A fúrókalapács minden kőműves felszerelésében fontos helyet foglal el. Egy nagyobb volumenű lakásfelújítás vagy éppen építkezés során szinte megkerülhetetlen kellék. Ha falat kell bontani vagy éppen betont fúrni, akkor mindig jól jön, ha kéznél van ez a szerszám. Sokakat talán kicsit megtéveszthet a hasonlósága az ütvefúróhoz, azonban a két gép között lényeges különbségek vannak a felhasználási területeket tekintve. Rövid bejegyzésünkben először ezekre a különbségekre térünk ki, majd megnézzük, milyen feladatok elvégzésére lehet használni a fúrókalapácsot.
Mi a különbség a fúrókalapács és az ütvefúró között?
Alapvető hasonlóság a két gép között, hogy mind a kettő alkalmas keményebb anyagok, tégla vagy ytong fúrására. Azonban, míg a puhább beton áttörésére az ütvefúró is alkalmas lehet, addig a keményebb beton esetében már a fúrókalapács jelenti a megfelelő választást. Bár az ára valamennyivel meghaladja az ütvefúróét, szélesebb körben felhasználható és igazán kemény anyagokkal szemben is megállja a helyét.
A két gép működési elvében is jelentős különbségek vannak. Az ütvefúróban két, egymás felé néző körmöstárcsa található, ezeknek köszönhető, hogy a gép fúrás közben előre – hátra mozgást végez. Ezzel szemben a fúrókalapács pneumatikus elven működik, ahol egy légdugattyús ütőmű fejti ki az ütőerőt, amely hatékonyabb és nagyobb erő kifejtésére, mint a körmöstárcsás megoldás. Éppen ezért, a keményebb, bontási munkákra elsősorban a fúrókalapács használható, míg a kisebb feladatok elvégzésére az ütvefúró is elegendő.
Milyen vésőkkel használható a fúrókalapács?
A legnagyobb ütőerő kifejtésére a hegyes véső alkalmas, ami kis területen képes nagy teljesítményt kifejteni. A lapos véső ezzel szemben inkább a precíz munkákra, például a kábelcsatornák felhelyezése során használható. A lapát véső az előbbiekhez képest sokkal vastagabb csúccsal rendelkezik, amelynek köszönhetően az ütőerőt nagyobb felületen képes kifejteni. Remekül használható például a vakolat eltávolítására, hiszen a nagyobb területre irányuló erőkifejtés miatt gyorsabban, nagyobb darabokban lehet azt leverni a falról. Végül a horony véső pedig csatornák, hornyok vésésre alkalmas, például ha vezetékeket szeretnénk a falban elvezetni.
Láthatjuk tehát, hogy a fúrókalapács egy széles körben felhasználható fúrógép, amely remekül megállja a helyét bármilyen, nagyobb erőkifejtést igénylő kőműves munka esetén, legyen szó a vakolat eltávolításáról vagy éppen beton fúrásáról. Mindenképpen jó, ha helyet kap egy szakember felszerelésében.