Ha meg kellene mondanunk, melyik a lakásunk legtöbbet használt helyisége, szinte biztos, hogy mindenki a nappalit emlegetné. Napközben itt töltjük az időnket, amikor otthon vagyunk, esténként itt ül le együtt a család, a vendégeinket is ide invitáljuk be. Ezek tudatában nyilvánvalóan nagyon nem mindegy, hogy néz ki a nappali. Egy jól eltalált, stílusos helyiség elismerést vált ki másokból, és magunk is szívesen töltjük ott az időnket. De hogyan lehet a nappalit jól berendezni?
Sokat számít a helyiség mérete
Nincs egységes recept arra, hogy lehet egy nappali berendezését igazán jól eltalálni – ha lenne, minden nappali egyforma lenne, és nyilván ez sem lehet cél. Teljesen más megoldások lehetnek jók egy nagy-, valamint egy kisméretű helyiségbe, de a fényviszonyoktól, a belmagasságtól, és még millió tényezőtől függhet, hogyan lehet barátságossá és hívogatóvá tenni ezt a szobát.
Adják magukat a nappali szekrénysorok, de ezek akkor igazán jók, ha jó nagy a helyünk, és attól, hogy adott esetben belepnek egy egész falat, nem nyomják össze a helyiséget. Ha egy kicsit kisebb területtel kell gazdálkodnunk, praktikusak lehetnek a fali szekrények, amik sok holmit el tudnak nyelni, dekoratívak, ugyanakkor nem is foglalnak el annyi helyet az alapterületből. Egyúttal az üres falak problémáját is megoldják.
Mindenkinek kardinális kérdés a kanapé
A kanapé a nappali egyik legfontosabb eleme, hiszen ide tud leülni mindenki, aki a helyiségben tartózkodik. A kanapé méretét is a hely méretéhez kell igazítani: egy kisebb nappaliban nem fog jól mutatni egy óriási, U-alakú kanapé, és nem is igazán lesz praktikus, teljesen leuralja a teret. De fordítva is fontos a méret: egy nagy nappaliban elvész egy kis kanapé, nem tud érvényesülni, és kevésnek is fog bizonyulni a mindennapokban.
Első körben tehát érdemes alaposan átgondolni, mekkora méretű kanapéra van szükség, ezután jöhet a forma, a kialakítás, a párnázottság, a színek kiválasztása. Színvilágban természetesen érdemes igazodni a falhoz, a lakástextilekhez, a meglévő bútorokhoz, hogy harmonikus legyen az összkép. Jó ötlet a semleges színeket, mint a szürke, a fehér, a bézs, a fekete, élénkebb árnyalatokkal feldobni, például sárga, lila, türkiz stb. díszpárnákkal, így egészen egyedi lehet az összhatás!
A fotó forrása: New Africa / Shutterstock.com
Nekem nem tetszenek a mai modernek kínált bútorok, klasszikus vagyok mindenben. Már többször terveztem nappalit, mindig diófa bútorokkal, tárgyalóasztallal, székekkel, külön ülőgarnitúrával, ha kevés vendéget fogadok. Az én színeim a barna drappal, de már van sárgám is, az is jót mutat. Fontos az összhatás, drapériával azonos ágytakarók és párnák, meg süppedős szőnyegek. Sőt visszahoznám divatba a nyolcvanas évekbeli padlóvázát is, mondjuk bambuszokkal. Nem szeretem, csak a szimmetrikus dolgokat, nekem fontos, hogy mindenütt azonos távolságban legyenek egymással a tárgyak elhelyezve. Meg a szép csendéletek híve vagyok. Az ember nem nagyigényű, hanem harmónikus.