A szakértők folyamatosan dolgoznak azon, hogy az egyszerű utazó számára is elérhető megoldást biztosítsanak. Egy szingapúri tudósok által kifejlesztett új módszer segítségével például mi is kiszúrhatjuk a rejtett kamerákat környezetünkben – hívja fel a figyelmet közleményében a Kaspersky a nemrég általunk is bemutatott új technológiára, melynek neve Laser-Assisted Photography Detection (LAPD), azaz a lézeres fényképfelismerés.
Az új technológia alapja az újabb okostelefonokba egyre gyakrabban beszerelt ToF szenzor vagy ToF kamera, amely olyan funkciókhoz szükséges, mint az arcfelismerés, mimikák lekövetése vagy különleges fényképes effektek. A LAPD projekten dolgozó kutatók arra jöttek rá, hogy a ToF szenzor lézerre alapuló technikája hatékonyan kutatja fel a kémkamerákat is, ugyanis az érzékelő által kibocsátott fény visszaverődik a lencsékről, amelyről felismerhetővé válnak a jogsértő eszközök. Tökéletesítve az új módszert, a fejlesztők olyan tulajdonságokkal ruházták fel az LAPD-alkalmazást, amelyek tájékoztatnak bennünket a tárgyak keresésének optimális hatótávolságáról, szelektálják az egyéb, irreleváns idegen jeleket és csökkentik a hamis pozitív eredmények arányát.
A lenyűgöző eredmények ellenére a közeljövőben sajnos még nem fogunk LAPD alkalmazást látni az App Store-ban vagy a Play áruházban – emlékeztet a Kaspersky arra, időbe telik, amíg egy új technológia megjelenik a piacon. A kiberbiztonsági cég szakértői addig is közzétettek néhány olyan módszert amellyel akár mi is kiszúrhatjuk a rejtett eszközöket.
- Aki nagyon aggódik, az vásároljon optikai detektort vagy más, rejtett kamerák felderítésére szolgáló berendezést, amelyekkel saját maga is ellenőrizheti az egyes helyiségeket.
- Sok esetben az okostelefon fényképezője és egy zseblámpa is elég. Sötétítsen be a szobában, kapcsolja be a zseblámpát és a telefon kameráját is, és irányítsa őket arra a helyre, ahol ön szerint egy rejtett eszköz lapulhat. Ha a gyanúja helyes, akkor az okostelefon képernyőjén látni fogja a vakító fényt. Ha nem tudja egyszerre használni a telefon kameráját és az elemlámpáját, akkor használjon egy külön zseblámpát is – javasolják.
- Az LAPD-hez hasonló, de kissé más elven működő Glint Finder alkalmazással is érdemes tenni egy próbát. Ez iPhone-okra és androidos készülékekre is letölthető.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
„A pénz elrontja az embert, ezért mindig legyen melletted egy nő, aki leveszi a rontást”
aztán kamerázhatnak