A dalai láma mellett Thich Nhat Hanh-t tartják az egyik legnagyobb hatású buddhista tanítónak. A nemrég Vietnamban 95 éves korában meghalt zen mester a szülőhazájában megtapasztalt káoszból és vérontásból egy olyan életet épített fel, amelynek az együttérzés az alapköve. A buddhizmus útmutatóit könnyedén képes volt lefordítani a kortárs élet kihívásaira. Azt tanította, hogy ne meneküljünk el a bennünk és a körülöttünk lévő szenvedés, félelem és erőszak elől, mert a belső és külső békéhez vezető úton ezekkel mind szembe kell néznünk. Mit hagyhat hátra egy szerzetes a mai világban?

Az igazi otthonunk nem a múlt. Az igazi otthonunk nem a jövő. Az igazi otthonunk az itt és most. Az élet csak itt és most áll rendelkezésünkre.

Ezzel az egyszerű, mégis sokszor nehezen átélhető gondolattal indította el a nyugati világot még a hatvanas-hetvenes években a mindfulnessként emlegetett önismereti úton a vietnami zen buddhista szerzetes, a napokban 95 éves korában meghalt Thich Nhat Hanh. A mindfulness ma már szinte iparággá nőtte ki magát, de ez a szelíd, csendes vietnami szerzetes volt az, aki annak idején és azóta is érthetővé és megélhetővé tudta tenni ezt az állapotot, és megmutatta az oda vezető utat is.https://hvg.hu/elet/20220206_Thich_Nhat_Hanh_zen_buddhista_szerzetes_portre