A szakember szerint kétségbeejtő jelenség, hogy épp a legszennyezettebb vidékeken – így többek közt a mi régiónkban – akad a legtöbb dohányzó. Főleg úgy, hogy a veszélyek nem ismeretlenek. Molnár Lajostól megtudjuk: egyetlen cigaretta elszívása mintegy tizenöt mutációt indít el szervezetünkben. Kiszámolható, hogy pusztán az effajta tüdőterhelést követően – ha kellő intenzitással és több dekádon keresztül folytatjuk – százezres nagyságrendben merülnek fel mutációk. Ahhoz pedig, hogy szervezetünk ne tudja ezeket a mutációkat a maga jól bejáratott eljárásaival kijavítani, már tíz esztendő is elegendőnek bizonyulhat ominózus szenvedélybetegségünkből – hódító útjára indítva ezzel a rákos burjánzást.

Nem lehet tehát eléggé hangsúlyozni a dohányosok kitettségét: húsz-harmincszoros ütést visz be magának az a dohányos, aki egy füstködtől gyötört januári napon szívja el ugyanazt a szálat, mint tenné azt példának okáért egy jóval tisztább júliusi napon – állítja a tüdőgyógyász.

Ha mindez a gyárak és járművek által kibocsátott, valamint a rossz minőségű tüzelőanyagok révén a légkörbe és így a tüdőnkbe kerülő káros anyagokkal összeadódnak, akkor bizony visszafordíthatatlan károsodást szenvedünk el. Ilyenkor ugyanis a tüdőszövet a szén-dioxod és az oxigén cseréjéért felelős részeinek nemes egyszerűséggel nem adunk lehetőséget, hogy regenerálódjanak. Egyedüli kapaszkodó a genetika, amennyiben bizonyos mázlistáknál csak életük legvégén vagy történetesen egyéb szerveiket megtámadva bukik ki a dolog – erre azonban kár bazírozni.

Végül nézzük meg a másik végletet, a szabadtéri sportolást. Téli mozgásigény ide, év eleji fogyókúra oda: a légköri riasztással érintett napokon jobb, ha csínján bánunk a futással. Magától értetődően nem összevethető a dohányzás hordozta veszedelemmel, ugyanakkor felesleges kockázatvállalás az extra fizikai megterhelés, ekkor ugyanis arányosan nagyobb dózist szippantanunk a kint ólálkodó mérgekből. Egy-egy kocogás, bringázás vagy séta ötletekor érdemes a PM Monitoring nagy felbontású szállópor-mérő hálózatának értékeire vetnünk pár pillantást, ha már itt van nekünk.

Nullára tehát nem csökkenthető a veszély, kizárni pedig egyetlen karanténszabályozás sem fogja életünkből a troposzférát. Összegezve a pulmonológus tanácsait az egyén számára – a megelőzésre, pontosabban mondva a kockázat minimalizálására vonatkozóan: voltaképp a tüdő védekező és lebontási képességén túlmenően a megfelelő fűtési technológia kiválasztásában és a dohányzás elkerülésében merül ki mozgásterünk.

boon.hu