Varga , Szilágyi válaszol. A takarékoskodás fogja jellemezni az idei évet?
A megszorítások által kiesett bevételek a hétköznapi élet szervezéséből hiányoznak, a városi költségvetésben – a jelenlegi számítások szerint – több mint hatmilliárd forintos „lyuk” tátong. „Kormányváltás után visszakapja Miskolc a tömegközlekedés állami támogatását” – emeli ki interjúnkban Szilágyi Szabolcs és Varga László. Helyzetkép 2022 februárjában Miskolcról.

Már javában tart Miskolc 2022-es költségvetésének tervezése, főbb vonalakban ismertek a tervezet részletei. Szűk egy hete maradt az önkormányzat gazdasági szakembereinek, hogy február 15-éig a helyi képviselők elé tárják, milyen bevételekkel és kiadásokkal számolhatnak idén a város vezetésében. Szilágyi Szabolcsot, a megyei I-es egyéni választókerület egységes ellenzéki képviselőjelöltjét arról kérdeztük, jelen állás szerint milyen gazdasági év vár Miskolcra. Varga László, a megyei II-es egyéni választókerület egységes ellenzéki képviselőjelöltje – aki 2014 óta tagja az Országgyűlésnek – pedig arról tudott képet adni, hogyan alakult az állam és az önkormányzatok kapcsolata az elmúlt bő tíz évben. Interjú.

minap.huHamarosan a városi közgyűlés elé kerül az idei költségvetés tervezete. A főösszegek már ismertek?

Szilágyi Szabolcs: Nagyon mélyen egyelőre nem tudunk belemenni a részletekbe, hiszen még tervezés alatt áll a költségvetés, de az már most látszik, hogy a 2021-es szigorú és takarékos gazdálkodás ellenére is egy igen jelentős, több mint 6 milliárd forintos „lyuk” tátong az idei költségvetésben.

minap.huEz az összeg a korábbi évek 35-40 milliárdos büdzséjének 20 százalékát teszi ki. Bevételi és kiadási oldalon is mínuszban van az önkormányzat?

Szilágyi Szabolcs: Nézze, az MVK Zrt. várhatóan idén sem kapja meg az 500 millió forintos állami támogatást, ahogy 2019 óta egyszer sem érkezett ilyen pénz Miskolcra. A gépjárműadó elvonása 450 millió forintos bevételkiesést jelent az önkormányzatnak. A helyi iparűzési adó „lefölözése” pedig 1,6 milliárddal rövidíti meg a miskolci kasszát. Sorolhatnám még, a vége az, hogy a 3 milliárd forintot is bőven meghaladja a bevételkiesés. És akkor a többletkiadásokról még nem is beszéltünk! Az energiaárak emelkedése, az infláció, valamint a minimálbér és a garantált bérminimum emelése összességében újabb bő 3 milliárddal terheli meg a büdzsét. Hogy miből fogjuk kigazdálkodni ezt a több mint 6 milliárd forintos hiányt, hogy legalább a 2021-es szintet tartani tudjuk, azt egyelőre nem látjuk.

minap.huEgy háromszereplős „drámát” látunk, amibe új tagként lépett be a pandémia két évvel ezelőtt. De az állam és az önkormányzatok kapcsolatának dinamikája már évekkel ezelőtt új irányt vett.

Varga László: Ez a háború akkor is kitört volna, ha nem jön a pandémia. 2019 novemberében, alig néhány héttel a helyhatósági választások után, már bőven szóba kerültek az önkormányzatokat sújtó intézkedések. Ha nem tör ki a világjárvány, akkor valószínűleg lassabban, adagolva, hozzá ideológiát is gyártva nyirbálnák a hatásköröket és bevételeket.

Szilágyi Szabolcs: Számomra is nyilvánvaló, hogy a kormány a járványhelyzettel takaródzik. Számos megszorító intézkedés volt csőre töltve már a Covid előtt is, amit aztán a járványra hivatkozva el is lőttek. Például a parkolás ingyenessé tételét elég nehéz a pandémiával összefüggésbe hozni.

minap.huEgy folyamat újabb állomásaként értelmezhető a mostanra elmérgesedett helyzet?

Varga László: Igen, de hogy ezt a folyamatot megérthessük, egészen 1990-ig kell visszamennünk. A rendszerváltáskor közmegegyezés volt abban, hogy széleskörű mozgásteret kell hagyni az önkormányzatoknak, hiszen ők vannak a legközelebb az állampolgárokhoz, és szervezik is az alapvető közszolgáltatások jelentős részét. Iskolákat, kórházakat tartottak fenn például. Ebből kifolyólag érthetően egészen más struktúrájú volt a költségvetés is. 2010 után azonban elkezdtek szűkülni a megyeszékhelyek bevételi lehetőségei, több feladatot is átvett tőlük az állam. A közvetlenül megválasztott polgármester és képviselőtestület jóval kevésbé tud ma már beleszólni fontos helyi ügyekbe. Pedig hát erre választották meg.

minap.huHa azt olvassa valaki, hogy az elvonások nehézséget okoznak egy önkormányzatnak, akkor legyinthet: „harcolják csak le egymás között, engem nem érint”. Valóban nem érzik meg az emberek, ha gazdasági nehézségei támadnak egy önkormányzatnak?

Varga László: Előbb annyit hadd tegyek még hozzá, hogy sehol nem láttam olyat Európában, hogy az állam nem támogatja az önkormányzatokat a pandémia alatt. Tőlünk nyugatra felismerték, hogy az önkormányzat közvetlenül tud segíteni az állampolgároknak a védekezésben, és ehhez többletforrások kellenek, amit meg is adtak nekik. Nálunk ellenben a megszorítás egyik terepét látta a kormány az önkormányzatokban. A kérdésére válaszolva: hogy probléma van, azt az emberek is megérzik a bőrükön. Értem, ha egy városvezetés „színe” nem tetszik a kormánynak – ez politika. A megszorítások által kiesett bevételek viszont a hétköznapi élet szervezéséből hiányoznak: többször le lehetne nyírni a füvet, jobb lehetne a járda, sűrűbben járhatna a busz. Ma már fideszes városvezetők is elismerik, hogy nagy a probléma, és újra kellene definiálni, milyen feladatai vannak egy önkormányzatnak, azokat milyen forrásokból látja el, és hogy lehetne ezt az egészet jól működtetni.

minap.huA takarékoskodás fogja jellemezni az idei évet?

Szilágyi Szabolcs: Folytatjuk a felelős gazdálkodást, de adott forrásokból kell működtetnünk a várost. Egy ponton túl azonban már nincs hová hátrálni. A városvezetés a spórolást magán kezdte el: nem szavaztuk meg a polgármester és az alpolgármesterek illetményének növelését. Emlékezhetünk, az előző városvezetés idején tíznél is több polgármesteri biztos működött a városházán – az ő fizetésükből most akár hét-nyolc alpolgármestert is kinevezhetnénk. Mi azonban azt mondtuk, hogy amikor ekkora lyuk tátong a város költségvetésén, akkor nem engedhetjük meg magunknak az emelést. Érdekes, hogy a fideszes képviselők mintha elaludtak volna, merthogy ők nem nyomtak gombot a szavazásnál. Nyilván a saját kormányuk ellen nem akartak szavazni.

minap.huLehet számítani kormányzati kompenzációra? Tavaly érkeztek források…

Szilágyi Szabolcs: Valóban – felpántlikázva: a vár rekonstrukciójára, az Ellipsum működtetésére, nem pedig városüzemeltetésre például. Álságos a helyi fideszes képviselők kommunikációja is, hiszen ezek a pénzek presztízsberuházásokra mennek el, miközben a minimálisra szűkítette a kormány annak lehetőségét, hogy egy önkormányzat növelni tudja bevételeit.

Varga László: Újra kell definiálni, milyen forrásokból gazdálkodik Miskolc. Márki-Zay Péter, az egyesült ellenzék miniszterelnök-jelöltje legutóbbi miskolci látogatásán mindenesetre ígéretet tett arra, hogy a kormányváltás után visszakapja a város a közösségi közlekedés állami támogatását, és megteremtik a megfelelő adóbevétel-környezetet az önkormányzatok számára. Például visszakaphatják a gépjárműadó-bevételeket.

Szilágyi Szabolcs: Miskolcnak azért nagyon fontos a mostani választás, mert eldőlhet, hogy visszatérünk a rendszerváltáskor megkezdett irányhoz, vagy pedig visszamegyünk a tanácsrendszerbe.

Varga László: Van programunk, amit végre akarunk hajtani, de ilyen körülmények között nagyon nehéz. Azt szeretnénk, hogy az a politika érvényesüljön Magyarországon, ami kimondja: nem szabad az embereket büntetni. Be kellene fejezni ezt a hadjáratot.

minap.hu