A repülőtér sorsa 2007-ben új irányt vett, amikor a Miskolci Ipari Park részévé vált. Ez már előrevetítette, hogy a területen – összesen 45 hektáron – a repülőteret is érintő jelentős ingatlanfejlesztés lesz, ami a további üzemeltetést kérdésessé teheti. Egy folyamatosan bővülő, európai uniós támogatással működő, kiemelt projektről van szó. Az ipari park olyan cégeknek ad otthont, mint a Bosch vagy a Remy Automotive. Az ingatlanfejlesztési folyamat a 2000-es évek második felétől több lépcsőben halad előre.
2016-ban az is eldőlt, hogy a három különböző helyrajzi számon bejegyzett terület várossal való közös tulajdonjoga meg fog szűnni. Az ingatlanegyüttesre a Relays Kft. szerzett vételi jogot. A város befolyása a terület további sorsát illetően tovább csökkent, ezek után már csak a hatósági szabályozásokban működött közre. A következő fordulat 2019-ben történt, amikor az adásvételi szerződésnek megfelelően megszűnt az ingatlan elidegenítési és terhelési tilalma, így lehetőség nyílt az ingatlan ipari jellegű hasznosítására. Megkezdődtek a repülőklub költözéséről szóló tárgyalások. Ezek azonban nem vezettek eredményre.
Bár a klub bérleti szerződése lejárt, az új városvezetés 2020-ban újra megkötötte azt, hogy a repülőtér további üzemeltetése biztosítva legyen. A szerződésben a klub elfogadta, hogy a város azzal a feltétellel adja ismét használatba a területet, hogy üzleti céllal hasznosítani fogja. Ennek ismeretében senkit nem érhetett váratlanul, hogy a területet ki fogják üríteni.
Csöbör Katalin fideszes országgyűlési képviselő már négy évvel korábban, 2015 augusztusában, a miskolci repülőnapon bejelentette, hogy a repülőtérnek 2019-ben költöznie kell, és azt ígérte, új helyet fognak találni a klubnak. 2018-ban ez a fideszes városvezetés egyik alpolgármestere is megerősítette. Arról nyilatkozott, hogy a repülőklubbal kötött szerződés 2019-ben lejár, a repülőtér területének nagy részét bevonják a Mechatronikai Ipari Parkba, új befektetőket telepítenek le.
„Egyértelmű szakmai álláspont, hogy a mai miskolci repülőtér repülésszakmai szempontból alkalmatlan a továbbfejlesztésre” – hangsúlyozta. Az akkori városvezetés szándékai szerint kizárólag a klub feladata lett volna, hogy megszervezze tevékenységének új helyszínre való költözését. Arról azonban, hogy ez a helyszín pontosan hol lesz, egyelőre még kormányzati szinten sincs releváns információ.
Lehetséges célpont a további működésre Sajópetri, ahol Király Károly, a miskolci székhelyű Kaisair Craft tulajdonosa 2020 júniusában mutatta be az európai uniós támogatottságú repülőtér létesítési projekt látványterveit.
Jelenleg a miskolci városvezetés is elkötelezett abban, hogy új területet találjon a repülési tevékenység folytatásához, mivel egy megyeszékhely nem maradhat repülőtér nélkül. Korunk közlekedési tendenciát figyelembe véve Miskolc alapvető gazdasági érdeke, hogy repülőtérrel rendelkezzen, ezzel is elősegítve az új nagybefektetők megtelepedését térségünkben.
A „szelektív hulladék” lap cikkírója?
A másik fél véleménye a kampányban?
Basszus! Mán megint fizetős az elkerülő út?
Maszturbáljatok még azon a putri libalegelőn, idióták
Miskolcon él a legtöbb városellenes. Meglátszik a városon a „mindenszarizmus”
Hajrá szeged, Hajrá Debrecen
Te csak torzsalkodj Pécs és Miskolc.
„Hajrá szeged, Hajrá Debrecen” MIskolci fidesz mottó 2010-től napjainkig.
Te vagy az Holló?Köszönjük az újabb bejelentkezését!
Kárörvendj még!
Hagyjuk a dumát!
1. Rabszolgatelep lesz a Repülőtér helyén.
2. Sem jobb sem baloldal nem gondoskodott/gondoskodik a Repülőtér jövőjéről.
3. Kéretik átnevezni a 12-es és 14-es buszok végállomását pl Tesco vagy Szentpéteri Kapu vagy csak egyszerűen nevezzük nevén ami: Rabszolgatelep végállomásra. Ugyanis annak a kis fejállomásnak semmi köze nincs innentől kezdve a Repülőtérhez. Miskolc szürkül, tűnnek el az emblematikus helyek, kitörési pontok.
Marad a silány együtemű rabszolgaság. Kis Miskolc.
Siralmas és ez a hölgy egy percig is azt hiszi, hogy van esélye.
Erre szavaztak 35 ezren. Nem érdekelte őket a változás iránya
negatív vagy pozitív
„óh te drága Klementina bár tudnám,hogy merre jársz..”.
LÁttuk a változás irányát román. 57 mrdnyi érv szólt ellenetek.
Rólad is elnevezhetjük a buszvégállomást: Idiótatelep
L-29 Delfin sugárhajtású katonai kiképző vadászrepülőgép Csöbör Kati is „csodájára” járt. ’60 -as, ’70-es években honvédség is használta. Majd ennek lett az utódja az L-39 Albatros sugárhajtású katonai kiképző vadászgép ami a ’80-as években szolgált a honvédségnél. 2015-ös Nemzetközi Repülőnap és Légi parádé – Legendák a Levegőben Repülőnap kapcsán még az L-29 repülőgép is vendégeskedett a reptéren. Tehát még sugárhajtású vadászgépet is tud és képes fogadni a miskolci reptér. Sőt Jak-52 katonai alapkiképző motorosgép is megfordultak már a reptéren repülési szolgálati üzemnapokon gyakran vendége volt a reptérnek olyan is amin Vári Gyula repülőbajnok is gyakorlatozott már. Üzletembereket is fogadhat reptér, donorokat is szállíthat, légi mentés is itt van tehát fontos és kiemelt feladatokat is ellát reptér és ha légi mentés maradhat akkor a „repülősök” miért nem? „Repülősök” csak határozatlan ideig hangárban tárolhatják gépeiket? Ha tárolhatják ki miért nem repülhetnek? Dolgoznak a reptéren hivatásos pilóták, hangármesterek, gépkarbantartók, gépszerelők, stb….álláshelyek is vannak tehát. Velük mi lesz? Új hangárok is stb…. Ezek felett nem lehet csak úgy „szemet hunyni”. Most meg befektetési terület lesz a reptér. De ha már befektetési terület akkor olyan befektetőnek kéne eladni a repülőteret aki nem gyárcsarnokot épít hanem légi közlekedést megtartaná teljes üzleti reptérre fejlesztve például a Német Lufthansa vagy a Lengyel LOT légitársaság vagy a Csehországi CSA légitársaság vagy nem is kell messzire menni a Szlovák Slovakian Airlines légitársaság is megvehetné a miskolci repteret megtartva légi közlekedést vagy a Kassai reptér is átvehetné a miskolci repteret kisgépek indításával és fogadásával hozzájuk Kassára Miskolcról kis üzleti gépekkel megtartva így a miskolci repteret.