Repedező Merci mentők. 117 darabot vásároltak nettó 3,4 milliárd forintért…

A 163 lóerős Mercedes Sprinter 316 CDI típusú autókat 2018-ban szerezte be nagyobb számban a mentőszolgálat, akkor 117 darabot vásároltak nettó 3,4 milliárd forintért. A közbeszerzést a BM Heros Logisztikai Ellátó Központ Kft. és a finn Profile Vehicles Oy cég nyerte meg.

A BM Heros tulajdonosa a Magyar Állam, ők gyártják a Katasztrófavédelem számára a Heros típusú tűzoltó gépjárműveket is, amelyeket a tűzoltók több ponton is kritizáltak, rámutatva a hiányosságaikra. A BM Heros azóta is tarol az OMSZ mentőautó beszerzésein; többnyire egyedüliként indul a tendereken, alvállalkozóként a Profile Vehicles Oyt vonja be. Az árak pedig egyre nőnek. Míg 2018-ban 29 144 142 forint + áfa volt egy mentőgépjármű beszerzése, a későbbi keretszerződéseknél már 30 511 811 forint + áfa (2019-2020-as beszerzés), majd 32 190 743 forint + áfa (2021-2022/1), végül a 2021 feltételes beszerzésnél 38 379 440 forint +ÁFA lett az ár. A nyertes és az alvállalkozó minden esetben ugyanaz.

Bár szerettük volna megszólaltatni az Országos Mentőszolgálatot és a BM Herost egyaránt, és megkerestük a Mercedes-Benz vezérképviseletét is, kérdéseinkre egyik cég sem válaszolt.

Mit mond a szakértő? Az általunk megkérdezett szakember szerint nehéz megmondani, mi okozhatta a problémát. A váznyúlvány a jármű elejének része, a gépjármű egyik tartóeleme. Ez azt jelenti, hogy a vázszerkezet merevségét az acélelemek merevsége határozza meg. Azt, hogy pontosan hol jelentkezett a hiba, nem tudjuk, de az örvendetes, hogy visszahívást intéztek, amikor észlelték azt. Azt, hogy a probléma mitől keletkezett, nehéz megmondani – konstrukciós hibából, a felépítmény túlterheléséből vagy akár tervezési hibából is fakadhat, de ezt a pontos tények ismerete nélkül nem lehet megmondani. Azt tudni kell, hogy ezek a gépjárművek relatíve túlsúlyosak. Az alvázak 3,5 és 5 tonnás verzióban készülnek. A felépítmény biztosan extra súlyt jelent. Arra a kérdésre, hogy előfordulhat-e, hogy csak a budapesti mentőkkel van a baj, azt válaszolta a szakember, hogy elképzelhető, hogy csak egy bizonyosos időszakban összeszerelt autóknál allokálták a hibát. Ez keletkezhetett az alépítményen vagy a felépítményen egyaránt, nyilván az ezzel foglalkozó műszaki szakértő dolgozik azon, hogy ez minél előbb megoldódjon.

Válaszolt viszont a Profile Vehicles Oy magyarországi kirendeltségének igazgatója, Gál Imre, aki megerősítette, hogy a váznyúlvány repedése okoz gondot a mentőgépjárműveknél. Tájékoztatása szerint a hiba javítását és feltárását a BM Heros Zrt. végzi el, mert a hiba nem a felépítményt érinti.

A közbeszerzési hirdetmények alapján a mentőautókra 5 év vagy 300 ezer km futásteljesítmény garancia van, így azokat vélhetően még garanciálisan javítják.

A mentőautókat érintő porblémáról az RTL híradója is tudomást szerzett – nekik viszont válaszolt az Országos Mentőszolgálat. Bár arról nem beszéltek, tudnak-e a hibáról, azt nyilatkozták, hogy a több mint 1000 mentőautóból 788 van egyidőben szolgálatban, ami azt jelenti, hogy több mint 200 tartalék járművel rendelkeznek. „Meghibásodás vagy baleset miatt kieső jármű pótlása biztosított.”

Ennek a ténynek ellentmondani látszik az a több helyről is megerősített információ, hogy Budapesten és Pest megyében rendszeresen vidékről felvezényelt mentőket küldenek ki.https://atlatszo.hu/kozugy/2022/02/15/vaznyulvanyrepedes-miatt-esnek-ki-sorra-a-mentoautok-az-omsz-szerint-van-eleg-tartalek/?fbclid=IwAR0t6OjuqQZDQamjAWmOBUfoTuZLJN1oL8UfFZvLr3ZjUnX8K7TQZ9v5I5o