Bár a kormány – politikai megfontolásból – elsősorban a lakosság számára akarta olcsóbbá tenni a tankolást az üzemanyagárak befagyasztásával, mostanra már látszik, hogy nem a magyar háztartások a legnagyobb haszonélvezői az intézkedésnek. Már decemberben is látványosan megugrott a benzinkutak gázolaj-értékesítése a forgalmasabb tranzitútvonalakon, ami arra utal, hogy a Magyarországon áthaladó kamionok gyakrabban tankolnak nálunk, mint korábban. Az árstop így a nagy nemzetközi fuvarozócégek költségeit is jelentősen csökkenti. A multik nyereségét pedig sokszor hazai vállalkozások fizetik meg.
Nem csak a szomszéd jön át tankolni
A hét elején a környező országok közül Szlovákiában, Ausztriában, Horvátországban és Szerbiában is 30-70 forinttal többet kellett fizetni az üzemanyagért, mint a hazai kutakon. Ez már akkora különbség, hogy családi autóval is megéri akár 10-20 kilométert autózni, így nem csoda, hogy több ágazati szereplő is azt mondta a G7-nek:
úgy virágzik az üzemanyag-turizmus, mint talán még soha.
Normál esetben ez kedvező is lehetne a benzinkutasoknak, ha mostanra nem alakult volna ki olyan helyzet, hogy a hatósági ár miatt sok esetben drágábban kapják az üzemanyagot, mint amennyiért eladhatják. Így ez a többletforgalom sokaknak inkább teher, amely csak a veszteséget növeli.
Ráadásul az igazán nagy forgalomnövekedést nem is a környező országok ingázó lakói okozzák, hanem a nagy nemzetközi fuvarozócégek kamionjai. Egy kisebb hálózatot üzemeltető cég vezetője a G7-nek azt mondta: az elmúlt napokban annyira megugrott a kamionforgalom a töltőállomásain, hogy a szokott mennyiség dupláját értékesítette. Egészen pontosan csak értékesítette volna, ha nem korlátozza az egyszerre vásárolható mennyiséget 200 literben.
Ez a lépés pedig egyáltalán nem egyedi. Bár az eddigi hírekben főleg az 5-10 literes mennyiségi korlátozások kaptak nagyobb visszhangot, úgy tudjuk, sokkal több helyen szabtak ennél magasabb, 100-200 literes limitet, épp a fuvarozók megnövekedett kereslete miatt.https://g7.hu/vallalat/20220217/van-aki-nagyot-nyer-az-uzemanyagarstopon-de-az-nem-a-magyar-lakossag/?utm_source=HL&utm_campaign=HL20220219
Egy kamionnal biztos, hogy nem fog átugrani tankolni senki Magyarországra, hacsak nem halad keresztül rajtunk, mert olyan magas a kilométerköltsége.
Akik pedig mostantól tankolnak nálunk, azok jelentős adóbevételhez juttatják a magyar államot, és a MOL-t pedig jelentős extraprofithoz. Azért jegyezzük meg, hogy a kőolaj világpiaci ára nem indokolja ezt az üzemanyag-árszintet, ugyanis 2018-ban is hasonlóan, 80 dollár fölött volt az olajár, akkor mégis „csak” 400 forint körül alakult az üzemanyagok ára.