Respect. A miskolci Herman Ottó Gimnázium 37 tanára vesz részt az engedetlenségben

A miskolci Herman Ottó Gimnázium mellett minden eddiginél több vidéki iskola csatlakozott a polgári engedetlenséghez

A miskolci Herman Ottó Gimnázium mellett minden eddiginél több vidéki iskola csatlakozott a polgári engedetlenséghez
A budapesti Kosztolányi Dezső Gimnázium 20 tanára nem vette fel a munkát kedden – Fotó: Kosztolányi Dezső Gimnázium

Kedden minden eddiginél több vidéki iskola csatlakozott a tanárok polgári engedetlenségéhez, ami már második hete zajlik a kormány február 11-én elfogadott rendelete miatt, ami lényegében ellehetetleníti a pedagógusok sztrájkjogát. Részt vesz a tiltakozásban többek között a pécsi Leövey Klára Gimnázium, a miskolci Herman Ottó Gimnázium, a kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium, a Martonvásári Beethoven Általános Iskola, a Vecsési Andrássy Gyula Általános Iskola és a váci Madách Imre Gimnázium. Budapesten a Kosztolányi Dezső Gimnázium, a Bethlen Gábor Általános Iskola és Gimnázium, a Móricz Zsigmond Gimnázium, az Ady Endre Gimnázium, a Bakáts Téri Ének-Zenei Általános Iskola, a Dózsa György Gimnázium és Táncművészeti Szakgimnázium és a Szent István Gimnázium.

Az Apáczai után újabb ELTE gyakorlóiskolák volt diákjai adtak ki támogató nyilatkozatot a tanárok mellett: az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumét majdnem háromszázan, míg az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnáziumét több mint 750-en írták alá. Az aláírok között az iskolákban korábban tanító pedagógusok is vannak.

A pécsi Leövey Klára Gimnázium tanára, Vatai Éva a Telexnek azt mondta: ugyan az engedetlenségben csak ketten vesznek részt, de a nyilatkozatukhoz a tantestület nagy része csatlakozott. Ebben kiemelik, hogy tiltakozásukat jelképes értékűnek gondolják, ami a szolidaritásukat fejezi ki a csatlakozó tanárok felé.

A miskolci Herman Ottó Gimnázium 37 tanára vesz részt az engedetlenségben, a Telexnek elküldött közleményükben azt írják:

„A kormány rendelete nem csak lényegében lehetetlenné, de nevetségessé is teszi a pedagógussztrájkot, hiszen az kimerülne az egyébként is megalázó bérünkről való lemondással.”

Ez volt az az iskola, amelynek tanárai még 2016-ban nyílt levelet írtak a kormánynak, amiben felhívták a figyelmet az oktatás rendszerszintű problémáira, és elindították a kockásinges tanári mozgalmat, amelyből tüntetések és pedagógussztrájk is lett.https://telex.hu/belfold/2022/02/22/polgari-engedetlenseg-iskolak-pedagogusok-sztrajkjog-rendelet