Jön a SWIFT.  Elfogadták a szankciókat: Putyin is az uniós tiltólistára került
A man crosses the road near the civil vehicle driven-through by Infantry Fighting Vehicle russian saboteur group before being eliminated in Kyiv, Ukraine, February 25, 2022. (Photo by Sergii Kharchenko/NurPhoto via Getty Images)

A szankciós listára helyezte az Európai Unió Vlagyimir Putyin orosz elnököt és Szergej Lavrov orosz külügyminisztert – jelentette be Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője azt követően, hogy a külügyminiszterek tanácsa rendkívüli ülésén véglegesítette a második szankciós csomagot. Ez a két politikus EU-ban fellelhető számláinak befagyasztását, elérhetetlenné tételét jelenti. A döntést Magyarország is támogatta.

A büntetőintézkedéseknek öt eleme van, a cél az, hogy a Kreml ne legyen képes finanszírozni az Ukrajna elleni háborút.

Nem céloztuk a szankciókkal az orosz népet, Putyin nem egyenlő az orosz néppel

– mondta Borrell. Az egyik intézkedés a bankok finanszírozását célozta, az orosz bankrendszer hetven százalékát vágták el az európai finanszírozástól. Ezek a szankciók növelik Oroszország hitelfelvételi költségeit, növelik az inflációt és fokozatosan teszik tönkre Oroszország ipari bázisát. Megcélozták az energiaszektornak azon részét is, amelynek az olajfinomítók korszerűsítésével kapcsolatos, a szankciók révén Oroszország nem lesz képes ilyen eszközökhöz hozzájutni, ennek következtében a becslések szerint 24 milliárd eurós exportbevételtől esik el az orosz állam.

Ezen túl az EU megtiltotta valamennyi repülőgép, alkatrész és felszerelés értékesítését orosz légitársaságoknak. Jelenleg az orosz polgári légiflotta háromnegyede az EU-ból, az USÁ-ból vagy Kanadából származik, működtetésük így jelentős nehézségekbe fog ütközni.

Az EU ugyancsak korlátozta Oroszország hozzáférését a kulcsfontosságú technológiához, például a félvezetőkhöz vagy az Európában elérhető csúcstechnológiákhoz. Végül arról is döntés született, hogy diplomaták, illetve az orosz kormányt támogató üzletemberek, oligarchák nem fognak vízumot kapni az EU-ba. Josep Borrel azt is megemlítette, hogy a szankciós listára 26 olyan személy került, akik a kormányhoz köthető üzletemberek – vagyis oligarchák.

Az EU közben már a következő szankciós csomagot készíti elő, az azonban még nincs pontosan körülhatárolva, hogy ezt mikor vezetik be. Viszont biztosra vehető, hogy ezen büntetőintézkedések között már ott lesz az, hogy Oroszországot tiltsák ki a nemzetközi átutalásokat biztosító SWIFT-rendszerből.