Az ukrán helyzet fokozódása a középpontba tolhatja azt a kérdést, hogy Magyarország Keletre vagy Nyugatra tart
Márki-Zay Péter sajátos stílusa még hozhat is az ellenzéknek, hiszen olyan választókhoz érhet el, akikhez az ellenzék eddig nem tudott – mondja interjúnkban Bíró-Nagy András, a Policy Solutions igazgatója. Hiába szoktuk meg, hogy a Fidesz kampánygépezete professzionális, most egy sor olyan tényezővel kell szembenéznie a kormánypártnak, amelyet nem tud befolyásolni. Ilyen a megélhetési válság, az Ukrajna elleni orosz agresszió, de még a különböző, elégedetlenségüket egyre hangosabban kifejező rétegek is egymásra találhatnak. De miért kell beszélni a korrupcióról, ha eddig nem hozott áttörést?
A kampány fényében hogy értékeled a NAV házkutatási akcióját Iványi Gáboréknál? Úgy tűnik, hogy inkább az ellenzéknek jött jól, azonnal szerveztek is egy demonstrációt a helyszínre.
Ez túlkapás volt, és kampányszempontból valóban nem kedvező a Fidesznek. A kormánypártnak ugyanis nem érdeke, hogy a vele szemben lévő elégedetlenség lángra kapjon. Alig több mint egy hónap van hátra a választásokig, és a Fidesz kampánya sokkal alacsonyabb fordulatszámon pörög, mint amennyire szokott. Most nagyjából az az állás, hogy ha a Fidesz nagy arányban tudja mozgósítani a szavazóit, akkor ha nem is kétharmados, de sima többséget tud szerezni a választásokon. De ennek feltétele az, hogy a velük szembeni elégedetlenség ne kapjon lángra, és ne mozgósítsa az ellenzéki szavazókat és a még el nem kötelezett bizonytalanokat az ellenzék irányába.
Ez azért fontos, mert minden kutatásunk azt mutatja, hogy az ellenzéknek több tartaléka van a bizonytalanok között, mint a Fidesznek. Nagyjából a társadalom 25 százaléka tekinthető bizonytalannak, nekik a negyede-ötöde az, akit egyáltalán rá lehet venni arra, hogy elmenjen szavazni. Tehát öt-hét százaléknyi választóról van szó, amikor arról beszélünk, hogy a bizonytalan szavazókért megy a küzdelem. Itt van nagyobb tartaléka az ellenzéknek, mert a kutatásaink alapján a bizonytalanok helyzetértékelése közelebb áll az ellenzéki, mint a fideszes szavazókhoz.
A Fidesz kampányának fontos eleme, hogy ezeknek az embereknek ne jöjjön meg a kedvük a választáshoz. Ez a lényege a gyurcsányozós kampánynak is, hiszen a volt miniszterelnök elutasított szereplő a bizonytalanok között is. Viszont az olyan esetek, mint a NAV kivonulása Iványi Gáborékhoz, rendelkeznek olyan érzelmi töltettel, hogy eltolhatják a bizonytalanok egy részét az ellenzékhez. Az majd kiderül, hogy meddig marad napirenden ez az eset, de biztos, hogy ez ki nem kényszerített hiba volt a Fidesz részéről.
Sztrájkolnak a tanárok, tervezik a munkabeszüntetést a mozdonyvezetők, egyre hangosabban elégedetlenkednek a benzinkutasok is. Ezek és a hasonlóan elégedetlen rétegek megmozdulásai összeállhatnak-e egy olyan hullámmá, amelyet a Fidesz el akar kerülni?
A következő időszak legnagyobb kérdése, hogy összeáll-e valamilyen egységes, elsöprő elégedetlenség. Egyelőre inkább úgy tűnik, hogy szigetszerűek ezek az elégedetlenségek, nem találnak egymásra a különböző rétegek. Ugyanakkor az ellenzéki szavazók hite az elmúlt hónapokban kicsit alábbhagyott, és pont az ilyen típusú akciókra, kampányélményekre lenne szüksége az ellenzéki tábornak ahhoz, hogy visszakapja a reményét a változásra.
Az előválasztás utáni két hónap arra ment el, hogy Márki-Zay Péter váratlan győzelme után összeálljon az ellenzék, és szinte a nulláról kezdjen el tervezni egy új kampányt. Azóta viszont összeállt a gépezet, egy nap alatt össze tudták szedni az ajánlásokat az összes jelöltjüknek, markánsan megjelentek az utcán az ellenzéki aktivisták, elkezdődtek az országjárások. A következő időszakban tehát minden olyan esemény különösen fontos lesz, ami arra irányul, hogy az ellenzék erőt mutasson, és visszahozza a szavazóik lelkesedését. Ilyen lehet egy nagyobb tanársztrájk vagy akár a március 15-i demonstráció, amire az ellenzék is komolyan készül, nem csak a Fidesz.
Eddig milyen hozadéka van annak, hogy Márki-Zay Péter lett az ellenzék miniszterelnök-jelöltje?
Az egyik hozadéka, hogy a Fidesz korábban kitalált sablonjai vele szemben nem működnek. Hónapokra fejtörést okozott a Fidesznek, hogy milyen formában lehet továbbvinni a gyurcsányozós kampányt egy olyan jelölttel szemben, akiről még Hollik István, a Fidesz kommunikációs igazgatója is azt mondta, hogy biztosan nem Gyurcsány Ferenc embere. Arról nem is beszélve, hogy Márki-Zay épp Gyurcsány feleségét, Dobrev Klárát győzte le egy komoly küzdelem után. Ráadásul az olyan, az ellenzék ellen már bejáratott sablonok sem működnek Márki-Zayjal szemben, mint hogy betelepítené a migránsokat. Ő rögtön visszatámad azzal, hogy támogatja a határkerítést, és az Orbán Viktor és Rogán Antal által behozott letelepedési kötvényes migránsok között nézné meg, kiket kell kitoloncolni. Hét gyerekével Márki-Zay azzal sem vádolható, hogy ne lenne neki fontos a család vagy a konzervatív családpolitika.
Hozadéka lehet még az ellenzéknek Márki-Zay stílusa is, ebben én nem csak azt a rizikót látom, hogy esetleg egy-egy mondata után magyarázkodnia kell. Az, hogy a hagyományos baloldali és liberális ellenzéki komfortzónán kívüli témákkal és nyelvezettel lép fel, a billegő körzetek szempontjából hozhat is az ellenzéknek. Húzhat Márki-Zay olyan váratlant, ami esetleg a Békés megye 4-es vagy Somogy megye 4-es körzetben is megmozdítja azokat a szavazókat, akikhez a megszokott ellenzéki retorika nem ér el. A következő időszak szempontjából ez nem elhanyagolható tényező.https://www.szabadeuropa.hu/a/biro-nagy-valasztas-interju/31718509.html