Mrak, azaz sötétség – ezzel a címmel jelentette meg hosszú hallgatás után, 2019-ben új albumát a rezesek királya, Boban Marković. Az album pedig – amellyel frissességet csempészett a műfajba – rögtön a világzenei listák élén landolt. A szerb trombitaművész családjában az istenadta tehetség apáról fiúra öröklődik, a mindent átható életöröm pedig a zsigerekből jön. Ez elég is volt ahhoz, hogy egy kis dél-szerbiai településről egészen a világhírnévig röpítse Boban Markovićot, aki évek óta különleges kapcsolatot ápol hazánkkal, és akinek díjnyertes albumát épp ezért a Fonó adta ki. A Mrakkal a Boban Marković Orkestar úgy épít a hagyományokra, hogy közben képes volt megújulni is, ezzel pedig valami fenomenálisat alkottak!
Boban Marković, Fotó: Boban Marković official
Apákról fiúkra örökített tehetség
A kis dél-szerbiai településről, Vladičin Hanból származó Boban Marković családi öröksége a zene – egészen pontosan a trombitaszó. Nagyapja és apja is trombitán zenélt, utóbbi különböző zenekarokban mutatta meg tudását. Ez a tradíció nem idegen arrafelé a roma családokban, így a kis Boban maga is csak ötéves volt, amikor megkapta első trombitáját – idő kellett hozzá azonban, hogy rájöjjön, ez az ő igazi útja. Eleinte az apja ráhatására esküvőkön, ünnepségeken lépett fel, hogy pénzt keressen a trombitájával, majd húszévesen megalapította első zenekarát, és akárcsak mindenki, aki komolyan meg akarja méretni magát a hangszerével, Gučába, a legendás trombitafesztiválra vette az irányt, ahonnan ezt követően többször is az első díjjal, az Arany Trombitával tért haza. Itt figyelt fel rá Goran Bregović is, akit azonnal levett a lábáról Boban zsigeri tehetsége, és zenekarával együtt rögtön bevonta az Arizonai álmodozók és az Underground című Kusturica-filmek zenéjének munkálataiba – ezzel pedig a világot jelentő deszkákat is megnyitotta számukra. Amíg viszont Boban egyre-másra aratta az elképesztő sikereket, apja nem tétlenkedett otthon: szárnyai alá vette Boban kisfiát, Markót, hogy segítsen kinevelni az új nemzedéket. „Markóval egy volt a mesterünk: az édesapám. Amíg turnéról turnéra jártam, ő volt az, aki megtanította a fiamat, hogyan fújja meg a trombitát, hogyan képezzen vele hangokat” – mondta Boban egy korábbi interjúban.
Boban és Marko Marković, Fotó: Michael Mann
Egy új éra
Marko tehetségesnek és szorgalmasnak bizonyult, kitartásának pedig meg is lett a gyümölcse: tizennégy éves volt csupán, amikor bevették édesapja zenekarába, a Boban Marković Orkestarba. „Az első egy-két évben szinte alig tudtam megszokni, hogy örökké úton vagyunk. El kellett fogadnom, hogy a zenészszakma, a trombitásélet ezzel jár, és be kellett látnom, hogy tulajdonképpen kiskorom óta másra sem vágyom, mint hogy tagja legyek ennek a közösségnek, és apámmal együtt utazzam-zenéljem körbe a világot” – mondta Marko, aki egyre több szólistafeladatot kapott a zenekarban. Tehetsége és kitartása egészen a zenekar élére repítette: 18. születésnapján ugyanis apja neki ajándékozta a zenekarvezetés jogát, és a banda onnantól kezdve tíz évig a Boban & Marko Marković Orkestar nevet viselte. Marko frissességet és fiatalos energiákat hozott a csapatba, ám egy idő után szeretett volna kilépni apja árnyékából, így megalapította saját zenekarát. Boban Marković azonban „egyedül” sem tétlenkedett…
Sötétségből a fénybe
Boban Marković szívében különleges helyet foglal el hazánk, hosszú évek óta jár vissza rendszeresen Magyarországra. Legelső fellépése annak idején a Fonóban volt, és ahogy egy korábbi interjúban fogalmazott: azóta is ezer szállal kötődik hozzá, illetve az országhoz. „Ez is abból adódik, mennyire szeretem Magyarországot és a magyarokat. Tulajdonképpen itt van a második hazám, ezért úgy döntöttem, megérdemlik, hogy Budapesten forgassam le az egyik új számunk (a Mrak – a szerk.) videóját. A város legszebb részeit szerettem volna egy hajóról megmutatni, illetve a romkocsmák világát is” – mondta egyebek mellett a videóklipről, amely akár egy Budapest-imázsfilmként is megállná a helyét.
Nem véletlen tehát, hogy hosszú szünet után 2019-ben megjelent albumát, a Mrakot (Sötétség) épp a Fonó adta ki. https://bartoktavasz.blog.hu/2022/02/17/sotetsegbol_a_fenybe