Az állami hírügynökség kormányzati és kormányközeli kézivezérlésére hoz konkrét bizonyítékokat a Direkt36 cikke. Eszerint a kormányfő sajtófőnöke, Havasi Bertalan például olykor hírt „kért”, majd gyakorlatilag meg is írta, mi jelenjen meg. A helyzetet az egyik munkatárs azzal vette tudomásul: „végül is már rég nem vagyunk újságírók”.
„Szia, ebből tudnátok írni egy hírt?” – kérdezte a közszolgálati, állami hírügynökség, vagyis az MTI igazgatójától 2019-ben egy e-mailben a miniszterelnök sajtófőnöke. Az MTI-ben újságírók dolgoznak, így természetes tudnak hírt írni, csakhogy Havasi Bertalan levele inkább kérés volt, mint puszta szakmai érdeklődés, főleg, hogy a sajtófőnök egy újabb levélben még a hír pontos címét és bevezetőjét is „lediktálta” – derül ki a Direkt36 Telexen megjelent cikkéből.
Ez a levél csak egy az MTI kormányzati és politikaközeli kézivezérlését bizonyító belső dokumentumok közül, amelyek a Direkt36 birtokába kerültek az elmúlt 4 évből. Ezek alapján mutatja be a cikk, “hogyan avatkozik bele az MTI működésébe napi szinten a kormányzat, és hogyan torzítja a saját politikai érdekeinek megfelelően a híreit”.
A Direkt36 összeállításából kiderül, hogyan érvényesülnek közvetlenül a kormányzati kommunikáció érdekei a hírszolgáltatásban:https://hvg.hu/itthon/20220304_Orban_sajtosa_az_MTIvezertol_kerdezte_hogy_szia_ebbol_tudnatok_irni_egy_hirt_es_tudtak