Szijjártó feje lehet Orbán hatalmának az ára – a kérdés beáldozza-e
A hagyományosan nem túl oroszbarát lengyel politikusoknál betelt a pohár, a Fidesszel egyébként baráti lengyel jobboldalon, az Európai Néppárt jelenlegi elnöke, Donald Tusk bírálta Orbán Viktort és Szijjártó Pétert, mondván, mindkettőjüknek a Gazprom igazgatótanácsában lenne a helyük.
Ha ebbe a küzdelembe nem állnak bele, akkor a lengyel szövetségeseik sem lesznek mellettük a jövőben
– diplomáciai források szerint ezt az üzenetet kapta Orbán Viktor és csapata a lengyelországi konzervatív-populista jobboldal, a Jog és Igazságosság (PiS) vezetésétől.
A hvg.hu által megkérdezett nyugati diplomaták, a külügyi tárcához vagy éppen a kormányzathoz közel álló források abban egyetértettek, hogy
a főleg Szijjártó Péter nevével fémjelzett „keleti politika” a jövőben tarthatatlan lesz, mert a kormánynak nincs más választása, be kell állni a sorba, a harmadikutas külpolitikának befellegzett.
Egy NATO-diplomata a hvg.hu-nak azt fejtegette:
Orbán pragmatikus ember, érzékelnie kellett, hogy sehonnan nem kap már támogatást.
A NATO-n belül úgy vélik, a magyar kormány a jövőben annak sem lesz a kerékkötője, hogy a szervezet miniszteri szintű hivatalos egyeztetéseket folytasson Ukrajnával a NATO–Ukrajna Bizottságban.
Azok a külügyekre rálátó fideszesek, akikkel beszéltek, egytől egyig Szijjártó Péterre mutogatnak, mondván:
ő erőltette az orosz és úgy általában a keleti vonalat, mint külpolitikai irányt, igaz, abban mindenki egyetértett, hogy a külügyminiszter Orbán legjobb tanítványa.
Egyre többen beszélnek arról kormányzathoz közel álló körökben, hogy vajon marad-e külügyminiszter Szijjártó egy nyertes választás után.
Azt viszont több forrásunk is megerősítette, hogy éppen a baráti orosz–magyar kapcsolatok miatt a magyar hírszerzésnek nagyon gyenge pozíciói vannak Oroszországban.
Több nyugat-európai diplomata is úgy látja, hogy ha pávatáncol is még Orbán egy-egy kérdésben, azt amiatt teszi, mert a választásokat meg akarja nyerni, de amúgy pontosan tudja, hogy a fontos kérdésekben igazodnia kell a fősodorhoz.
A teljes cikket, a további adatokkal és megszólalókkal a HVG360 cikkében olvashatja el!
Forrás: HVG360
„SAJNOS FEKETE-GYŐR CSAK ENNYI ESZED VAN,
és láthatón Donald Tusk sem sokkal élesebb kés nálad a haladárok nagy fiókjában… Politikai aljasság tantárgyban azonban mindketten professzorok vagytok!
És akkor most nézzük, kik is szoktak nagy orosz cégek igazgatótanácsaiban ücsörögni:
– Matteo Renzi volt olasz kormányfő (szocialista) Delimobil
– Gerhard Schröder volt német kancellár (szocialista) Gazprom
– Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár (Néppárt) Lukoil
– Francois Fillon volt francia kormányfő (Köztársaságpárt) Sibur petrolkémiai csoport
– Christian Kern volt osztrák kormányfő (szocialista) Orosz Állami Vasút
– Esko Aho volt finn miniszterelnök (Finn Középpárt) Sberbank
S halkan emlékezzünk Joe Biden amerikai elnök fiacskájáról, Hunter Bidenről is, aki éveken át ült az ukrán gázipari gigacég, a Burisma Holdings igazgatótanácsában…
Segíthetek még valamiben, Fegyőr?”
Én csak azt kérdezem, akiket Putyin megvett kilóra, nem lehet hogy most is információval látják el a Putyini adminisztrációt?
Természetesen ide gondolom a” világ legjobb” külügyminiszterét, meg” a legjobb” miniszter elnökét is!
Én csak kérdezem, valaki válaszolhatna rá!
Az a tény, hogy egyes európai politikusok elárulják az övéiket, felmentést adhat arra, amit Orbán meg Szíjjártó is tezs?