Az ideális mosógép megtalálása nem könnyű feladat, hiszen a kínálat széles, a különböző tulajdonságok pedig nehezen hasonlíthatók össze. Jó hír azonban, hogy néhány kérdés megválaszolásával könnyedén megtalálhatjuk a számunkra ideális készüléket.
Elsőként érdemes tisztázni néhány kérdést és félreértést a mosógépekkel kapcsolatban. Vajon igaz-e az állítás, miszerint a mai kereskedelmi forgalomban megvásárolható gépek várható élettartama lényegesen alacsonyabb, mint a korábbiaké? A megkérdezett szakeladó szerint ez a felvetés nem teljesen alaptalan, hiszen az innovatív technológiák gyors megjelenése miatt a felhasználók átlagosan 10 év után cserélik a készülékeket. Ez azt jelenti, hogy a gyártóknak rövidebb élettartamra kell optimalizálniuk őket, hogy a lehető legjobb ár-érték arányt fel tudják tartani. Ennek ellenére a rendeltetésszerűen használt gépek várható élettartama bőven 10 év felett határozható meg, ugyanakkor azt is meg kell jegyezni, hogy népesebb családok esetén, ahol napi rendszerességgel üzemel a mosógép, érdemes kerülni a belépőkategóriás gépeket.
Vásárlás előtt érdemes meggondolnunk, van-e preferált márkánk vagy létezik-e olyan gyártó, aminek a termékeitől mindenképpen óvakodni szeretnénk. Nem feltétlenül szerencsés az ilyen megközelítés, hiszen a jó és a rossz tapasztalatok sem feltétlenül adnak reális képet egy gyártó megbízhatóságáról, ráadásul minden márkanév alatt többféle altípus található a piacon, amelyek minősége eltérő lehet.
Magyarországon továbbra is rendkívül népszerűek a Zenussi mosógépek, amelyek között 100 ezer alatti termékeket is találunk. Jó ár-érték és kiváló megbízhatóság jellemzi őket, amit kiterjedt szervizhálózat is támogat. De meg kell említeni a Beko készülékeit is, amelyek szintén ebben az ársávban mondhatók rendkívül sikeresnek. Az Electrolux és a Whirlpool készülékeiért jellemzően kicsit többet kell fizetni, a belépőkategóriában kevésbé képviseltetik magukat. Utóbbi esetében felültöltős változatokat is találunk. De mindezek mellett figyelmet érdemelnek a Bosch, a Samsung, az LG, az AEG, a Gorenje és a Candy készülékei is.
Mindenképpen érdemes megfontolni, melyik típus a leginkább megfelelő számunkra. A kereskedelmi kínálatban hagyományos elöltöltős, felültöltős és keskeny elöltöltős változatokkal találkozunk. Az utóbbi két típus a helytakarékosságot szolgálja. Ha erre nincs szükség, érdemes hagyományos elöltöltős készüléket választani. Ha minden négyzetcentiméter számít, a felültöltős gépek jelentik az észszerű döntést. Persze tisztában kell lenni azzal, hogy ezek dobkapacitása jellemzően kisebb, ráadásul a szerkezeti felépítés miatt rosszabb energiahatékonyságra képesek.
Mindezek mellett szükséges foglalkozni a dobkapacitás kérdésével is. Az általános ajánlás szerint egyedül élők számára 4 kg, pároknak 5-6 kg, családoknak legalább 7 kg dobkapacitás lehet ideális. Természetesen ezt az ajánlást a mosási szokások, illetve a ruhák koszolódásának sebessége felülírja.
Amennyiben a gépet nyitott élettérben kell elhelyeznünk, ismerjük meg a zajcsökkentő megoldásokkal ellátott készülékeket! Ezek nem csupán mosás, hanem centrifugahasználat közben is halkabb működésre képesek, mint a hagyományos társaik.
Némi odafigyelés árán könnyedén megtalálhatjuk azt a mosógépet, amit hosszú éveken át nagy megelégedettséggel használhatunk.