Ismeri a modern fogyókúrás módszereket?

Közeleg a húsvét és vele együtt az az időszak, amikor nem fogunk annyira odafigyelni arra, hogy mit eszünk. Sokan közülünk elborzadnak, amikor meglátják a testsúly mérés eredményét. Mit tehetünk? Olyan testsúlycsökkentő fogyókúrát keresünk, amely azt hirdeti, hogy gyorsan, könnyen és gyakran testmozgás nélkül megszabadulunk a felesleges kilóktól. Mit válasszunk?

 

Amikor a testsúlycsökkentő diéta szót halljuk

 

A diéta olyan étkezési módot jelent, amely bizonyos korlátozásokat vagy ajánlásokat tartalmaz az élelmiszer-bevitelre vonatkozóan. A szó a görög diaita vagyis élelem szóból ered, és az ételek és folyadékok ellenőrzött bevitelét jelenti egy meghatározott cél elérése érdekében. Ez a cél legtöbbször a súlyfelesleg csökkenése.

Tudta, hogy a diéta már régen nem az éhezést jelenti, hanem a célja a fogyás, másrészről viszont betegség is lehet oka a diétázásnak?

 

Hányféle diétát ismerünk?

 

  • A Dukan-diéta egy szigorú étkezési stílus, amelynek célja a testsúly csökkentése. Ez egy négy szakaszra osztott diéta, magas fehérje- és alacsony szénhidráttartalmú étrenddel. Az első két szakasz testsúlycsökkentő, míg a másik kettő testsúlymegtartó szakasz. A diéta az alapítójáról, Pierre Dukanról kapta a nevét.
  • Az Atkinson-diéta arra összpontosít, hogy a fogyni vágyó a szénhidrátokon kívül bármit fogyaszthat. A szénhidrátokat azonban teljesen el kell kerülnie.
  • A Keto-diétánál teljesen mellőzni kell a szénhidrátokat. Itt két lehetősége van, vagy figyel arra, hogy mit eszik, vagy a saját maga által összeállított étkezési programokra hagyatkozik.
  • Alacsony szénhidráttartalmú (low carb) diéta, amelynél a szénhidrátokat teljesen kihagyjuk, és zsírokkal és fehérjékkel helyettesítjük, akárcsak a keto-diétában, de nem olyan radikális módon. Ráadásul, ennek a diétának a folytatásánál nem kell ügyelnie a ketózisra.
  • Paleolit étrend, amelyet a paleolit kori (kőkorszaki) táplálkozás ihletett. Ennél a diétánál olyan ételeket kell ennie, amit a kőkorszaki emberek fogyasztottak, akiknek nem volt más választásuk, mint vadászni és gyümölcsöt gyűjteni. A hús itt fontos összetevő, de ehetünk tojást, zöldséget, bogyóféléket, dióféléket, gyümölcsöt és némi zsiradékot is.
  • A vegetarianizmusnál kizárjuk az állati eredetű élelmiszereket, például a húst stb. az étrendünkből. A vegetarianizmus motivációja a fogyás és az állattenyésztés környezetre gyakorolt negatív hatásainak a csökkentése.
  • A veganizmus, azaz a kizárólag növényi táplálkozáson alapuló étrend, amely egyrészt fogyáshoz vezet, másrészt viszont figyelni kell az ételek összetételére, annak érdekében, hogy elkerüljük a fehérje-, kalcium-, vas-, D-vitamin- vagy B12-hiányának formájában fellépő tápanyaghiányt.
  • A RAW diéta, avagy nyers ételek fogyasztása. Ez alapvetően a veganizmus egy formája, amelynél az ételeket legfeljebb 42 °C-ra hevítik fel. A megengedett élelmiszerek közé tartoznak a gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek, magvak, diófélék és csíráztatott (de nem főtt) gabonafélék.

 

Tudta, hogy a fehérje diéta nem csak a sportolók körében népszerű?

 

A fehérje diéta, amelyet sokan protein- vagy ketogén diétaként ismernek, a magas fehérjebevitelen és a szénhidrátbevitel minimálisra csökkentésén alapul. Ezek aztán zsírokkal és fehérjékkel helyettesíthetők.

A keto diéta az utóbbi időben nagyon népszerű, és népszerűsége minden bizonnyal annak köszönhető, hogy gyors fogyáshoz vezet, gyakran testmozgás nélkül, valamint egyéb egészségügyi előnyökkel jár. A megfelelő fehérjebevitelnek köszönhetően megtarthatja az izomtömegét és elejét veheti a jojó-effektus kialakulásának, valamint beindíthatja a zsírszövetből történő zsírégetést.

Tudta, hogy a keto-diéta alapja a ketózis állapotának előidézése? Ez a szervezet szénhidráthiánya esetén teljesen természetes jelenség. A szervezet igyekszik ezeket valami mással helyettesíteni, különben nem maradna elég energiája a saját maga fenntartására. Ebben az esetben a felhalmozódott testzsírból képződő ketonok szolgálnak energiaforrásként.