Felszámolták a civil segítőpontokat a pályaudvarokon, a központi tranzitváróba még nem engedik be a sajtót

Hétfő reggelre eltűntek a menekülteket segítő civil pultok a Keleti és a Nyugati pályaudvarokról.

 Múlt héten ez a terem még tele volt önkéntesekkel és menekültekkel  Fotó: Kiss Bence/444

Nem sokkal kilenc óra előtt épp egy BKV-buszhoz irányítottak néhány tucatnyi embert a Nyugatinál, hogy átvigyék őket a BOK „B” csarnokba, ahol a kormány új tranzitvárót alakított ki az Ukrajnából érkezők számára. A menekülteket útba igazító tolmács azt mondta, pénteken hallottak először erről a tervről – a kormány is aznap hozta nyilvánosságra -, de csak vasárnap este vált világossá, hogy fel kell számolniuk az elmúlt hetekben létrejött segítőbázist. Rajta kívül két önkéntessel találkoztunk reggel a Nyugatiban, mindnyájan a Fővárosi Védelmi Bizottság – vagyis a katasztrófavédelem budapesti kirendeltsége – mellényét viselték.

Információink szerint vannak menekültek, akiket már nem is a nagy pályaudvarokról, hanem a Kőbánya-Kispest vasútállomásról szállítanak a BOK-ba az idegenrendészet, a rendőrség és a katasztrófavédelem szervezésében.

Siewert András, a Migration Aid vezetője azt mondta, bevonták őket az első egyeztetésekbe, így már szerdán értesültek a leendő tranzitváróról, és végül vasárnap délben pakoltak át. A Migration Aid szállás- és fuvarszervező önkénteseit a BOK-ba is beengedik, de Siewert elmondása szerint az élelmiszerosztást a nagyobb karitatív szervezetek fogják végezni saját önkénteseikkel.

 Fotó: Kiss Bence/444

Egy bent dolgozó segítőtől úgy tudjuk, azokat az önkénteseket is beengedik, akik regisztráltak a hogysegits.hu-nál. Utóbbi a háború kezdete után jött létre, hogy összekösse a jelentkezőket nagyobb szervezetekkel. A BOK-ban ott vannak a szeretetszolgálatok, az Ökumenikus Segélyszervezet és a Vöröskereszt is. A bejáratnál találkoztunk a Katolikus Karitász munkatársával is, de ő nem akart nyilatkozni.

Az előbb idézett önkéntes úgy tudja, a szigorúbb beléptetési rendszer azt a célt szolgálja, hogy átláthatóbb legyen, hány segítő van és milyen feladatot látnak el, ezért az önkéntesek sorszámot is kapnak.