Látványos hídszerkezetet tervezett a Speciálterv Kft. a Kisfaludy utcai régi közúti híd újragondolásával.
A „Miskolc tehermentesítő út I. (Vörösmarty utca) és II. üteme („Y” híd) vonatkozó kiegészítő tervezési feladatok elvégzése és a kivitelezési feladatok megvalósítása” elnevezésű projekt az Innovációs és Technológiai Minisztérium megbízásából a NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. beruházásban hazai forrásból valósul meg.
A beruházás alapkövét 2019. október 11-én helyezték el, azóta a kivitelezési munkákat a HE-DO Útépítő, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. ütemterv szerint és teljeskörűen végzi, generáltervezőként a kiviteli terveket a Speciálterv Kft. készíti.
A komplex létesítmény építésének helyszíne Miskolcon a Pfaff Ferenc utca, a Vörösmarty Mihály utca és a Kisfaludy Károly utca csomópontjánál található, amely keresztezi a Gömöri és a Tiszai pályaudvarok közötti vasútvonalszakaszokat és az ott található vasúti deltavágányt.
A beruházás kulcseleme a Miskolc belvárosának közvetlen szomszédságában épülő, számos szempontból egyedi, a beruházás névadó hídszerkezete, az úgynevezett Y-híd. Tartószerkezeti elemei 2021 végére elkészültek, így párhuzamosan a csatlakozó útnak és közműépítési munkálatoknak is újabb fázisa kezdődhetett meg.
A kerékpáros infrastruktúra fejlesztése is szerepet kap
A beruházó, a kivitelező, a tervező és Miskolc városa közötti példaértékű együttműködés eredményeképpen a lakosság igényei, mindvégig nagyfokú figyelmet élveztek. Így a fenntartható városi közlekedésben egyre nagyobb szerepet követelő és Miskolcon is egyre jelentősebb kerékpáros infrastruktúra is fejlesztésre kerül.
Az alapberuházás kiegészítéseként a város kerékpáros hálózata, egy – ez idáig nem létező – elemmel bővül.
A meglévő Szinva-part kerékpáros főhálózati gerincet összekötik az egyre növekvő lélekszámú, belvároshoz közeli elhelyezkedésű, de egyúttal kertvárosias Martinkertvárossal. Az észak-déli irányú, új kerékpáros kapcsolatot biztonságosan, a közúti forgalomtól függetlenül építik ki, ezért a 80-as számú MÁV vasúti fővonal felett új kerékpáros híd is létesül.
Ennek a – méretében a teljes beruházáshoz képest kicsiny, de mérnöki szempontból igen figyelemre méltó – hídszerkezet terveiről beszélgettünk Borzai Tiborral, a Speciálterv Kft. műszaki igazgatójával és tervezési projektvezetővel. A projektvezető olyan gondosan tervezett részletekre hívta fel a figyelmet, amelyek a majdani használók számára talán fel sem fognak tűnni.
Az új híd felhasználja a régi építményeit
A vasúti csomópont felett létesülő Y-híd, mint belterületi közút, a szélső forgalmi sávokat használva természetesen maga is kerékpározható lesz. „Mindamellett köztudomású, hogy a családos-kisgyermekes, biztonságra törekvő kerékpáros használók előnyben részesítik az önálló kerékpáros létesítményeket, védett útszakaszokat.”
Az új kerékpáros hídszerkezet számos szempontból „okos”, a meglévő adottságokat jól használja, előnyére fordítja. Egyrészt a MÁV vasúti infrastruktúrájával is sűrűn ellátott, élő városi szövetben nem kell, hogy épüljön a földet is bolygató alapozás.
A híd ugyanis felhasználja a Kisfaludy utcai régi közúti híd – 1894-ben épült, de az 1970-es években felhagyott és most újra magára öltő – funkciót, így életet kapó súlytámfal jellegű alépítményeit.
A korábbi korok mérnökei által épített masszív szekrényalapok és terméskővel borított felmenő falazatok alkalmasak a megjelenésében karcsú, anyagában acél, könnyű kerékpáros híd felszerkezet alátámasztására.
A híd felszerkezet tervezésénél alapvető szempont volt a műszakilag elérhető legkisebb hídpálya szerkezeti magasság is.
Célként fogalmazódott meg, hogy az északról csatlakozó rámpaszakaszon a legkedvezőbb eséssel, a lehető legkisebb magasságot leküzdve kelljen a kerékpárosoknak felhajtaniuk az igen magas vasúti űrszelvény fölé.
A hídtervezők ezért úgynevezett alsópályás hídszerkezetet alkalmaztak, amikor a fő tartószerkezeti elemek – jelen esetben ívek – a kerékpáros pálya fölé magasodnak.
A karcsú csövekből összeállított főtartók ívei és függesztőrúdjai látványos hídszerkezetté állnak össze
Maga a hídpálya korszerű, modern, úgynevezett ortotróp acélszerkezet, az ívek alsó húrjait is alkotó peremtartók közötti, bordákkal merevített acéllemez egyben látja el a hossz- és keresztirányú teherhordási feladatokat. A magassági vízelvezetést is biztosító keresztirányú eséssel együtt is rendkívül kis magasságú, mindösszesen 35 centiméter vastagságú hídpálya alkalmazását tudták megvalósítani.
Az elegáns hídszerkezet kéttámaszú, acélszerkezetű, függesztett alsópályás, ortotróp pályalemezes, döntöttsíkú, kétfőtartós alsópályás ívhíd.
A karcsú csövekből összeállított főtartók enyhén kifelé döntött ívei és pengeszerű függesztőrúdjai egy látványos hídszerkezetté állnak össze.
A rudak között alkalmazott, a kerékpárosokat a vasúti felsővezeték zónájától védő, átlátható plexi lemezek oldalirányban is transzparens térélményt nyújtanak és mutatják meg a szerkezetet.
Már a szerkezeti és látványterveken is jól érzékelhető a megépülő híd szépsége. Az egyedi hídszerkezet formája azt alkalmassá teszi a város egy majdani szimbólumaként való értelmezésére is.
Az új Kisfaludy utcai kerékpáros híd tervei elkészültek, a megépítésre vonatkozó hatósági engedély kiadásra került. Jelen fázisban már megkezdődtek a kivitelezés előkészítő munkálatai is.
Tetszik.
Mikor mehetnek a graffitisek egy-két möszöpös politikai reklámmal a plexi táblákra?
narancssárga sávfestés?
Dobrevgrádban?
Tessék már vörösre festeni!
Már a kezdete is egy orbitális hazugság.
Merre rejtőzködik a „Miskolcon is egyre jelentősebb kerékpáros infrastruktúra”?
Van 4 km kerékpárút, aminek a java része egyébként nem valódi kerékpárút, csak annak van „álcázva”, ugyanis ahol nincs járda, pl. Tapolca felé, ott a gyalogosoknak a kerékpárúton KELL közlekedniük. Ahol meg nem kell, ott is azt teszik, pl. a Testvérvárosoknál hiába van járda, mégis a kerékpárút a babakocsisok meg a kutyasétáltatók kedvence.
AZ egész belvárosban nincs hová kikötni egy kerékpárt, ezért fákat, villanyoszlopokat, padokat kénytelenek a kerékpárosok igénybe venni. Holott egy pizzásfiúnak kifizetett akár egyhavi pénzből megoldható lenne a probléma.
Hogy takarodna ki az összes hangos kisebbségi kerékpáros a miskolci benzingőzös utakról. Zebrán srévizavé 60-al a fülükben füldugókkal, rendszám nélkül.
Menjenek a Bükkbe , terepre kerékpározni, jó levegőt szívni. Ott csengő sem kell.
És ha nem akkor mi lesz öcskös?
https://kerekparosmiskolc.net/hirek/felturbozott-orulet-de-mi-lesz-a-kerekparral
Szép önfényező cikk, csak arról nem esik szó, hogy semmi szükség nem lett erre, ha Rostásék, meg csöbörék annak idején megkérdezik a lakosságot arról, hogy mire lenne szükségük vagy esetleg maguktól gondolnak a kerékpáros közlekedésre. Amikor meg jött a felháborodás, akkor már nem lehetett az eredeti útszerkezethez hozzácsapni egy plusz kerékpársávot, mert az engedélyes terek már elkészültek. Ezért fut most külön a kerékpárút, mert utólag kellett megterveztetni….
Aha. Kerékpársáv autópályán?
Külön elektromos roller sáv nem kellene?
Pécs Kertvárosát átszelő autópályán van kerékpársáv?
Aha. Autópálya belvárosban? Idióta
Olyan szép lesz amikor két kerékpáros megáll a hídon és beszélgetnek
– Látod azt a Várost?
-Látom.
-Na, azt „tette tönkre a fidesz.”
Nem lehetne valami Zöld Aktivistáról elnevezni a hidat? ???? Norvég alapból írjatok már ki egy pályázatot.
„HÍD-AVATÁS
Szólt a fiú: „Kettő, vagy semmi!”
És kártya perdül, kártya mén;
Bedobta… késő visszavenni:
Ez az utolsó tétemény:
„Egy fiatal élet-remény.”
A kártya nem „fest”, – a fiúnak
Vérgyöngy izzad ki homlokán.
Tét elveszett!… ő vándorútnak
– Most már remény nélkül, magán –
Indúl a késő éjtszakán.
Előtte a folyam, az új hid,
Még rajta zászlók lengenek:
Ma szentelé föl a komoly hit,
S vidám zenével körmenet:
Nyeré „Szűz-Szent-Margit” nevet.”
Nem is rossz ötlet. Sötét Sámán Sátánista Pöcegödre pl. találó név lenne
Na, ez aztán a hír!
Vasúti csomópont fölé már tudunk hidat építeni. Sajó folyónk fölé mikor építünk hidat? Mikor lakják be a sajó folyót majd a kajakosok, kenusok, sárkányhajósok, motorcsónakosok, mini vízibuszosok? Sajó folyó mellett a csorba tó is sokkal több fejlesztést érdemelne ! De a bánkúti sícentrum fejlesztése is többet érdemelne hóágyúztatva. Miskolc-Ómassa- Bánkút között egy kabinos felvonó is épülhetne már. Valamint ha már a Bükk hegységben lakunk egy völgyhíd is épülhetne Bükkszentkereszt – Bükkszentlászló áthidalására. Valamint Kiss Ernő utca, vargahegy, futó utca felé egy négysávos út egy kivezető út alagúttal ami elvezetné a nagy autós forgalmat kivezetve az M30 sztráda felé. Mert a városba is a dugó reggel 7:30 iskola és munkakezdéskor óriási nagy, munka befejezésekor 16:00 kor is nagy a dugó mikor tódul haza mindenki türelmetlenek valamikor dühükbe dudálnak nyomják a kürtöt azt hiszik azzal gyorsabb lesz a dugóból való kikászálódás gyorsabb nem lesz inkább ideges lesz mindenki tisztelet a kivételnek mert vannak normális autósok is tehát egy új négysávos kivezető út is szükséges lenne ami kivezetné a városból ezt az őrült nagy forgalmat. Pár hete egy darab szabad helyet nem lehet találni a parkolókban „keringőzik” az ember vagy nyolcszor mire kilencedjére egy „nyamvadt” szabad helyet talál. Vagy 2 hete iszonyatosan sok az autó és nagy a forgalom. Mindenki Miskolcra akar jönni vagy mi a csuda van már itt???
hülye
„Miskócia” lassan „Budabestiánál” is Budabestiálisabb lesz. 😀 😉