Az alapozó gyakorlatilag minden nő sminktáskájában megtalálható. Legfontosabb feladata, hogy eltüntesse az apró bőrhibákat, és – ahogy a neve is mutatja – jó alapot teremtsen a sminknek. A forgalomban többfajta alapozó kapható, az egyes típusok némileg különböznek egymástól. Melyiket milyen esetben érdemes használnunk?
Alapozó az alapoktól
A leggyakrabban az erősen fedő alapozóval szoktunk találkozni. Ebben a termékben sok pigment található, vagyis ellensúlyozza az elszíneződéseket és az olyan bőrhibákat, mint a hegek vagy a pattanások. Ha ilyen terméket használunk, válasszunk olyat, amelyik hosszú ideig megmarad a bőrön. A javasolt idő kb. 12 óra. Ha ennél is tartósabb eredményt szeretnénk elérni, az alapozóra tegyünk vékony púderréteget, amely fixálja a sminket.
Az utóbbi években egyre népszerűbbek azok az alapozók, amelyek fényes hatást keltenek. Fényvisszaverő részecskéket tartalmaznak, hogy a bőr ragyogóbbnak, egészségesebbnek és természetesebbnek tűnjön. Zsíros bőr esetén azonban nem ajánlott a használatuk, mivel ez a bőrtípus magától is fénylik. Ha ilyen bőrtípust mondhatunk a magunkénak, használjunk zsíros bőrre készült, matt készítményt.
Az alapozó bőrápoló szerepet is betölthet. Különösen száraz bőrre ajánlható a hidratáló alapozó – ha ugyanis ehhez a bőrtípushoz nem megfelelő terméket választunk, a krém megül a bőr árkaiban, ráncaiban, és ki fogja hangsúlyozni a száraz, hámló részeket. A hidratáló alapozók összetevői között általában vitaminokat és nem túl magas faktorszámú UV szűrőt is találunk.
Az arcunkhoz illő alapozó kiválasztása
A legfontosabb természetesen az, hogy a bőrünk árnyalatához leginkább illő alapozót válasszuk – így természetes hatást keltünk majd. Itt az árnyalatnak jut a legnagyobb szerep. Három alaptípust különböztetünk meg: a hűvös, a meleg és a semleges árnyalatot.
- Hűvös árnyalat – nagyobb arányban tartalmaz rózsaszín pigmentet.
- Meleg árnyalat – nagyobb arányban tartalmaz sárga pigmentet.
- Semleges árnyalat – nem egyértelmű bőrszín esetén ideális.
Az alapozó kiválasztásban nagyban segíthetnek a termékminták. Tegyünk az arcunkra a kiszemelt termék két-három árnyalatából, és ellenőrizzük, hogy melyik hasonlít a legjobban a saját arcbőrünk színéhez. Így választhatjuk ki a legjobban azt a terméket, amelyik jól eltünteti a bőrhibákat, mégsem kelt természetellenes, maszkszerű hatást.
Az alapozó kiválasztására gondosan kell ügyelnünk, főleg hogy a forgalomban nagyon sok különböző termék kapható, és mindegyik másképp mutat a bőrön.
Szerintem az arcbőrnek szüksége van a friss levegőre, meg a tisztításra, Soha nem tudtam púdert használni, mert egyrészt eltömítette a pórusokat, tini koromban mitesszerek képződtek így hamar, másrészt nincs meg a bőr természetes szabadsága, olyan, mintha a kéz állandóan kesztyűben lenne. Éjszakára kell fiatal korban vitaminos, vizes arckrémet használni, érett korban hierulinsavas hidratálót, meg szemránckrémet, meg áttisztítani a bőrt legalább este és reggel tonikkal, micellás vízzel, sminkek eltávolításával. Egy héten egyszer-kétszer kell használni arcpakolást annak megfelelően, mit szeretnénk elérni velük. Vannak pattanásra készítmények, vannak szemölcs, szeplő halványítók és vannak simító lehúzható arcmaszkok, hidratáló gyümölcsös pakolások. A smink alkalmi, munkahelyi használatra nem alkalmas, legfeljebb a szemkontúr kihúzása és a szempilla festése, meg vízálló rúzs felhelyezése, árnyékoló púderrel két oldalon, vagy ott, ahol szükséges. Legalábbis én, míg elégedett voltam az arcommal, így használtam őket.