Menjél már, gordonos! Elvtársaid tehetsége egy homlokzatot sem volt képes megőrizni
“Az egykori Szirma utca 51. számú ház azért volt jelentős, mert itt alakult meg 1919-ben a Kommunisták Magyarországi Pártjának miskolci szervezete, így sokáig nem bontották le, csak akkor, amikor körülötte már épületek magasodtak. A homlokzatát meg akarták tartani és egy bérháztömbhöz illeszteni. Ez sem valósult meg.
Az első panel ennek ellenére a Vörösmarty lakótelepen épült Miskolcon, a mai Mádai Lajos utcán a tízemeletes sor. A belvárosi lakótelep az egykori Gordon helyen épült. Ez az Arany János – Hadirokkantak utca – Népkert közé eső területet jelöli, két részben.
Lassan haladt az egykori Gordon telepről a családok kitelepítése, de ennek utána már minden olajozottan ment. Érdekes volt, hogy néhol már állt az új panelház, míg mellette még alkudoztak az ottlakókkal a házuk elbontása ügyében.
Amit nagyon kevesen tudnak: hivatalosan Tanácsköztársaság városrész volt az új neve a területnek, de ez egyáltalán nem ment át a köztudatba, inkább legnagyobb utcája után Vörösmarty lakótelepnek kezdték el nevezni a területet az itt élők, és a város lakosai is.
Több ütemben épült fel a teljes lakótelep, persze a házak között óvodák, iskolák, parkolók, orvosi rendelők és játszóterek is épültek. Sőt a Vörösmarty utcán egy aluljáró is kivitelezésre került. Megtalálhatóak a legifjabb bérházak generációja is a lakótelepen, ez az Uitz Béla – Corvin utca – Mártírok köz – Arany János utca területén található zárt “körbérház”. Az egykori “gordonosi” házak szanálása 1973-tól folyamatos volt. Érdekesség, hogy 1928-ban még jól látszik a térképeken a Belegrád-sziget, amelyre ma már csak egy kis utca emlékeztet a Király utca mögött.
1974-ben kezdődött a lakótelep építése, az utolsó ház átadására 1982-ben került sor. Összesen 2287 lakás van, 10 670 négyzetméter alapterülettel. Ez az Arany János – Corvin utca – Király utca nyugati oldala, a Vörösmarty lakótelep első – egyik – fele.”