A ma jelentkező problémák legalább a 2008-as válság utáni időszakig visszavezethetőek, amikor az alacsony- és közepes jövedelmű országok közül számos hitelfelvétellel igyekezett kikecmeregni a globális gazdasági visszaesésből. Majd jött a koronavírus-járvány okozta gazdasági sokk, ami sok ország gazdaságát alapvetően tépázta meg: az olaj- vagy földgáz-kitermelő országokat leszámítva mindenhol az emelkedő energiaárak, az importra építő országokban a megroppanó globális ellátási láncok, a tömeges elbocsátási hullám (csak a szubszaharai Afrika országaiban egyetlen év alatt 22 millió ember vesztette el a munkáját) okoztak gondot, amire válaszul sok kormány kénytelen volt további, rövid lejáratú és drága hiteleket felvenni, hogy a járvány idején felszínén tartsák a költségvetésüket.
Ehhez a rendkívül törékeny helyzethez jött még az ukrajnai háború, a következtében még jobban elszálló élelmiszerárak, illetve a tendencia, hogy a fejlett országokban a magas infláció elleni küzdelmeként emelni kezdték az alapkamatokat, és a kilátások rögtön még borúsabbá váltak.https://444.hu/2022/04/20/allamcsodhullam-soporhet-vegig-a-vilagon
444-es sz@rkavarás a dollárnyomda elfedésérére.
oszt miért is volt az a 2008-as válság ?
a harmadik világégés előszele?
„ha a kereslet élénkülését tapasztalják (jelen esetben jegybanki keresletélénkítés következtében), akkor növelik a kibocsájtást, hiszen érthető módon többet szeretnének értékesíteni. Míg a pénz mennyiségi elmélete változatlan kibocsájtással számol, addig empirikus tapasztalatok szerint ez nem reális feltételezés. Ha több pénz magasabb kibocsájtást kerget, annak nem lesz inflációs hatása. A modern monetáris elmélet szerint tehát az állam bármikor eladósodhat a keresletet élénkítve válság idején a saját valutájában, hiszen azt nyomtathatja, bár nyilván nem minden nyakló nélkül. Természetesen más valutában a modern monetáris elmélet szerint sem szabad eladósodni, hiszen azt nem nyomtathatunk, és kedvezőtlen árfolyamhatás esetén a visszafizetendő adósságállományunk jelentősen nőhet.”
ENNYI az USA-trükk
„Természetesen más valutában a modern monetáris elmélet szerint sem szabad eladósodni, hiszen azt nem nyomtathatunk, és kedvezőtlen árfolyamhatás esetén a visszafizetendő adósságállományunk jelentősen nőhet.”
még minden világégésen gazdagodott.
https://www.youtube.com/watch?v=4AMguZyPt9k&t=55s