A Bükk és Miskolc találkozásánál álló területen, 1982-1983-ban társadalmi munkában megszületett fogadóépület mostanra már a múlté – derült ki a tervező, Taba Benő (1954-) a Műemlékek Fóruma nevű Facebook-csoportban közzétett publikus posztjából.
A negyven évvel ezelőtt az ÉSZAKTERV irodájában alkotó Taba munkája volt az első épület, amivel a városból a Bükk irányába áramló kirándulók találkozhattak, és információkhoz juthattak, vagy épp különböző programokon vehettek részt.
Az épületegyüttes organikus jellegét a természetes anyagok — terméskő és fa — ,míg a természetre jellemző mozgalmasságot, változatosságot az anyagok tudatos formálásával kívántuk kifejezni. A keretállások változó geometriával történő egymás mögé sorolásával egyfajta sodrást, vonzást kívántunk gyakorolni a Bükk irányába tekintő látogatóra, aki e képkivágásban a hegység természetes kapuját láthatja.
– írta saját művéről az építész a Magyar Építőipar című szaklapban (1986/1-2.).
Az 1985-ben, a Szófiában megrendezett Építészeti Biennálén bronzéremmel elismert, Csete György által végvári vitézként emlegetett mű kör alaprajzú, majd tizenkétszögűvé váló toronyépületének faszerkezete 2002-ben, máig tisztázatlan körülmények közt kapott lángra, kettős fogadóépületének állapota pedig ezzel párhuzamosan indult el a lejtőn.
Taba 2009-ben a megyeszékhely önkormányzatának megbízásából elkészítette a rekonstrukciós terveket, 2011-ben pedig egy fejlesztési tanulmányt adott le, amihez a város megrendelésére engedélyezési és pályázati terveket is készített, noha a projekt a kiviteli tervekig nem jutott el – olvasható az Északhírnökön, ahonnan az is kiderül, hogy az eleinte a fontossági lista élén álló projektet lassan a tartalékok közé sorolták, 2018-ban pedig eltűnt a városfejlesztési cég honlapjáról.
A Miskolc város Nívódíjával is elismert, a Mesteriskola VIII/a jelű ciklusában is részt vett építész művének toronyrésze
helyükön azonban rövidesen elkészül a Bükki Nemzeti Park felkérésére a NARMER által 2016-2018 között tervezett, 2,2 milliárdos uniós és állami forrásból megvalósuló Szeleta Park Látogatóközpont, amiről bővebb információk itt olvashatók.
Sokat jártam Lengyelországban, ez egy évszázadokkal korábbi gazdasági épültre hasonlít, de nem méltó fogadóépületnek.
Ami viszont épül helyette az meg szennyvíztisztító silóhoz hasonlít. Talán jobb volt ez a juh hodály, mint a az épülő fostalicska. De , ha neked ez lesz a jobb ,szagoljad !
Mind a két épület csapnivaló…. Talán egy hozzáértő építész tervezte volna meg a fogadóépületet.
Kire gondolsz? A mai fiatalokra, akik szürke – fehér kockákat tudnak csupán tervezni, azt is csak számítógép segítségével?
Láttuk egy hete, mit tudnak. Árok utca, metró lejáró.
A cikk forrása a 24.hu. Szerző: Vincze Miklós. talán érdemes ezeket az infókat is közreadni !?
https://24.hu/kultura/2022/04/21/ismeretlen-magyarorszag-taba-beno-szeleta-park-miskolc-bukki-nemzeti-narmer/
Elég szégyen, hogy Miskolc így ” őrzi ” meg az épített örökségeit. Nemzetközileg elismert felépítmény volt, organikusan illeszkedett a természetbe, építése úgy szerkezetileg, mint megjelenésében egyedi, Jelentése szimbolikusan utalt a Bükkre és lehetett kapunak, a Bükk kapujának tekinteni.
Elég szégyen, hogy Miskolc így ” őrzi ” meg az épített örökségeit. Nemzetközileg elismert felépítmény volt, organikusan illeszkedett a természetbe, építése úgy szerkezetileg, mint megjelenésében egyedi, Jelentése szimbolikusan utalt a Bükkre és lehetett kapunak, a Bükk kapujának tekinteni. Olyan, mintha tornyával helyettük őrizné a természetet, a Bükköt.
Miért éget le?
Amiért a Deszka templom
Tettes?
A tettes mindig valami szerencsétlen nyomorult, aki egy üveg sörért bármit megtesz. A felbujtó és az indíték már izgalmasabb lehet. Mindkét esetben.
Miskolci főépítészek hol vagytok?
Mindent a maga idejében. Nem marad titokban.
A Deszka templom újjáépült
Hát ez az. Itt keresendő a megoldás kulcsa.
Mi az a kis fallosz a fotó közepén, a nagy ajkak között?
Apád.
Éppen hogy csak összehoztak téged.
Szeretnél te legalább egyszer az életben ilyen fallosz lenni, vagy ilyet tervezni !
A DIMAG Rt-t 1991. december 29-én privatizálták.
belenéztél a tükörbe?
Meg se kellett volna építeni.
Kilátó a völgyre. . .
Egyáltalán, voltál te benne, mert akkor nem írnál ilyet?
A DIMAG Rt-t 1991. december 29-én privatizálták.
Egy aránytalan épület volt nem kár érte.
Érted sem lesz.