Krizíshelyzetre a magyar településvezetőknek is fel kell készülniük, más kérdés, hogy hogyan sikerülne ezt a gyakorlatban megvalósítani.
Az orosz-ukrán háború kezdete óta érkeznek hírek arról, hogy helyi polgármesterek miként veszik ki a részüket a városaikban, falvaikban folyó harcokból. Elég csak a korábbi ökölvívó, Vitalij Klicskóra gondolni, aki 8 éve az ukrán főváros polgármestere, jelenleg pedig golyóálló mellényben vezeti körbe a sajtót a barikádokon. Láthatóan fontos ezeknek a helyi vezetőknek a szerepe a honvédelemben; több ukrán város polgármesterét az oroszok elrabolták, néhányuk már csak holtan került elő.
A magyar polgármestereknek is vannak honvédelmi igazgatási feladatai, a vonatkozó jogszabály szerint az ő feladatuk például megszervezni a honvédelemben közreműködő szervek tevékenységét vagy irányítani a hatáskörükbe utalt, a fegyveres összeütközések idején végrehajtandó polgári védelmi feladatok ellátását, és az azokra felkészülést. Arra voltunk kiváncsiak, hogy a polgármesterek – különösen a háború által a főváros után legérintettebb Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében – mit gondolnak a honvédelemben betöltött szerepükről, hogyan készülnek erre az eshetőségre és hogyan élik meg a mostani helyzetet.
A polgármestereknek nem csak honvédelmi, hanem katasztrófavédelmi feladataik is vannak, mondta el lapunknak egy polgármester. Azokon a településeken, ahol ez indokolt – például árvízfenyegetettség miatt, ahogyan több szabolcsi településen is –, törvény szerint kötelező polgári védelmi szervezetet létrehozni, tagját a hivatásos katasztrófavédelmi szerv területi szerve vezetője jelöli ki. A polgármester a hivatásos katasztrófavédelmi szerv szakmai iránymutatása mellett irányítja a településen a helyi katasztrófavédelmi tevékenységet, részletes „veszélyelhárítási tervet” kell készíteniük.
A katasztrófavédelem listát vezet azokról az épületekről, amelyek szükség esetén alkalmasak lehetnek arra, hogy ideiglenes befogadóhelyként működjenek, meséli egy településvezető. Ezek általában művházak, iskolák vagy sportlétesítmények, ezekben szállásolták el a háború elől menekülő ukrajnaiakat a magyar hatóságok. Van, hogy egy adott településen nincs erre a célra alkalmas épület, ilyenkor a katasztrófavédelem egy kereskedelmi egységet – például egy hotelt – foglal le, azzal, hogy a felmerülő költségeket és bevételkiesést később megtéríti, mondja egy polgármester.
Az önkormányzatok is igényelhetnek extra támogatást az önkéntesen vállalt feladataikból adódó költségeik visszatérítésére, noha egy helyi polgármester elmondása szerint az ezzel kapcsolatos szabályozás elég zavaros. Nem világos például, hogy a magáningatlanban elszállásolt, de az önkormányzat által ellátott menekülők után jár-e támogatás. Más településvezetők ugyanakkor azt emelték ki, hogy az illetékes szervekkel – honvédség, katasztrófavédelem, rendőrség – jó az együttműködés, a menekülők elszállásolását, szállítását, ellátását a civil szervezetekkel karöltve eredményesen oldották meg.
Az első hetek óriási menekülthullámai után mostanra valamelyest normalizálódott a helyzet, mondja egy településvezető, többen vissza utaztak Kárpátaljára, de tud olyanokról is, akik ingáznak, mert otthon maradt idős szüleiket látogatják.
A polgármesterek feladata irányítani a polgári védelmi feladatok ellátását is. A honvédelemről szóló törvény szerint a fegyveres összeütközések időszakában ellátandó polgári védelmi feladatok többek között a riasztás, az óvóhelyek létesítése, fenntartása, működtetése, a lakosság mentése vagy a szükségellátás, de ide tartozik még a létfontosságú közművek működési feltételeinek gyors helyreállítása is. Nyírbátor polgármestere, Máté Antal úgy látja, hogy ezeknek a feladatoknak az ellátására a településvezetők egyáltalán nincsenek felkészülve. A vonatkozó jogszabályban le van írva, hogy mik lennének a feladataik – például a polgármester „irányítja a gazdaságfelkészítéssel és gazdaságmozgósítással kapcsolatos feladatokat” – , ugyanakkor mindez a gyakorlatban már korántsem olyan egyértelmű.
Azt egy másik település polgármestere is elismerte, hogy egy belföldi háborús helyzetre nincs átfogó cselekvési tervük, nem kaptak ilyesmit az illetékes szervektől. Máté Antal szerint sem a szakmai, sem az infrastrukturális hátterük nincs meg ahhoz, hogy háború esetén óvóhelyeket létesítsenek, vagy az áramszolgáltatást biztosítsák – a városban mindössze három generátor van és szerinte máshol sem lehet nagyon más a helyzet. Máté a koronavírus járványhoz hasonlította a honvédelemmel kapcsolatos problémákat: nincs egyeztetés az állam és az önkormányzatok között, mindent az utolsó pillanatban kapnak meg. Akkor is megoldottuk valahogy, mondja, de nem biztos, hogy ami elég volt akkor, az elég lenne egy ellenséges fegyveres támadás esetén is.
Pali vinne komatálat putyinnak, amikor beülne a lomonoszov egyetem kuratóriumába
Stratégiai nyugalommal várnák a Kedves Vezető bölcs iránymutatását arról hogyan üdvözöljék a békehozó orosz hősöket.
főleg a cseresznyefák vannak veszélyben, ha május közepén jönnek, mivel simán kivágják a fát, nem szedegetik,
virágesővel és békegalambbal köszöntenék a „felszabadító” orosz hadsereget, és önként, gyáva szar módjára adnák át a városkulcsot, a központi elvárásnak megfelelően!
Orbán 12 év alatt ügyeskedő, gyáva, szar embereket csinált a magyarokból, Petőfi népéből Szapolyai fattyai lettek!
Rezsi’Röfi 12 kondér pacalt főz az atombiztos hatvanpusztai bunkerben. Szájer bőrtangában szolgálja fel a szamovárban lefőtt jódos teát.
Ez az ország nem a vezetők segédletével hanem azok ellenében működik!
A sok túműködéses pofázógép akik egyedül a közélet közelébe merészkednek mentális deficit és/vagy pénzsóvárság tüneteivel akkora ámokfutást végeznek az ország működésének szövetében mint elefánt a porcelánboltban, a dolgos hétköznapi emberek vért izzadnak, hogy fenntartsák a napi működést – és a fejlesztésekre, a jobb működésre nem marad energia csak a tákolmány valamiféle egyben tartására, az se mindenhol, kidőlnek itt ott elemek. Egyre kisebb hajlandósággal, lelépnek vagy beállnak a rájuk erőszakolt (akit sokáig pofoznak előbb utóbb visszaüt) vagdalkozásba akiknél elszakad a cérna.
A háború csak a működés látszatát tépné széjjel.
(rokon államigazgatásban, sima bérszámfejtőként dolgozik, az alultervezettségüket plusz feladatokkal próbálják orvosolni, de mivel meglepően a több munkától nem lesznek kész hamarabb ezért most át is szerveznek, a pozíciójukban gyakorlott embereket rakják át másik, kevésbé ismert feladatkörbe „felső” (lófaszt, a politikát fröcskölő pofázógépek nem látnak le ennyire, nem is értenék, mondjuk úgy az aljához képest negyedik, ötödik szint), hátha az majd segít! : ) Miközben kihalásos alapon csökken a létszám, az újonan felvett fiatalok pár hét vagy hónap után leginkább elhúznak a faszba ebből a kupiból, csak a rokonhoz hasonló belefásult emberek maradnak, araszolva a nyugdíj felé, és sürgős! jelzésű álláshirdetések tömege található az álláskereső oldalakon. Na most mikor hasonlóan van megoldva a végrehajtó, rutinszerű feladatok elvégzése – nincs illúzióm, máshol is ez van, igaz csak önkormányzati ügyintézésből van hasonló beszámolóm még jópár évvel korábbról – akkor egy kisebb fegyveres szakasz megjelenése az országban berobbantja az egészet, a ceruzáikat nem fogják megtalálni bazdmeg, nemhogy rendkívüli eseményre sürgősen és hathatósan reagáljanak)
Előkészítenék a fogadási ünnepséget a bevonulóknak, kórust szerveznének, beszereznének egy-két zászlót, a támadó erők diktátorának a képét arannyal bevont keretben, a helyi nyugdijaskórusnak orosz dalokat tanitanának, a kultúrház alagsorából előhozatnák a Lenin szobrot, a templom előtt szamovárban teát főznének, közben titokban egy pincében összegyűjtenék az eddig hordott díszmagyart, címereket, árpád sávos zászlót és a lakodalmas és nemzeti rock cd gyűjteményt, hogy egy esetleges kivonulás után újra nagy magyar lehessen az egész település és megint harcolhassanak az idegen erők ellen.
Puhos belavírozná magát helytartónak.
Az m1 addig ismételgetné, hogy orbán annak idején valójában a ruszkik kivonulása ellen emelt szót, hogy nem hogy a szolgahad, de még maga orbán is elhinné
Basszus! Jöttél a talizmánodért?
„Mi, fiatalok sok mindent nem értünk, ami talán természetes az idősebb generációk számára. Mi értetlenül állunk azelőtt, hogy a forradalmat és annak miniszterelnökét nemrég még kórusban gyalázók ma váratlanul ráébrednek, hogy ők Nagy Imre reformpolitikájának folytatói. Azt sem értjük, hogy azok a párt- és állami vezetők, akik elrendelték, hogy bennünket a forradalmat meghamisító tankönyvekből oktassanak, ma szinte tülekednek, hogy – mintegy szerencsehozó talizmánként – megérinthessék ezeket a koporsókat. Mi úgy véljük, nem tartozunk hálával azért, hogy harmincegy év után eltemethetjük halottainkat, nem jár nekik köszönet azért, mert ma már működhetnek politikai szervezeteink. A magyar politikai vezetésnek nem érdeme, hogy a demokráciát és szabad választásokat követelőkkel szemben – bár fegyvereik súlyánál fogva megtehetné – nem lép fel a Pol Potéhoz, Jaruzelskiéhez, Li Pengéhez vagy Rákosiékhoz hasonló módszerekkel.
Polgártársak!
Ma, harminchárom évvel a magyar forradalom és harmincegy évvel az utolsó felelős magyar miniszterelnök kivégzése után esélyünk van arra, hogy békés úton érjük el mindazt, amit az ’56-os forradalmárok véres harcokban, ha csak néhány napra is, de megszereztek a nemzet számára. Ha hiszünk a magunk erejében, képesek vagyunk véget vetni a kommunista diktatúrának, ha elég eltökéltek vagyunk, rászoríthatjuk az uralkodó pártot, hogy alávesse magát a szabad választásoknak. Ha nem tévesztjük szem elől ’56 eszméit, olyan kormányt választhatunk magunknak, amely azonnali tárgyalásokat kezd az orosz csapatok kivonásának haladéktalan megkezdéséről. Ha van bennünk elég mersz, hogy mindezt akarjuk, akkor, de csak akkor beteljesíthetjük forradalmunk akaratát. Senki sem hiheti, hogy a pártállam magától fog megváltozni.
Emlékezzetek, 1956. október 6-án, Rajk László temetésének napján a párt napilapja, a Szabad Nép öles betűkkel hirdette címlapján: Soha többé! Csak három hét telt el, és a kommunista párt ÁVH-s keretlegényeivel békés, fegyvertelen tüntetők közé lövetett. Két év sem telt el, és az MSZMP Rajkéhoz hasonló koncepciós perekben ítéltette halálra ártatlanok százait, köztük saját elvtársait…”
Basszusbarom takarodj már Donbaszba harcolni a führeredért. Ott legyen pofád
telefosná a lövészárkot
Nem ukránpárti
Nem oroszpárti
magyarpárti
Ezért szavaztam rá.
Nyasgem!
ma már letagadná a fertelmesen gonosz pszihopata elmebeteg cigánybűnöző
Picsogjatok csak az ötödik kétharmadig
vagy amíg meg nem döglik
Időrend:
„2014. február 22-én a parlament felmentette Janukovicsot.
március 3-án az orosz hadsereg megszállja a Krímet
március elején tüntetések kezdődnek a Donbaszban
március 3-án (vagy 5.-én) az oroszbarát tüntetők elfoglalják a donyecki tanács épületét
március 6-án az ukrán hatóságok letartóztatják az önjelölt donyecki kormányzót.
március 18-án bejelentették a Krím egyesülését Oroszországgal
április 6-án tüntetők ismét elfoglalták a donyecki tanács épületét, kitűzték rá az orosz zászlót, és követelték az Oroszországhoz történő csatlakozást.
április 15.-től már komoly harcok folynak az ukrán erők és a felkelők között. Kramatorszk, Mariopol
május 12.-én kikiáltották a Donyecki Népköztársaságot
Luhanszkban hasonló volt a menetrend.
Janukovics eltávolítása váltotta ki a Krím megszállását és a Krím megszállása bátorította a szakadárokat.
Hogy honnan fegyverezték fel őket azt a fantáziádra bízom .”
2022 van
https://uploads.disquscdn.com/images/7f91a821ed354a35d6ee0290b480570a76c802dea7f4eebcc53854244a948e6b.jpg?w=800&h=399
ezen röhögök már egy órája
Azt még valahol elfogadom, hogy a ruszki titkosszolgálat kivégzi a kritikus oligarchákat, ez szovjet hagyomány, de hogy miért kell a családjukat is kivégzni, ennyire mélyre nem tudom hogy süllyedhet egy ország.
a heti viktor gucsmoló , a hvg forrásai?
Ja, háború van. 1-2-3 hamisított videó nem oszt, nem szoroz.