Varga Judit botra beszél

Bár április 3-án az országgyűlési választásokkal egy időben tartott országos népszavazás végül eredménytelen lett, a kormányzati kommunikációban mégis sikerként értékelték a referendum eredményeit. Varga Judit  igazságügyi miniszter például kedden az alábbiakat posztolta a Facebookon:

“Soha ennyien nem szavaztak még egy irányba népszavazáson Magyarországon, mint április 3-án.”

Az igazságügyi miniszter mindehhez még hozzátette, hogy szerinte ezzel egyenes üzenet küldtünk Európába és a világba: “a magyar szülők kizárólagos joga a gyermekeik nevelése.”

Nem ez volt Varga egyetlen posztja a népszavazással kapcsolatban, már korábban, a választások után pár nappal (április 8-án) is azt emelte ki, hogy “soha nem szavaztak egy irányba egy kérdésben”.

Varga Judit azonban téved: nem igaz, hogy Magyarországon “soha” nem szavaztak egy irányba egy népszavazási kérdésben.

Az 1989-es, úgynevezett négyigenes népszavazáson 4 kérdésből 3 esetében több mint 4 millió igen szavazat érkezett, míg a gyermekvédelminek mondott népszavazáson kicsit több mint 3,7 millió “nem” szavazatot adtak le. További részletek a Lakmusz.hu cikkében olvashatók.

Az ellenkező, kötekedő beszédre alkalmazott „botra beszél” szólás mögött például Kálnási szerint a pásztorszólások között élő „botra ugat” frazéma búvik meg. Ez utóbbi arra utal, hogy a betanításkor a terelő kutya még nem tudta, hogy arra kell a jószágot terelni, amerre a bot mutat, és ahelyett, hogy elvégezte volna a dolgát, csak ugatta a botot.
Nagyon érdekes, jeles napokkal kapcsolatos kettős időhatározó a címben idézett szólás. A „Holnapután, kiskedden, bornyúnyúzó pénteken” alakzatban a kiskedd a húsvét harmadnapjára utal, a bornyúnyúzó péntek pedig nagypéntekre, arra a napra, amikor még a reformátusok is böjtöt tartanak. Ezen a napon tehát senki nem evett húst, vagyis a szólás arra utal, hogy az, amit valaki vár, az sohanapján sem fog bekövetkezni.
(Kálnási Árpád: Debreceni cívis szólások és közmondások. Tóth Könyvkereskedés és Kiadó Kft.)