Csányi: Oroszországban és Ukrajnában közel egymilliárd eurónyi tőkénk van
Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója megosztotta gondolatait a magyar gazdaságról. Beszélt a hatósági árakról, a várható forintárfolyamról és a nyomásról, amit az orosz piac elhagyásáról érez több oldalról is.
Szerinte a magyar költségvetési hiány kezelése leginkább a háború végének időpontjától és az uniós konfliktus végeredményétől függ. Becslése szerint ha hamar véget ér a háború és megegyezünk az unióval, 500 milliárd forint körül lehet a kiigazítás mértéke, ha nem, elérheti az 1700 milliárdot, mondta Csányi az Inforádiónak adott interjújában.
Várakozásai szerint a magyar makroadatok idén:
- 9 százalékos infláció
- 3,5 százalék körüli növekedés (év elején még 6 százalék volt ez az adat)
- akár 7-8 százalékos fizetésimérleg-hiány is lehet
Ezek alapján úgy látja, jó esetben 360-as, rossz esetben 390-es forintárfolyamra számít.
Magyarországra év elején 6 százalék körüli növekedést vártak, most 3,5 százalékos növekedést várnak – jegyezte meg az ország második leggazdagabb embere.
Érzik a nyomást
Az OTP kiemelkedő eredménnyel zárta a pénzügyi évét. Közel 500 milliárdos tőzsdei eredményt produkáltak, és
„történelmi dolog, hogy ez több mint 50 százalékban külföldről származott”
– mondta.
Ugyanakkor ukrán vezetőktől és a befektetők részéről is éreznek olyan nyomást, hogy hagyják ott az orosz piacot, vagy adják el az ottani OTP-t, de nyomás alatt nem cselekednek – jelentette ki. Magyarországról nincs ilyen nyomás – tette hozzá.
Csányi nagy reményeket fűz az OTP ukrán piacához, szerinte a háború után nyugati és amerikai segélyekből elkezdődik majd az ország újjáépítése, és jelentős szereplővé válhat az OTP.
Oroszországban és Ukrajnában közel egymilliárd eurónyi tőke van. Ukrajnában a 80 fiókból 60-70-et folyamatosan nyitva tartanak, az országban emelkedett az agrárhitelezés. Oroszországban nehezebb a működés a szankciók miatt – mondta.
Csökkenő inflációra számít
Az év második felére már az infláció csökkenésére számítanak, és a várakozások szerint jövőre az 5 százalék körüli szintre csökkenhet az alapkamat.
A hatósági árakról úgy gondolja, hogy hosszú távon nem fenntartható. Mint fogalmazott, most elsősorban a kereskedelmet érinti ez az intézkedés, és már elkezdett nőni az importtermékek aránya, pedig azok rosszabb minőségűek.
A tartós ársapka nem fér össze az élelmiszerből önellátó Magyarország céljával”
„De itt most néhány szóban beszéljünk saját magunkról, Európáról. A politikusokról és a sima állampolgárokról is. A harcoló felekről természetesen mindenkinek lehet véleménye, a geopolitikai helyzetet, a kiváltó okokat is lehet többféleképpen értelmezni. DE! Egy valamiben nem szabadna, hogy bármiféle nézetkülönbség legyen. Abban, hogy legyen béke. De mikor hallottunk erre akár csak utalást is a nyugati politikusoktól?
A pápa volt az egyetlen közjogi méltóság, aki explicite a békére szólította fel a feleket. Mit tesznek ezzel szemben Európa vezetői? Egymással versengenek, hogy ki szállít több fegyvert Ukrajnának, és számonkérik azokat, akik ezt nem teszik. Korábban még lehetett talán magyarázkodni, hogy segítenek az ukránoknak megvédeni magukat az orosz agresszorral szemben, a vállról indítható légvédelmi rakétáknál még elment ez a szöveg. De most már nehézfegyverzet, páncéltörők, tankok, stb. szállításáról van szó. Ezek támadó fegyvernek minősülnek. Nettó hadüzenetet jelentenek Oroszország számára. Ami nyilvánvalóan válaszlépést fog indukálni. Amire persze majd megint lehet sipítozni, hogy jaj, a gonosz Putyin, stb. De ahogy a Mátrix 2-ben is mondta a Merovingiai: ha sok bort iszom, hugyoznom kell. Kauzalitás törvénye. Ok-okozat. A csapás válaszcsapást hoz. Ha részt veszek egy háborúban az egyik fél oldalán, akkor a másik fél joggal tekint engem is ellenségnek.
De a politikusok teljesen meg vannak bolondulva. Ahogy Koenen Krisztina kiváló írásában fogalmaz a Neokohn-on: egy jólétben lezüllött politikus-generáció a tűzzel játszik. És saját moralizálásától ittasan nyilvánvalóan fel sem bírja fogni a háború szörnyűségét és a háború által sújtott emberek szenvedését.
Eljátsszák, sőt, talán maguk is elhiszik, hogy ők az ártatlan, szegény ukránokat védik. Miközben valójában egy nagyhatalmi játszma epizódszereplői. Epizódszereplők – ugyanis valódi lapokat ebben a játszmában nem osztottak nemhogy az ukránoknak, de egész Európának sem. Az Egyesült Államok diktál, saját érdekeinek megfelelően. Az „utolsó ukránig” harcolni akar azért, hogy az orosz hadigépezetet felőrölje. Kiképezte az ukrán hadsereget, folyamatosan fegyverekkel látja el, és ezt követeli európai szövetségeseitől is. A nagy jóemberkedés közepette ehhez asszisztálnak az európai politikusok. A médián keresztül pedig a tömegeket manipulálják ugyanerre.”
„Örülj neki, nem mindenkinek adatik meg, hogy saját szemével lássa egy civilizáció pusztulását”. (Szász Endre)
Itt Moszkva, Moszkva beszél…! Köszönjük elvtárs. Kurvára tele van a tököm ezekkel a propaganda szövegekkel! Mindenki hibás, csak a háborút elindító Putyin nem! Húzzatok a picsába!
Már bocsika, ha tele van a tököd, verd ki, ennél hasznosabbat úgysem csináltál még életedben.
Most 4 évig úgysem jut más neked, összefosottka.
https://uploads.disquscdn.com/images/b3c9cb425d369c978c066bb5f9620275c28ea503892431042b7207702e6c9945.png?w=800&h=392
„Oroszországban és Ukrajnában közel egymilliárd eurónyi tőkénk van” – Vajon most Csányi dicsekszik, vagy panaszkodik?