Borvendég Zsuzsanna sorozata: Klasszikus impexes üzlet – A nyugatnémet cégek jól jártak, a veszteséget a Lenin Kohászati Művekre hárították
1969 szeptemberében a Metalimpex exportszerződést kötött a nyugat-németországi illetőségű Comex, Transmare és Klöckner cégekkel, amelyben kötelezettséget vállalt a Lenin Kohászati Művek (LKM) terhére, hogy 2796,5 tonna wolframmal ötvözött nemesacélt leszállítanak részükre. Mindhárom cég régi üzletfele volt Dévaiéknak, a nyomozás később megállapította, hogy korrupciós pénzekért cserébe a Metalimpex jogosulatlan előnyökhöz juttatta őket már korábban is nem egyszer.

A teljesítésre rendkívül szoros szállítási határidőket határoztak meg, amelyeket komoly kötbérekkel is biztosítottak, mindannak ellenére, hogy a vállalt mennyiség nagyjából tízszerese volt az LKM kapacitásának. A kohászati művek szakemberei tiltakoztak is a szerződés aláírása ellen, Dévai és Gergely azonban hajlíthatatlan maradt. A legnagyobb kockázat mégsem ebből adódott, hanem abból, hogy a késztermék árát egy évre előre meghatározták, pedig egy ilyen szerződést legfeljebb csak egy hónapra előre szoktak megkötni.

A wolfram ráadásul azon nyersanyagok közé tartozott, amelynek ára különösen sokszor és nagymértékben változott a világpiacon, ennek ellenére a szerződésben rögzített árajánlat a szocialista országokkal szemben gyakorolt kedvezményeket és feltételeket tartalmazta: a teljes 1970-es évre előre megszabták a leszállítandó késztermék árát.

A wolframot legnagyobb mennyiségben Kína forgalmazta, de 1969 novemberében váratlan helyzet állt elő. Átmenetileg nem jelentek meg wolframmal a nemzetközi piacokon, amely szabályszerű pánikot eredményezett: az érc ára 1970 elejére a tízszeresére emelkedett.  Ha a szerződés megkötésekor a Lenin Kohászati Művek rendelkezésére állt volna a teljesítéshez szükséges wolframmennyiség, már önmagában csak az áremelkedésből adódó nyereségkiesés miatt legalább háromszáz-négyszáz millió forintos népgazdasági kár keletkeztetett volna, de ebben az esetben legalább a vállalati veszteség minimális marad. Azonban a gyártáshoz szükséges mennyiség töredéke sem állt a kohó rendelkezésére, így a megemelt árakon kellett azt beszerezni, változatlan késztermékárak mellett.
A Lenin Kohászati Művek kocsija a debreceni Virágkarneválon / Fotó: Fortepan.hu, ad.: Ötvös Gergely

A Lenin Kohászati Művek kocsija a debreceni Virágkarneválon / Fotó: Fortepan.hu, ad.: Ötvös Gergely

MÉG A „MOZGÓSÍTÁSI TARTALÉKOT” IS FELHASZNÁLTÁK

Annak érdekében, hogy a várható kárt – amennyire lehet – már előre enyhítsék, felhasználtak minden elérhető wolframot, még az ország katonai célokra félretett M- (mozgósítási) tartalékát is, a Honvédelmi Minisztérium hivatalos engedélye nélkül. Az M-tartalékhoz nem férhetett hozzá más, csak igen magas beosztásban dolgozó politikus, magas rangú katonatiszt vagy pártfunkcionárius, vagyis az üzlet mögött valóban hatalmasságok állhattak. Ám hiába állt végül rendelkezésre a méregdrága nyersanyag, a határidők teljesíthetetlenek maradtak.

Végül egy csehszlovák céget bíztak meg azzal, hogy a fennmaradó mennyiség leszállításáról gondoskodjon, amelyik természetesen sokkal drágábban vállalta a munkát, mint amennyit a magyar fél kapott a német megrendelőktől – vagyis az LKM költségvetéséből kellett kifizetni az alvállalkozót is. A helyzet katasztrofális volt, de a szocialista gazdaságnak úgy látszik, meg sem kottyant egy ekkora veszteség, a felelősök felkutatása ugyanis elmaradt.

A VESZTESÉG NAGYRÉSZT A TERMELŐVÁLLALATÉ LETThttps://pestisracok.hu/borvendeg-zsuzsanna-sorozata-klasszikus-impexes-uzlet-a-nyugat-nemet-cegek-jol-jartak-a-veszteseget-a-lenin-kohaszati-muvekre-haritottak/?fbclid=IwAR1r6zkCkc34oJfL2T8HEI3G3sWuUOmDf5aMOU5S_ZMnGWU0lGV5dk8ssGA