Áll a bál az MTA körül: lemondott Kende Anna, (képünkön)a Pszichológiai Tudományos Bizottság egyik tagja, mert így akar tiltakozni az ellen, hogy egyetlen nő sincs az MTA újonnan megválasztott rendes tagjai között. Az akadémia válaszában a nők több évtizedes versenyhátrányára hivatkozott, valamint arra, hogy az intézmény szabályai nem engedik meg, hogy felgyorsítsák a női tagok megválasztását, Kende viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy ha a szabályok nem jók, meg kellene változtatni őket.
Mint ahogyan azt is, hogy Magyarországon jelenleg nincs önálló környezetvédelmi minisztérium, ami elengedhetetlen lenne a jelen és a jövő létfeltételeinek biztosításához – legalábbis több civil szervezet szerint, akik nyílt levélben kérték a kormánytól egy önálló tárca felállítását.
JÁRVÁNY
Már egy ideje javulnak az adatok, a covid még velünk van, sőt, van, akinél ez szó szerint értendő: kiderült, hogy a hosszú covidban szenvedők egy részénél miért alakul ki fáradékonyság, és miért esik nehezükre a koncentráció. És úgy tűnik, hogy a betegség velünk is marad, de hogy milyen formában, azt nem lehet előre látni, emiatt pedig azt sem lehet tudni, hogy a szakemberek hány és milyen oltást javasolnak majd – egyelőre ott tartunk, hogy bár egyre több országban hozzáférhető a vakcina negyedik adagja, a WHO állásfoglalása szerint nincs elegendő bizonyíték arra, hogy mindenkinek szüksége lenne a beadására.
Miközben pedig két év után már mindenkinek elege van a járványból, a kutatók arra figyelmeztetnek, hogy jöhet még folytatás: burjánzanak a madárinfluenza-vírusok, ha pedig nekiállnak emberről emberre terjedni, jöhet a következő világjárvány.
PARAZITA
Már Washingtonban is felbukkant az az amerikai kullancs, amelynek a csípése élethosszig tartó vöröshús-allergiát okozhat. A betegség ritkának számít és keveset tudnak róla, súlyos formájában már az is tüneteket okozhat, ha valaki gyapjúpulóvert vesz fel.
Kezdetét vette a szúnyogszezon is, az Ökológiai Kutatóközpont idén is azt kéri az emberektől, hogy jelentsék, ha ázsiai tigrisszúnyogot, ázsiai bozótszúnyogot vagy koreai szúnyogot láttak.
KUTYA
Egymilliárd kutya él velünk, és a Föld már alig bírja el az ökológiai lábnyomukat: a kóbor kutyák az emberre és az élővilágra is veszélyt jelentenek, de már séta közben is okozhatnak problémát, az ürülékük pedig valódi ökológiai bomba. A kutatók szerint a problémát csak széles körű társadalmi együttműködéssel lehet megoldani, így például érdemes egyes rezervátumokban kutyás és kutyamentes zónákat kijelölni.
És ha már kutya: az ELTE Etológia Tanszékének kutatói szerint a kutyáknál is megfigyelhető az öregkori kognitív hanyatlás. Ez az egereknél és patkányoknál nem alakul ki, ezért a kutyák kiválóan alkalmasak lehetnek a demencia elleni gyógyszerek fejlesztéséhez, amelyek később akár az embereken is segíthetnek. Az is kiderült, hogy nem a kutya fajtája határozza meg a viselkedését, hanem a nevelés: van néhány olyan viselkedésforma, ami örökletes, de a legtöbb esetében ez nem figyelhető meg.
De félre az ufókkal, történt még más is az űrben a héten: heti videóajánlónkban Douglas Adams (nem az író) tart előadást arról, hogy milyen csodagéppel készül a NASA a Titán felderítésére. A drónt várhatóan elindítják az űrbe, de ha Martin Rees brit királyi csillagászon múlna, embereket nem lőnének föl többet, szerinte ugyanis ennek semmilyen tudományos haszna sincs, elég, ha a milliárdosok repkednek az űrbe, közvagyont felesleges pazarolni az emberes küldetésekre. Újabb fejlemények történtek a James Webb-ügyben is: már csak néhány beállítás hiányzik, és munkába állhat minden idők legdrágább és legprecízebb űrobszervatóriuma.
És még egy pillanatig a tengeren maradva: Naomi Oreskes tudománytörténész Science on a Mission című könyvében az amerikai haditengerészet és az óceánkutatás közötti kapcsolatot mutatja be, mi pedig a kötetet mutatjuk be. És ha már hajó: a brit hajó elúszott, Hollandia betelt – megvizsgáltuk, hogy mihez kezdhet az, aki ma Magyarországon azon töri a fejét, hogy külföldi egyetemre jelentkezzen.
A hajós blokk zárásaként pedig még arról az örömteli felfedezésről is hírt adtunk, hogy a tenger tele van cukorral, csak eddig nem tűnt fel senkinek.
AMERIKAI PITE
Desszert gyanánt néhány egyéb izgalom a héten, amik ugyan nem kerültek be kedvenc tudományos lapunkba, de mi azért kóstolgatásra ajánljuk ezeket is, most épp karakteres tengerentúli ízekkel:
Nemváltó óvodások? Igen, bármilyen megdöbbentő, a nemi identitás kialakulása már ovis korban lezajlik, így, mutat rá egy friss, a New York Times-ban is megidézett kutatás, nagyon ritka, hogy a transzgyerekek 5 éves koruk után meggondolják magukat saját nemüket illetően.
Sikeresen átesett az amerikai fiatalok döntő többsége a covidon. Körükben, az omikronnak köszönhetően, az elmúlt hónapokban az átfertőződés megduplázódott, és már 80% körül jár, tudtuk meg egy tegnapi Nature-cikkből.
Kevés amerikai támogatja az abortusztilalmat, derül ki egy halom, a FiveThirtyEight által publikált felmérésből. A kérdés a napokban kiszivárgott és rögtön hatalmas vihart kavart legfelsőbb bírósági döntéstervezet miatt aktuális, ami az 1973-as Roe kontra Wade-per után kibontakozó abortuszliberalizációt szeretné visszacsinálni.
Ezekkel az izgalmakkal zárul a heti hírlevelünk, búcsúzóul még ismertetjük a Qubit házi királyversenyének aktuális állását: a második helyen I. Mátyás végzett, hamarosan pedig az is kiderül, hogy ki a legnagyobb király.
Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.