Az amerikai first lady Kárpátalján járt, ahol találkozott Zelenszkij feleségével, Olena Zelenszkával is

Hétfőn rengeteg szem szegeződik majd Moszkvára, hogy kiderüljön, bejelent-e végül valamit Putyin a második világháborús katonai megemlékezésen. Az elmúlt hetekben a legkülönfélébb pletykákat lehetett olvasni erről, estére mind okosabbak leszünk.

A hétvége nem hozott nagy változást a frontokon, az ukránok haladtak a határ felé északon, Harkivnál, visszavonultak délen, Popásznánál. Sok külföldi vendég fordult meg ugyanakkor náluk: a meglepetéskoncertet adó U2 mellett Justin Trudeau kanadai miniszterelnök (aki újabb szankciókat, fegyverszállításokat és Ukrajnával szembeni vámkönnyítést jelentett be Kijevben) és Joe Biden régióban tartózkodó felesége, Jill Biden is váratlanul az országba utazott. Az amerikai first lady Kárpátalján járt, ahol találkozott Zelenszkij feleségével, Olena Zelenszkával is, aki először mutatkozott nyilvánosság előtt a háború kezdete óta.

Az Amnesty International helyszíni, átfogó vizsgálata szerint az oroszok háborús bűncselekményeket követtek el Kijev környékén. A túlélők, hozzátartozók beszámolói alapján rengeteg civilt kínoztak és öltek meg az orosz katonák. Az orosz hadsereg legutóbb egy óvóhelyként használt iskolát bombázott le Bilohorivkában, Zelenszkij éjszakai bejelentése alapján a támadásnak legalább 60 áldozata lehet. Az oroszok közben inkább a NATO „kegyetlenkedéseiről” készítenek köztéri kiállítást Moszkvában.

Videóriportban mutattuk be a brit mozdonyvezetőt, aki hétezer plüssmackót osztott ki menekült gyerekeknek Záhonyban: David Fricker épp Budapesten volt, amikor kitört a háború. A Nyugatiba is ellátogatott és látta, ahogy a pályaudvar megtelik menekültekkel. Otthagyta a munkáját, az otthonát, és azóta is a határnál van.

A 444 megbízásából a Medián készített közvélemény-kutatást, melyből kiderült: ugyanolyan rossz véleménnyel vannak a magyarok Ukrajnáról, mint Oroszországról, és nagyban befolyásolja a háborús konfliktus felelőseinek megítélését a politikai pártpreferencia Magyarországon.

A hétvégén megjelent egy podcastunk is a háborúról, Magyari Péter és Király András beszélt a legutóbbi harcászati és energetikai fejleményekről, a Blinken OSA Archívum blogja pedig két fejezetben idézte fel a hétvégén az ukrán demokratikus átmenet 1989 utáni mérföldköveit: a szuverén, majd a független Ukrajna képeit. Az első részt itt, míg a második részt itt lehet elolvasni.

Lakmusz arról írt, hogy a magyar nyelvű Facebook-oldalakon ugyan több ezren terjesztik, hogy a második világháborúban az ukrán hadsereg szállta meg Magyarországot, de ez egyszerűen nem igaz.