Németországban drágult leginkább a dízel üzemanyag az EU-ban az ukrajnai háború kezdete óta, már majdnem 800 forintot (2,075 eurót) kell fizetni érte literenként.
A benzin esetében pedig csak Ausztriában regisztráltak nagyobb áremelkedést egy vasárnap ismertetett kimutatás szerint.
A kormányzó szociáldemokratáktól (SPD) balra álló ellenzéki Die Linke (Baloldal) szövetségi parlamenti (Bundestag-) frakciójának kérésére a szövetségi statisztikai hivatalban (Destatis) összeállított statisztika szerint február 21. – három nappal a háború kitörése előtt – és április 25. között 38 centtel (144 forint) emelkedett a dízel literenkénti ára a németországi töltőállomásoknál.
A 95-ös szuperbenzin (Super 95) 23 centtel drágult ugyanebben az időszakban, átlagára szerdán 2,002 euró volt.
A dízel esetében Németország Svédországgal és Lettországgal áll együtt az első helyen, ezekben az EU-s tagállamokban is 38 cent volt a növekedés az Európai Bizottság adataira támaszkodó kimutatás alapján. Franciaországban ezzel szemben a gázolaj literjének ára csak 17 centtel, Olaszországban pedig mindössze öt centtel emelkedett.
A benzinnél Ausztria az első, ahol egy centtel nagyobb, 24 centes áremelkedést regisztráltak. Magyarországon viszont 6 centtel, Olaszországban pedig 8 centtel olcsóbb lett a benzin a vizsgált időszakban, Oroszország Ukrajna elleni háborújának első két hónapjában – emelte ki a Berliner Morgenpost című lap a hírportálján közölt összeállításban.
Dietmar Bartsch, a Baloldal frakciójának társelnöke a lapnak elmondta, hogy a szövetségi kormánynak fel kell lépnie az olajipari vállalatokkal szemben, mert „szégyentelenül kihasználják a helyzetet, hogy megtömjék részvényeseik zsebét”.
Azzal kapcsolatban, hogy a kormány június 1-től három hónapra az EU-s szabályok által biztosított mozgásteret kihasználva a lehető legalacsonyabbra csökkenti az üzemanyagok árára rakodó adóterhet, kiemelte, hogy ez nem elég, az átmeneti csökkentés helyett „fel kell függeszteni az energiaadót mindaddig, amíg az árak elfogadhatatlanul magas szinten vannak”.
Németországban a háztartásoknak az energiahordozók világpiaci árának robbanásszerű emelkedése miatt az idén miden korábbinál többet kell fizetniük a fűtésért, az áramért és az üzemanyagért. A benzin és a dízel ára az idén lépte át először a literenkénti 2 eurós határt, míg tavaly tavasszal 1,30-1,40 euró körül volt.
Az autósok legnagyobb érdekvédelmi szervezete, az ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) autóklub legutóbbi, szerdai jelentése szerint a dízelért átlagosan 2,075 eurót, a benzinért 2,002 eurót kell fizetni literenként.
Nyugi van. Nálunk is ennyi, csak itt az is fizeti, akinek autója sincs.
Demagógiából jeles.
Akkor büszke vagy , hogy a miskolci demagógia nemes hagyományait Jakab után
Hegedűs folytatja, bocsika fojtatja. Hajrá Miskolc!
„Sokat elmond a bal állapotáról, hogy azóta is ez a legsikeresebb formáció, amely azóta létrehozta a maga tagozatait, éppen úgy, ahogy Kocsis úr oly’ helyesen összefoglalta.
DK kommunista zöld tagozat: LMP (lásd még: tudathasadás szekció).
DK kommunista ifjúsági tagozat: Momentum (lásd még: villamosmérnöki és atomtudósi szekció, elmeháborodott alosztály).
DK kommunista fasiszta tagozat: Jobbik (lásd még: »Dünnyögj egy új mesét, fasiszta kommunizmusét«, harmadik alabárdos a színműben Jakab P., a csoki Ernst Röhm, Gyurcsány ablakba kitett csizmájából félig kikandikálva).
DK kommunista nosztalgia tagozat: MSZP (lásd még: Horn Gyulától Tóth Bertalanig, avagy utazás a Föld középpontja felé).
DK kommunista tengeren túli tagozat: Párbeszéd (lásd még: kémek a sz…fészekben, avagy árulnánk mi hazát, ha lenne, helyette csipegetünk a Soros-féle dögkútból).
Ezek így együtt: a mi ellenzékünk. Az egykorvolt állítólagos (bár valójában sosem létezett) szürkeállomány átalakult kötőszövetté. (És ez is egy tagozat…)”
ez így egy demagóg f@szság, bár nem is vártam mást.
Talán a fizetéseket is mellé kellene tenni, mivel nem
ritka, hogy valaki 2500 eurót visz haza 160 órás
munkával.
NYUGI. NÁLUNK IS LESZ MAJD 800-1000 KÖZÖTT, HAMARABB, MINT GONDOLJÁTOK.