Drága Olvasónk,
most már bizonyos, hogy szerintetek is I. (Szent) István a legnagyobb magyar király!
VATIKÁN
Az azonban kevésbé nyilvánvaló, hogy a vatikáni szentszék mennyire naprakész. Paolo Benanti ferences szerzetes például évek óta foglalkozik a mesterséges intelligenciával és annak etikájával. Az eredetileg mérnöknek tanuló Benanti az ember és a technológiák találkozásának etikai vetületeiből írta doktori disszertációját, és több mint három éve tevékenyen részt vesz a Vatikán mesterséges intelligenciára vonatkozó álláspontjának kialakításában, sőt ő Ferenc pápa főtanácsadóinak egyike.

Annak érdekében, hogy összegyűjtse, mit tartanak etikusnak a nagy algoritmus-fejlesztő cégek, Benanti személyesen találkozott többek között az IBM alelnökével, a Google-féle Alphabet tulajdonában álló DeepMind társalapítójával és a Facebook AI-etikával foglalkozó vezetőjével is. Benanti atya exkluzív interjút adott a Qubitnek!
EVOLÚCIÓ
Az ornitológiában legalább fél évszázada ismert a tétel, miszerint a környezet igenis hatással van az evolúcióra – az afrikai szövőmadarak esetében mindenképpen. Az állítást eddig senki nem bizonyította tételesen, de a szavannákon és az erdei környezetben élő szövőmadárfajok életmódjának összehasonlításával Székely Tamás, a Bath-i Egyetem evolúcióbiológusa és kutatócsoportja most sikerrel járt.

A magyar professzor eddigi pályafutása során végig tartotta magát ahhoz az alapelvhez, hogy néhanapján még a legelegánsabb és leglogikusabb elméleteket sem árt letesztelni – ezért is ajánlotta a témát a tanulmány első szerzőjeként jegyzett tanítványának, Zitan Songnak. Song a szövőmadarakról szóló könyvtárnyi szakirodalmat elemezve arra jutott, hogy a két brit ornitológus alapvetései nagy vonalakban kiállják a modern filogenetikai vizsgálatok próbáját.
FEKETE LYUK
Miközben minden eddiginél erősebb marsrengést észlelt az InSight és már most lenyűgöző felvételek mutatják, mennyivel tisztább képet alkot az univerzumról a James Webb űrtávcső mint bármely más elődje.

Három évvel azután, hogy először sikerült megörökíteni egy fekete lyukat, megérkezett a második történelmi jelentőségű felvétel, amely saját galaxisunk központi, szupermasszív fekete lyukának, a Sagittarius A*-nak a megfigyelésével készült.
FILO
Élelmiszerboltok, kis ABC-k polcain tűntek fel nemrég a legnagyobb filozófusok Platóntól Nietzschéig. De mit keresnek a klasszikusok a chips és az olcsó vodka között, és valóban silány fércművekről van szó, ahogy attól a kortárs magyar filozófusok tartanak? Az Inverse nevű, popkultúrával is foglalkozó tech-tudományos online lap pedig asztrofizikusokat, filozófusokat és mérnököket szavaztatott meg a kedvenc filmes időgépeikről. Az így összeállt 8-as lista első öt helyezettjét mutattuk be röviden.
ÚTKERESÉS
A magyarországi utak számozásának rendszerét egy 1934-es rendeletben hirdették ki, és bár az eredeti irat a második világháborúban megsemmisült, térképekből és újságcikkekből rekonstruálható a történet.

De még az is, hogy miként lett a 808-as útból 13-as, és miért hívják 86-osnak az egykori római kereskedelmi útvonalat.
KULLANCS
Azt ugyan már korábban megírtuk, hogy a kullancscsípés nyomán kialakuló alfa-gal szindróma (AGS) hatására a beteg érzékeny lesz a vörös húsra és általában az emlősök felhasználásával készült termékekre, az ilyesmi fogyasztására a szervezete pedig egy sor tünetet produkálhat a kiütések megjelenésétől az anafilaxiás sokkig. A kórra csak tüneti kezelés létezik, és bár korábban csak egy Amerikában élő kullancsfaj esetében találtak bizonyított összefüggést, egyre több jel utal arra, hogy más fajok csípése is kiválthatja a betegséget. Ezek közé tartozik az Európában, így Magyarországon is mindenhol elterjedt és méltán népszerűtlen közönséges kullancs, miszerint az Ixodes ricinus is.
VEGÁN
A veganizmus melletti egyik legfontosabb érv a környezeti terhelés csökkentése. A vegetáriánus vagy vegán étrend kétségtelenül kisebb ökológiai lábnyommal jár, mintha húst ennénk hússal, de nagyon nem mindegy, hogyan termett az alapanyag, honnan jön, és mihez kezdünk vele, mielőtt megesszük.

A fenntarthatóság viszont csak akkor igaz erre az étrendre, ha az alapanyagok kiválasztása mellett a főzési technikák is fenntarthatók. A sütőben sütés például sokkal több energiát igényel, mint a mikrohullámú sütő használata, és az sem mindegy, hogy gázzal vagy árammal működik a konyhai eszköz. Utóbbi származhat fenntartható, megújuló forrásból (szél- vagy napenergiából), ellentétben a gázzal, ami fosszilis energiahordozóként felelős a globális felmelegedésért.
MAGÁNY
A 30 év alatti fiataloknak elvben a „társas promiszkuitás” korszakát kellene élniük, mégis magányosabbak, mint bármely más korcsoport – nemcsak Magyarországon, hanem az egész világon.

A fiatal magyar felnőttek felének a magány a társa, derül ki a legfrissebb kutatásokból, ugyanakkor senki sem érti, hogy mégis miért.
ZANZA
A hét még hírt adtunk arról is, hogy

DRÓNOK, BOTOK, COINOK
Zárásként még néhány technológiai izgalom a héten, amik ugyan nem kerültek be a Qubitba, de mi ki- és betekintés gyanánt erősen ajánljuk ezeket is:
- Megremegtette a kriptopiacot az egyik nagy ökoszisztéma, a Terra és két tokenjének, az UST-nek és a Lunának a minapi gyors összeomlása, eközben az NFT digitális műtárgypiac is a lufi kipukkanásával, a tavalyi hype és a forgalom 92%-ának elvesztésével küzd.
- Terjedőben vannak a deadbotok, azaz olyan chatbotok, csetelő algoritmusok, amik halott emberek nevében és őket (még élő verziójukban) utánozva válaszolgatnak a barátoknak, családtagoknak. A digitális öröklét bizarr új formájának erkölcsi buktatóit a Conversation cikke szedte össze.
- A szomszédban dúló háború egyik meglepetése az ukrán oldalon harcoló török Bayraktar drónok félelmetes, az orosz páncélozott harci járművek számára pedig egyenesen végezetes szereplése. Az Ukrajnában már népi hőssé vált török drónfejlesztőhöz, Selçuk Bayraktarhoz a New Yorker friss írása segít közelebb kerülni.
A jövő heti viszontolvasásig!
Barátsággal:
Qubit
|