Horvátország 2023. január 1-én bevezeti az eurót, Magyarországon még céldátum sincs

17 igen szavazattal, 13 nem szavazat ellenében, egy tartózkodás mellett a zágrábi parlament megszavazta az euró bevezetéséről szóló törvényt. Az eurót hivatalosan 2023. január 1-jén vezetik be Horvátországban, ezt megelőzően pedig az árakat szeptember 5-től kunában és euróban is ki kell majd írni. Az árak kettős kijelzése 2023 végéig érvényben marad.

A kunát – az euró hivatalos bevezetésének időpontjától – költségek nélkül beváltják a bankok, a posta és az állami pénzügyi intézet (FINA). A Horvát Nemzeti Bankban (HNB) pedig korlátlan ideig, ingyen lesz átváltható.

A zágrábi vezetés 2019. július elején kérte felvételét az európai árfolyam-mechanizmusba (ERM-II). Az euró bevezetéséhez az országnak meg kell felelnie valamennyi maastrichti kritériumnak. Ezek között szerepel, hogy az infláció legfeljebb 1,5 százalékponttal lehet magasabb, mint a három legnagyobb árstabilitással rendelkező tagállam inflációs rátájának átlaga. További feltétel, hogy az éves államháztartási hiány nem haladhatja meg a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékát, a bruttó államadósság nem lépheti túl a GDP 60 százalékát, és a hosszú távú hitelek kamatlába legfeljebb 2 százalékponttal lehet magasabb, mint a három legnagyobb árstabilitással rendelkező tagállam tízéves lejáratú államkötvényeinek átlagos kamatlába.

Mindig van lejjebb, a román lejnél és a horvát kunánal is gyengébb a forint

Nemcsak a nagy világvalutákkal szemben veszít értékéből a forint, az elmúlt években a…

Az Európai Unió Tanácsának végleges döntése Horvátország euróövezeti csatlakozásáról júniusban várható.

A horvát kormány csütörtökön fogadta el a 2022-es költségvetés módosítását, amelyet még a parlamentnek is jóvá kell hagynia. A kabinet idén 2,6 százalékos deficittel számol a GDP arányában. A tervek szerint a GDP-arányos államadósság mértéke 2022-ben 3,6 százalékponttal 76,2 százalékra csökken. Zágráb módosította az inflációra vonatkozó előrejelzését is, és 2022-ben 7,8 százalék körüli átlagos éves inflációt prognosztizál, a költségvetésben korábban elfogadott 2,6 százalék helyett.

Horvátország úgy előzi meg Magyarországot az euró bevezetésével, hogy 2013-ban, vagyis kilenc évvel később lett a az akkor még 28 tagországot számláló szervezet tagja. Bár az Eurobarometer tavalyi felmérése szerint a magyarok 69 százaléka támogatja a csatlakozást az eurózónához, az Orbán-kormány egyelőre nem is kérte Magyarország felvételét az ERM-II-be, sőt, céldátuma sincs.https://nepszava.hu/3156739_forint-arfolyam-kuna-lej-ertek

12 Responses

      1. Aha. Tényleg. Milyen hülye vagyok, hogy még nem tudok róla, nálunk már öt éve bevezették az eurót.

        4
        1
      1. Miért nem húzódsz te közelebb a putyinf@szhoz nemzethykereszthénykém? Már ha van ennél közelebb…:::):):)

        7
        5
      2. Tudod, inkább nektek kellene kitakarodni az imádott keleti „demokráciák” egyikébe!
        Javaslom nektek Kínát, Oroszországot! Ott kolbászból van a kerítés is! A csúti törpe pedig imádja a kolbászt! Tölteni is és enni is!

        2
        3
  1. Figyu! Papp elvtás már új hergelő cikket is írt. Itt megtalálod:

    „A hívő, a harcos és a szakember – Mindent a NER-nek köszönhetnek az Orbán-kormány teljesen új arcai”

    3
    4
  2. Horvátország az ózdi fenevadhoz tartozik, amik Ízisz-Jézust áldoztak, egy part voltak a feketemágusokkal. Horváth nevekkel itt vannak berendezve Babilonhoz.

  3. Addig jó a NER kutyáknak míg nincs nálunk euro és gyenge a forint, mert ők nem forintban tartják a vagyonukat. Nem véletlenül nem sürgetik a bevezetését. Állandóan a kifogásokkal jönnek.

    3
    3
  4. szerintem előbb lesz rubel, mint euró.
    Most ott tartunk, hogy az albán lek és a szerb dínár kb 3-4x erősebb, mint a forint. A litvánoknál meg ugye már 6-7 éve van euró, akik jártak ott 25-30 éve, azok tudják, hogy akkor még úgy nézett ki litvánia, mint hiroshima a bombázás után, egyszóval egy köpedelem volt.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Legfrissebb

Friss kommentek

Népszerű