Az uniós tagállamok megegyeztek abban, hogy további 500 millió euró értékben biztosítanak Ukrajna számára fegyverszállítmányokat.
Mindez az Európai Békekeret nevű, az uniós költségvetésen kívüli forrásból származik majd, az EU-s alapokmányok értelmében ugyanis az uniós büdzséből nem lehet fegyvert vásárolni. Ezzel a mostani döntéssel már 2 milliárd euróra nő az az összeg, amelyet az Európai Békekeretből a tagállamok erre a célra fordítanak. Korábban három alkalommal született hasonló döntés, mindhárom alkalommal 500 millió euró értékben.
A holnap történelmét ma írják, Ukrajna hadszínterein. Ez a támogatás csak egy része azon európai erőfeszítéseknek, amelyek célja Ukrajna megvédése. A háború kezdete óta tesszük ezt és a háború végéig folytatjuk
– kommentálta a döntést Josep Borrell, külügyi és biztonságpolitikai főképviselő.https://hvg.hu/eurologus/20220524_Elerte_a_ketmilliard_eurot_az_EUs_fegyvervasarlas_erteke__magyar_reszesedessel
„A holnap történelmét ma írják, Ukrajna hadszínterein. Ez a támogatás csak egy része azon európai erőfeszítéseknek, amelyek célja Ukrajna megvédése.”
??????????
2022. február 24. és április 27. közötti olaj import érték szerinti aránya:
A teljes import 26,48 milliárd EUR volt, ebből mi 0,1 milliárd értékben 0,38% aránnyal vettünk részt. Szlovákok több mint a dupláját fizették 0,21 milliárd (0,79%). Az EU legnagyobb importőre a háború kitörése után Hollandia 3,56 milliárd (13,44%) és Németország volt 2,64 milliárddal (9,97%).
…
„Az orosz szenet el tudták adni Európa helyett máshova, az olajat viszont kevésbé, megugrott a céltalanul elindított orosz olajtankerek száma. De még mindig az EU veszi meg az orosz fosszilisüzemanyag-export több mint kétharmadát.
Az orosz hadsereg Ukrajna elleni legújabb inváziója óta Oroszország 63 milliárd euró értékben exportált fosszilis üzemanyagot, ennek 71 százaléka az EU-ba érkezett – mérte fel a finn CREA (Centre for Research on Energy and on Clean Air) kutatóintézet. Ez utóbbi 44 milliárd eurónyi (16 ezer milliárd forintnyi) értéket jelent.
Maga ellen finanszírozza a háborút a Nyugat
Varró László, a Shell olajtársaság alelnöke ezt a nagyságrendet úgy érzékeltette az invázió kezdetén, hogy
a nyugati demokráciák durván húszpercenként finanszíroznak meg egy T–90-es tankot Putyinnak.
Azt a kérdést is feltette, hogy a nyugati országok választói és kormányai vajon hajlandók lennének-e levinni az energiafelhasználásukat az ukránokért.
EHHEZ KAPCSOLÓDÓAN:
Melyik ország mennyire támogatta Ukrajnát?
Például az átlagos magyar szintre, ahol a háztartásoknak jellemzően egy autójuk van, sokan használják a nemritkán mocskos és zsúfolt tömegközlekedést, nincs aznapi Amazon Prime házhoz szállítás, és a főváros legtrendibb helyeit leszámítva nem nagyon lehet kolumbiai avokádót vagy vietnámi garnélát kapni.
Ugyanis lehetséges, hogy Putyin elszomorodik minden ukránosra állított Facebook-profilkép után, de az biztos, hogy kizárólag pénzből tudja finanszírozni a háborút. Ezt pedig döntően az európaiaktól kapja.”
„Azért felmerült számomra néhány kérdés és ez ügyekben tájékozatlan vagyok. Megköszönöm a felvilágosítást! Tehát;
– ha nem közvetlenül az oroszoktól vásárolnak orosz olajat, az sérti az embargót?
– ha akárkitől – kivétel az oroszok – vásárolnak kevert olajat, az sérti az embargót?”