A Hvg.hu és a Media1 is úgy értesült, hogy a kormányközeli tulajdonban lévő megyei laphálózat több lapjánál is elbocsátások történtek vagy vannak tervben.
Hvg.hu információi szerint a Csongrád-Csanád megyei Délmagyartól már elküldték a szerkesztőség közel felét, újságírókat, fotósokat, tördelőt is elbocsátottak, és két további megyei lapnál is túl vannak egy jelentős leépítésen, de nem nevezték meg, melyik lapokról van szó. A Media1 pedig úgy tudja, hogy a héten a Zalai Hírlapnál is leépítést jelentenek be, „a nagyjából 8 újságíróból 4-5-öt bocsátanak el”, és két főt lefokoznak.
Gazdasági és politikai racionalitások
A Media1 forrásai szerint a megyei lapokat is kiadó Mediaworksnél (amely több más kormányközeli médiacéggel együtt a KESMA nevű alapítvány tulajdonában áll) megvizsgálják, hogy mely kiadványok lennének életképesek a médiaviszonyokat jelentősen torzító állami hirdetések nélkül, és amelyikről úgy látják, hogy nem lenne képes piaci alapon talpon maradni, annál visszavágják a költségeket.
A kormányközeli médiabirodalom racionalizálására a gazdasági és a politikai okok is megvannak. Előbbiekhez tartozik, hogy az ide sorolható médiatermékek nézettsége/olvasottsága eleve alacsony vagy akár csökkenőben van, és több esetben veszteségesen működnek. A Hvg.hu cikke felidézi például, hogy a Délmagyarország öt év alatt az olvasói közel felét elvesztette, a 2016-os 35 ezer eladott példányból 2021 első negyedévére már csak 19 ezer maradt, és más megyei lapok sem állnak sokkal jobban; de jó példa erre a várakozásoktól jelentősen elmaradó nézettséget produkáló Pesti TV esete is, amely az első, csonka évében, 2020-ban 500 millió forintos veszteséget termelt. Emellett a Media1 arról is ír, hogy a Mediaworks ügyeire rálátó forrásai szerint a cégnél a költségvetés nehéz helyzete miatt úgy számolnak, hogy a következő időszakban kevesebb állami forrásra számíthatnak. Hogy van miből visszavágni, az a klasszikus hirdetések mellett abból is látszik, hogy a választás utáni összesítésünk szerint a megyei lapok a kampány során 172 millió forintot hirdettek el a Facebookon.
A médiaportfólió karcsúsítása mellett szóló politikai érv pedig az lehet, hogy az április eleji, zsinórban negyedik kétharmados országgyűlési választási győzelem – és az azóta is növekvő fideszes támogatottság – után joggal merülhet fel, hogy nem feltétlenül van szükség egy ilyen kiterjedt és a magyar média jelentős részét kitevő médiahálózat költséges fenntartására – pláne, hogy a facebookos kampányköltések alapján más platformokra már jobban megérheti elkölteni a nyilvánosság uralására rendelkezésre álló keretet.
Az elbocsátások olvasói oldalról érzékelhető hatását tompítja, hogy a megyei lapokban már eddig is a tartalom egy jelentős részét a központilag szerkesztett, minden lapban egyformán megjelenő cikkek tették ki, amit már korábban is szemléletesen illusztrált a lapok teljesen azonos címlapja vagy akár az, hogy 2019-ben egy központilag megküldött cikkben cáfolták a központosítás vádját. Néhány hete ugyanerre világított rá az a baki is, amikor a teljes laphálózaton lejött és napokig olvasható volt a „sbfgjgkhgfdesss” című és tartalmában is hasonló szellemiségű anyag.
Nem most kezdődött a kormányközeli karcsúsítás
Nem a megyei lapoknál most véghez vitt leépítések az első jelei annak, hogy a kormányközeli médiabirodalomnál felülvizsgálják az eddigi működést, és felmerülhetett a költségcsökkentés szándéka:
- Még április elején derült ki, hogy a májusi lesz a FourFourTwo nevű sportmagazin utolsó száma.
- Néhány nappal később az is kiderült, hogy egy kivétellel megszűnik az ellenzéki vezetésű városokban és kerületekben terjesztett, ingyenes hetilap, a City7.
- Április végén a 168 Óra kiadója bejelentette, hogy a hetilap teljes stábját elbocsátja, és ennek hatására távozott a főszerkesztő, Makai József is.
- Ekkor derült ki az is, hogy a tavaly még állami hirdetésekkel kitömött, de két héttel korábban napilapból hetilappá lefokozott Pesti Hírlapnál ezzel párhuzamosan szintén történtek jelentős elbocsátások is. A 168 Óra és a Pesti Hírlap nem tartozik a KESMA alá, de a kiadójukba tavaly nyáron szállt be az a Shabi Michaeli izraeli-grúz kettős állampolgár, aki magyarországi üzletei mellett arról is ismert, hogy közeli kapcsolatban áll Rogán Antallal.
- Május elején kiderült, hogy júliusban megszűnik a Pesti TV. A tévé mögött álló műsorgyártó cég, a Progress Media Hungary Kft. egyik tulajdonosa Vaszily Miklós kormányközeli médiamenedzser, a TV2 elnöke, az érdemi tőkét viszont a másik tulajdonos, egy Mészáros Lőrinc pénzével sáfárkodó vagyonkezelő tolta a projektbe. Pár hónappal az indulás után pénzügyi problémák miatt ugyanakkor már több alkalmazott is késve kapta meg a fizetését, és a pénzügyi nehézségek miatt a Media1 akkori információi szerint takarékossági intézkedéseket is be kellett vezetni a csatornánál. Vaszily Miklós tavaly ősszel azt mondta, a Pesti TV második születésnapja előtt, azaz 2022 őszén felülvizsgálják a csatorna helyzetét, de mint néhány hete világossá vált, már ezt sem várták meg.
- A Pesti TV bezárásának bejelentése után a Pesti Srácok főszerkesztőse, Huth Gergely a Telexnek azt mondta, hogy az online lap fennmaradása is kérdésessé vált, mivel integrált szerkesztőséget működtettek, ahol a dolgozók egy része a tévé, másik része pedig a Pesti Srácok alkalmazásában állt.
- Az elvileg közszolgálati, de a gyakorlatban a kormány álláspontjának megfelelő szerkesztési elveket követő, túlnyomórészt a kormányzati narratívát közvetítő közmédiánál leépítés nem merült fel, de történtek látványos változások: a választás után nem sokkal kiderült, hogy távozik a köztévé egyik emblematikus arcának számító Bende Balázs külpolitikai szerkesztő; majd május elején nyugdíjazását kérte Dobos Menyhért, az állami médiaszolgáltatásért felelős Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója.
Nem a mostani a kormányközeli média racionalizálásának első hulláma. Az Orbán–Simicska-viszály miatt az addig kormánylapként működött Magyar Nemzet előbb eltávolodott a kormánytól, a Fidesz 2018-as választási győzelme után azonban nem állították vissza, hanem megszűnt, és az ellenében kormánylapként létrehozott Magyar Időket nevezték át 2019-ben Magyar Nemzetté. Szintén 2019-ben szűnt meg, illetve olvadt be a Hír TV-be az Echo TV. 2020-ban pedig az ingyenesen terjesztett bulvárlap, a Lokál szűnt meg, hogy átadja a helyét annak a Metropolnak, amelyet néhány évvel korábban, szintén az Orbán–Simicska-konfliktus miatt szorított ki a piacról. De azóta is szűntek meg a Mediaworkshöz tartozó lapok, tavaly tavasszal például a közel két évtizedes működés után beszántott Manager Magazin.
A Mediaworkstől megkérdeztük, hogy helytállók-e az elbocsátásokról szóló sajtóértesülések, és ha igen, milyen okból döntöttek a leépítés mellett, és várható-e más kiadványnál is hasonló. Ha válaszolnak, beszámolunk róla.
Magyarországon és Miskolcon mindent is bezárnak „nyakló nélkül” csuklás nélkül. Lassan már az egész várost és egész országot bezárják ott fogunk tartani? Vagy mi lesz a következő? Mégis mi folyik itt? Ez már tényleg paranormális jelenség. Ufó, idegenek átve(hették) a hatalmat és mindent bezárással tönkre akarnak tenni? Mert mostanában állandóan bezárásokról hallani mintha valami gonosz erő lenne vagy ördögi erő bújt volna bele az emberekbe akik vagy megszüntetnek vagy bezárnak. Mert ez már nem emberi, embertelen ez a hétről hétre való valami bezárása közelmúltban reptér zárt be, utána volt lkm bontás, most a következő az újságok csökkentése vagy leépítése vagy megszüntetése? Mi lesz a következő a várost vagy az országot zárják be? Már semmin nem lepődnénk meg de ez már mégiscsak borzalom és förtelmes, hogy hétről hétre valami vagy bezár vagy a bezárás fenyegeti, elhanyagolt közterületek dudva, gaz. Fejlődés bezzeg egy száll se bezárások vagy bezárás réme viszont csuklás nélkül egyre több. Mikor lesznek bezárások helyett újranyitások??? Nem az a „tökösség” ,hogy valamit bezárnak hanem az lenne a „tökös legénység”, hogy most a bezárások után újranyitások jönnének. De a legfurcsább az, hogy bármi is ha bezár nem hangos a nép, hogy márpedig nem zárhatják be. Miért nincsenek bezárások ellen tiltakozások? Bezárások mellett ez a közömbösség, érdektelenség ami a legrosszabb és legszomorúbb. Háttérbe meg mi van „nem kötik orrunkra”. Vagy lehet minden bezárásnak anyagi okai lennének a pénztelenség? De mindenesetre furcsa ,hogy hétről hétre valami vagy bezár vagy a bezárás réme fenyegeti. Újranyitásról, építkezések miért nincsenek? csodálkozunk, hogy a város lakossága szinte lassan már 140.000 fő se lesz? Ne csodálkozzunk mert ha minden csak leépül, bezár akkor a fiatalok akik a jövő elégedetlenségükben a lábukkal szavaznak és elmennek tőlünk megboldogultabb vidékekre „külföldiába”.
A mai 60 évesek már netről tájékozódnak.
Az idősebb korosztályok olvasói létszáma kevés a nyomtatott hírújságok eltartásához.
A fiatalabbak nem fogadják el a tegnapi híreket reggel kézbesítve, amit esetleg csak a munkából hazatérve vehetnek kézhez. A vélemény cikkekért, agymosásért pedig senki nem akar fizetni.
Azért a kormányszócsőért nem kár!
Miért nem járatom az Északot? Gázzal fűtünk, nem kell gyújtós, eldugitaná a vécét, ha ott használnám, másra meg nem lenne jó.
a FOS ( független objektív sajtó ) puhább és selymesebb?
Ezt tudja az EU is? ????
„Éles hangvételű levélben kifogásolta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság előző elnöke azt az etikai vizsgálatot, amelyet utódja, Jean-Claude Juncker indított ellene a Goldman Sachsnél betöltött tanácsadói és igazgatótanácsi munkaköre miatt.”
tegnapi hír, mai hatás.
szopás szoponcok 🙂
Mehet mind a bús picsába koldulni. Máshoz még nem ért.
akkor itt minden pofon jó helyre megy 🙂
roppant szórakoztató volt olvasni a lölöt ekéző kommenteket…
.
.
.
a pestisrácok oldalán a pesti tv bezárásáról szóló cikkek alatt!
https://uploads.disquscdn.com/images/38c5b7b18073389c3d94269e003d7707049182a0e3af9d3bd7a31a3de9686e59.jpg?w=800&h=453