Egyre jobban terjed, házfalakat, járdákat feszít szét, és egyre nagyobb területet foglal el egy veszélyes invazív növényfaj, ami ellen csak nehezen, a fiatal példányok kiírtásával lehet eredményesen védekezni. A növény felbukkanása és terjedése az egész országban problémát jelent, a japánkeserűfű ugyanis már mindenhol jelen van, hol kisebb, hol nagyobb mértékben, írja az Agrárszektor.
A japánkeserűfű Magyaroszágon nem őshonos. Erőteljes, többnyire embernél nagyobb termetű, lágyszárú évelő. Jellemzője a bambuszos, cikkcakkos szár, valamint a jellegzetes, ásó alakú levél.
Hazánkban eleinte még dísznövényként ültették, majd – a magas fehérjetartalma miatt – megpróbálták takarmánynövényként is hasznosítani. Azonban a növény gyakran elvadult, idővel pedig egyre több helyen honosodott meg.
Ma a Kárpát-medence valamennyi országában jelen van. Hazánkban a feltételezések szerint a két háború között jelenhetett meg, de a tömeges invázióról – először a vízfolyások mellett – valószínűsíthetően csak az 1960-as évektől lehet beszélni.
A japánkeserűfű gyökerei akár több méter mélyre is lehatolhatnak, közben pedig vízszintesen is terjeszkednek. A növény gyökérzete képes megrepeszteni az aszfaltot, a járdát, de akár az útjába kerülő téglafalakat is. Lényegében bárhol felbukkanhat, és olyan szívós, hogy akár a hajszálrepedésekben is megél.
Már igen korán, az első megjelenéskor fel kell ismerni, már az első hajtások megjelenése után meg kell próbálni vegyszerrel kiirtani a növényt, de sok állomány még erre sem reagál.
Vannak, akik a terjedő japánkeserűfű miatt inkább megpróbálják eladni az ingatlanjukat, gyakran az érdeklődők elől elhallgatva, hogy mi a távozásuk valódi oka.
Miskolc teli van vele. Meg sem próbálják megállítani.
Lásd Szinva…és még büszkén leírják hogy tudatosan nem vágják,mert védik az állatvilágot…