A kezdeti minőségfelmérés azt összesíti, hogy az egyes autókkal mennyi probléma adódott a birtoklás első 90 napjában. Az összkép ilyen szempontból elég szomorú: száz autóból átlagosan 93-at valamiért szerelni kell már az első három hónap során, az egyes márkák közt azonban hatalmas a különbség.
A felmérésből adódó sorrend nem mindenhol illeszkedik ahhoz, amit az egyes márkákról gondolnánk. Az például biztosan sokakat meglep, hogy a Mercedes alig több, mint átlagos, a Toyotákkal pedig még több is a baj, mint a legtöbb autóval. Azt sem gondolnánk, hogy a Volkswagen vagy a Volvo a lista utolsó negyedébe szorult. Az élmezőnyt a Hyundai csoport három márkája, azaz a Genesis, a Kia és a Hyundai alkotja, utánuk pedig a Porsche, a Ford, a Chevrolet, a Lincoln, a Lexus, a Ram és a Nissan következik.
A lista persze nem feltétlenül fest hiteles képet az autók hosszú távú minőségéről, minőségérzetéről, tartósságáról, biztonságáról, vezetési élményéről, hangulatáról – alighanem ez az olyan márkák szerencséje, mint a két sereghajtó, a Jaguar és a Land Rover – de az azért meglepő, hogy a brit luxusautókkal jellemzően több mint kétszer annyit kell szervizbe rohangálni már a kezdetekkor is, mint bármelyik koreai modellel.https://totalcar.hu/magazin/hirek/2018/06/21/koreabol_jonnek_a_legkevesbe_maceras_autok/?fbclid=IwAR0czUs7nm8fN1AVH_RWQnxSR0S8r5MabFHWemySd9SO-UKJ4xwPlYbHj2o
Talán előbb ezt kellene elolvasni, nem valami elfuserált hevenyészett magyar ferdítést.
És akkor teljesen más képet kapunk, mint a fenti cikk alapján, egyes legucsmolt márkák díjakat söpörtek be.
https://www.jdpower.com/business/press-releases/2018-us-initial-quality-study-iqs
2018-as amerikai felmérés.