A gazdaság egészének viszont biztosan nem: aki nem Rómában költ a hétvégén, hanem helyette Miskolc-Tapolcán, még hasznot is hoz.
A kormány döntése értelmében nyolc szektornak kell különadót fizetnie, amely a rezsivédelmi és honvédelmi alapba folyik. A légitársaságoktól 30 milliárd forintot vonnának el – jelentette be a csütörtöki Kormányinfón Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter.
Kiss Róbert Richard turisztikai szakértő, az InfoRádió Világszám című utazási magazinjának szerkesztő-műsorvezetője nem számol az utasforgalom csökkenésével.
Az induló utasonkénti adó beszedésére egyébként – mint rámutatott – van példa más országokban, az EU-ban és másutt is, ráadásul a mértéke is ugyanakkora, mint amekkora összegről (10-15 euró) Magyarországon szó van.
„Ez elsősorban zöldadóként szerepel külföldön. Érzékenyebben a fapados cégeket fogja érinteni” – tette hozzá.
Szerinte az áthárításra – ha lesz ilyen – két megoldást is alkalmazhatnak:
- nyitnak egy külön rubrikát, és deklarálják, hogy a 10-15 eurót emiatt kérik el pluszban a jegy mellé
- szabad árképzés alapján egyszerűen beépítik a jegyárba.
Hogy lesz-e emiatt állandó járattörlés, arról azt mondta, mivel az utasok számára nem lesz visszatartó hatása az emelésnek, aligha, de persze a társaságok bárhogy dönthetnek.
„Továbbá bármilyen furán hangzik, aki emiatt nem utazik el Budapestről, többet fog költeni Magyarországon; előfordulhat, hogy valaki nem Rómában költ, hanem Miskolc-Tapolcán.
Általában az idegenforgalmat ez a különadó nem roppantja meg, sőt”
– jegyezte meg.
Na, ez a szégyen.
4 ember kimegy, kivisznek helyette egy másikat, ezt meg elviszik megjavítani.
A művelet ideje max. 2 óra.
Ezért szégyen.