A baj az, hogy elhisszük, hogy ami most történik a világban, az a normális. Annyira hozzá vagyunk szokva a világunkhoz, hogy nem is vagyunk tudatában, hogyan hat ránk, természetesnek és egészségesnek hisszük, pedig ez nincs így.”
A gyerekkori traumák fogékonyabbá tesznek a függőségekre
Máté Gábor hosszú éveken át foglalkozott a függőségekkel és függőkkel. Elmondta, számos tanulmány mutatta ki, hogy egy gyerekkori trauma képes úgy megváltoztatni az agyat, hogy fogékonyabbá váljon a függőségre. De mi is az a trauma?
A szakértő összefoglalta: a görög eredetű szó sebet, sérülést jelent. A felnőtteken és gyerekeken kétféle módon ejthetünk sebet:
- ha konkrétan bántjuk őket,
- vagy ha megtagadjuk tőlük szükségleteiket.
Toxikus világunk pedig ez utóbbit teszi gyakran, megvonja gyerekként legfontosabb szükségletünket, a teljesen biztonságos kötődés, a feltétel nélküli szeretet érzését. Ennek Máté Gábor szerint négy fő pontja van:
- a szülői jelenlét,
- az, hogy a gyereknek ne kelljen semmit tennie az elfogadottság megtapasztalása érdekében,
- a gyereknek szabad megélnie és kifejeznie minden érzését, legyen az gyász, öröm, félelem. Sok szülő nem képes elfogadni és tükrözni a gyereke érzéseit, amitől a gyerek szenved,
- szabad játék a természetben.
Büntetjük őket, amiért traumatizálva voltak
A függőség nagyon gyakran egy trauma nyomán alakul ki. Ha pácienseimtől megkérdezem, mi a jó a függőségében, mit talál benne, azt a választ kapom, hogy békét, a fájdalom eltompítását, a stressz enyhülését éli meg. A kérdés tehát nem az, hogy miért van a függőség, hanem hogy miért volt a fájdalom?”
– tette fel a kérdést. A függőséggel kapcsolatban két nagy tévhit létezik:
- A függők bűnösek, akik szabad választásból követik a függőségüket. Senki sem választja a szenvedélybetegséget.
- A függőség genetikus és öröklődik. „Ezzel legalább nem büntetjük őket.”
Máté Gábor saját függősége
Sok éven keresztül nem védtem magam a társadalom toxikus hatásaitól, munkamániás voltam. Feleségem néhány éve, A test lázadása című könyvem utána azt mondta, most megírhatnám A feleség lázadása címűt is. Évekig tartott elhagynom ezt a függőséget.”
1944-ben zsidó babaként megszületni Budapesten egy depresszióban szenvedő anyához, akinek szülei meghaltak, férje ki tudja, hol van munkaszolgálaton, traumát jelentett. „Ha az anya szenved, azt a gyerek magára veszi, azt hiszi, miatta van”.https://forbes.hu/legyel-jobb/mate-gabor-fuggoseg-trauma-legyel-jobb/?utm_source=Forbes+Espresso+h%C3%ADrlev%C3%A9l&utm_campaign=2beced519f-EMAIL_CAMPAIGN_5_19_2021_13_48_COPY_02&utm_medium=email&utm_term=0_5d6f550842-2beced519f-56945581&ct=t(N_COPY_02)