Összegyűjtöttük egy cikkbe a hét legérdekesebb, legolvasottabb technológiai és tudományos témáit.
Az ukránok egy újabb orosz „csodafegyvert” lőttek ki
Néhány nappal korábban az oroszok még büszkén mutogatták videón a világ legnagyobb aknavető-rendszereként számon tartott fegyverüket, amit elképzelhető, hogy pont ezen felvétel segítségével geolokalizáltak az ukránok.
Váratlan fordulatként váltás jön az Androidban, a Huawei rendszere kerülhet minden új telefonba
Új fájlrendszert vezet be az androidos készülékeken a Google. Érdekessége, hogy a megoldást az Android legfontosabb részeinek használatától az amerikai kormányzat által eltiltott Huawei fejleszti.
Ritka videó Ukrajnából: ezt látta a kamikaze drón, mielőtt belecsapódott egy orosz tankba
Az amerikai gyártmányú Switchblade egy rövid ideig csak figyeli a célpontot, ha viszont bemérte, azonnal támadást indít. Az ukránok tankelhárításra használják őket.
A brit fizikus szerint lehet, hogy mi, emberek vagyunk a „marslakók”
Az, hogy az emberiség máig nem tudott kapcsolatba lépni egy idegen fajjal, azért is lehetséges, mert talán mi vagyunk a galaxis egyetlen intelligens életformája – mondja Brian Cox, a Manchesteri Egyetem sztárprofesszora.
Szlávik János: A majomhimlő szoros kapcsolatokkal terjed, ebből nem lesz világjárvány
Egyre több országban bukkan fel a majomhimlő, és olyanok is megbetegedtek, akik nemhogy nem jártak Afrikában, de olyannal sem találkoztak, aki onnan érkezett volna. Hogyan terjed a betegség, és hogyan lehet védekezni ellene? Szakértőket kérdeztünk.
Ha már hét közben értesülni szeretne a friss hírekről, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.
„Bölcs vezérük” tankokat gyártat!
erre van pénze
ti meg elajándékoztátok Iraknak
háddé nám mink vágyunk áurópa mótorjá?
Nem tudom. Nem vagyok kádergyerek
„A párt holdingját 1945 végén abból a célból alapította az MKP vezetése, hogy rendet tegyenek a párt szervezeteinek birtokában levő vállalatok működésében. […] Miután a meglevő bankok közül nem találtak erre a célra alkalmas társaságot önálló, új szervezetet alakítottak Dunavölgyi Bank és Kereskedelmi Rt. néven. A holdingot az V. kerületi pártszervezet által működtetett „Kollektíva” szövetkezet központjának II. emeletén helyezték el. Ez az épület korábban a Mercur Bank tulajdona volt. (Ezért nevezték a kezdeti időszakban a holdingot Mercur Kereskedelmi és Ipari Kft.-nek.) A Mercur azonban az oroszok kezelésébe került – valószínűleg mint korábbi német tulajdon. A GO vezetése azt tervezte, hogy örökáron vagy hosszú távú bérletre megszerzi az épületet. A holding ügyvezetője Szilágyi Pál, elnöke Csont Ferenc lett” – írta Hubai László és Szabó Éva korábban már idézett A Magyar Kommunista Párt gazdálkodása című tanulmányában.
Csoda, hogy ez a bank hirdette meg a 1947-ben a hároméves tervet a bankok vonalán? Pedig így volt. Maga Szilágyi Pál:
„A gazdasági élet érdeklődéssel kíséri azt a bankversenyt, amelyet a Dunavölgyi Bank hirdetett meg s amelynek keretében részvételre szólította fel a többi bankokat. A verseny a hároméves terv gyakorlati megvalósítását a pénzintézetek vonalán hivatott meggyorsítani. A munkaverseny feltételeit a héten a Dunavölgyi Bankban rendezett sajtófogadáson Szilágyi Pál vezérigazgató ismertette. A verseny célja egyrészt a tőke fokozott gyűjtése, másrészt a tervben előírt hitelpolitika betartása. Módszerei a betétállomány növelése, a takarékosság és a bank szervezetének racionalizálása” – írta a Gazdaság (1947).
Egy évvel később már a Rádiót einstandolták: „BEMUTATKOZOTT A KÖZPONTI RÁDIÓ R.-T. ÚJ VEZÉRIGAZGATÓ-HELYETTESE, SZILÁGYI PÁL, aki eddig a Dunavölgyi Bank vezérigazgatója volt. A vállalat dolgozói megtöltötték a rádió legnagyobb stúdióját és az új vezérigazgató-helyettest Barca Sándor ügyvezető-alelnök mutatta be. Utána Szilágyi Pál mondott szociális szellemtől átitatott beszédet. Ugyanakkor mutatkozott be a nagyvállalat új üzemi bizottsága, amely 3 szociáldemokratából, 2 kommunistából és 2 kisgazdapárti tagból áll. Elnöke Szitnyai Jenő. A vállalat vezérigazgatója, Kelen Péter Pál, hathónapi szabadságra ment.”
Szilágyi János Kadarkainak azt is elmondta, hogy 1957-ben az apja megkereste a Rádió akkori elnökét, a szintén megbízható kommunista Gács Lászlót. Hogy vegye oda a fiát – mondta el Szilágyi. De ő nem volt kádergyerek! Nem, és kommunista sem, hiszen az apjának is megmondta, hogy nem az! Kapott is egy pofont. „