Kína nem fogja megszabadítani a nyugati szankciók súlyától az orosz gazdaságot

Amikor az Egyesült Államok és az Európai Unió előzetesen szankciókkal fenyegette meg Oroszországot egy ukrajnai támadás esetére, számos ellenérv felmerült azok hatékonyságával szemben. Ezek egyike az volt, hogy a gazdasági szankciók hatását hagyományosan csökkenti, ha a szankcionált állam számíthat más államok segítségére a szankciók megkerülésében.

Oroszország esetében az elsődleges és ideális jelölt erre a szerepre Kína volt. Moszkva már az Ukrajnához tartozó Krím félsziget 2014-es elfoglalása – és az azt követő, az ideinél jóval enyhébb szankciók – óta igyekszik Ázsia irányába diverzifikálni exportját, és csökkenteni az európai piacoktól és az amerikai dollártól való függését.

Miközben az Oroszország és Európai Unió közti kereskedelem értéke csökkent, addig az orosz–kínai kereskedelem több mint kétszeresére nőtt 2014 óta. 2019-ben átadták az első orosz–kínai gázvezeték is, amely szintén az európai piacoktól való távolodást jelezte. A kereskedelmi forgalom szárnyalása pedig az ukrajnai invázió után is folytatódott, idén áprilisban Kína orosz importja 56,6 százalékkal nőtt a 2021. áprilisi adathoz, és 13,3 százalékkal az idén márciusi forgalomhoz képest.

A kereskedelmi keleti nyitást politikai közeledés kísérte. Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi Csin-ping kínai pártfőtitkár február elején, három héttel az ukrajnai invázió előtt tartott csúcstalálkozójukon Amerika-ellenes dacszövetséggel felérő közös nyilatkozatot adott ki népeik nagy barátságáról és közös világpolitikai céljairól. Kína azon kevés ország egyike volt, amely nem ítélte el az orosz agressziót; a kínai állami média pedig a legsötétebb orosz propagandát terjeszti az ukrajnai háborúról, az Egyesült Államok által üzemeltetett vegyifegyver-laboratóriumokról és általában véve arról, hogy mindenről az Egyesült Államok tehet.

Ezzel együtt három hónappal az invázió után az is világos, hogy Kína nem fogja megszabadítani a nyugati szankciók súlyától az orosz gazdaságot.https://g7.hu/vilag/20220601/kina-sem-segit-oroszorszagon/