KUKORICAISTEN. Több száz évnyi kriptafosztogatás után…

A titokzatos és máig csak töredékesen feltárt maja kultúra újabb lenyűgöző városát mutatták be Merida közelében, a Yucatán-félszigeten mexikói régészek. Az 1500 éves maja városban mintegy négyezren élhettek és a leletek arra utalnak, hogy lakói mezőgazdaságból és halászatból éltek.

Irakban egy kétszer olyan idős, i.e. 1550-től i.e. 1350-ig virágzó kultúra került elő hirtelen, és bár ennek is volt köze a vízhez, a halászathoz kevésbé. A Mitanni Birodalom a moszuli gát és víztározó területén állt valaha, a most feltárt város a klímaváltozásnak köszönhetően került a felszínre: a szárazság miatt szinte teljesen kiszáradt víztározó elől ásták elő a régészek. Mindeközben onnan is kincsek százai kerülnek elő a föld mélyéről, ahonnan több száz évnyi kriptafosztogatás után már senki nem várta volna: az ókori Egyiptom egyik fővárosa, Memphisz nekropoliszából, Szakkarából 250 szarkofágot, 150 bronzszobrot és egy kisebb szoba padlóját simán beterítő papirusztekercset is felszínre hoztak.

A munkahét utolsó napjára még egy kukoricaistenség 1300 éves, kőbe vésett feje is előkerült a mexikói Palenque ősi maja romvárosából.