Ezeken az intenzív osztályokon többen haltak meg, mint ahányan meggyógyultak

EGYES KÓRHÁZAK KÜLÖNÖSEN KILÓGNAK A SORBÓL: JÓVAL TÖBB INTENZÍVES BETEGET VESZTETTEK EL 2021-BEN, MINT AHÁNYAT MEGGYÓGYÍTOTTAK.A kisvárdai, a tatabányai és a gyöngyösi kórházban, illetve a budapesti Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézetben több mint 60 százalékos volt a halálozási arány.

Pápán, Nyíregyházán, Miskolcon, Berettyóújfaluban, Vácon, Törökbálinton, Mosonmagyaróváron, a budapesti Jahn Ferencben és a Budai Irgalmasrendi Kórházban is meghaladta az 50-et.

Ehhez képest Pécsen vagy a Semmelweis Egyetemen 20 százalék körül maradt a halálozás, ami a járvány előtti országos szintnek felel meg.

Ideális esetben nem most ismernénk meg ezeket a számokat, hanem folyamatosan közzétették volna őket a járvány idején. Nemcsak a széles nyilvánosság, az orvosok sem láttak ilyen adatokat, így nem tudták összevetni, mely módszerek hatékonyak, és melyek kevésbé, az ellátás során „a sötétben tapogatóztak”, írta 2020 novemberi cikkében Lovas András intenzív terápiás szakorvos.

Az intenzív osztályokon látják el a legsúlyosabb állapotú covidosokat, jelentős részben, de nem kizárólag olyanokat, akiknek gépi lélegeztetésre van szükségük. Ágyból, műszerből mindig volt elég, de a betegek túlélési esélyeit nagyban befolyásolja, mennyire tudnak figyelni rájuk speciálisan képzett, intenzív terápiás szakápolók.

Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) titkára már tavaly március elején, a harmadik hullám felfutásakor úgy látta, néhány intenzív osztályon 6-8 beteg jut egy-egy szakápolóra, ami nagyon rossz arány az ideális 1-2-höz képest. „Ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy egyetlen ember gondoskodik ennyi betegről, hanem, hogy akik segíteni próbálnak neki, nem rendelkeznek megfelelő tapasztalattal és képzettséggel. Ők inkább a gyorsan betanítható feladatokra alkalmasak, ennek megfelelően nagyobb is a hibalehetőség.”

Nem tudjuk, hogy Tatabányán vagy Kisvárdán az átlagnál rosszabb volt-e az ápoló-beteg-arány. Nem is fogjuk megtudni, mivel az Országos Kórházi Főigazgatóság utólag sem gyűjtött erről adatokat, ismerte el bíróság előtt Takács Péter főigazgató-helyettes, akit azóta egészségügyi államtitkárrá neveztek ki.

Hiába kérdeztük a hivatalt, miért lehetnek ekkora eltérések a kórházak halálozási számai közt, nem kaptunk választ.https://444.hu/tldr/2022/06/08/ezeken-az-intenziv-osztalyokon-tobben-haltak-meg-mint-ahanyan-meggyogyultak