Nem lehet tudni…Az elektromos rollerek új szabályozásával kapcsolatban, hány intézkedés történt Miskolcon?
Észak, Hírnök | jún. 3., P 6:40 (7 nappal ezelőtt) | ||
|
|
jún. 3., P 10:58 (7 nappal ezelőtt) | |||
|
A rendőrségnek az elektromos rollerekkel kapcsolatban történt intézkedéseire vonatkozóan nincs külön nyilvántartása-kaptuk a választ a rendőrség sajtótól.
A rendőrök kreativitására bízzák a rollerkáoszt, pedig fiókban a KRESZ-módosítás is
Évek óta készül az elektromos rollerek megjelenésére reagáló KRESZ-módosítás, de csak nem lépteti életbe a kormány. Addig is az e-rolleresek úttest és járda között választhatnak, pedig a bicikliúton is mehetnének.
Hamarosan módosíthatják a KRESZ-t az elektromos eszközök megjelenésére reagálva – jelentette be Koncz Zsófia államtitkár a parlamentben kedden. A döntés már régóta érik az állami szerveknél, de csak nem akar megszületni:
- tavaly áprilisban Révész Máriusz kormánybiztos dobta be, hogy már célegyenesben van a KRESZ módosítása. Elmondása szerint már addigra már három éve folytak az egyeztetések, akkor éppen az Országos Balesetmegelőzési Bizottsággal tárgyaltak.
- Szeptemberben aztán a Telex megszerezte a tervezett szabályozást, amiben már egy elég részletes kép bontakozott ki az új világról.
- Az azóta eltelt szűk két évben ehhez képest nem hallottunk túl sokat a módosításokról.
Miért rossz a mostani rollerhelyzet?
„Teljes káosz uralkodik most az e-mobilitás közlekedési rendjében, mert nincsen rá szabályozás” – mondta a Forbes.hu-nak Felföldi Péter közlekedésmérnök. Az elektromos meghajtású mikromobilitási eszközöket jelenleg nem ismeri el külön járműként a KRESZ, így jobb híján két kategóriába szokták besorolni az e-rollereket:
- gyalogosnak tekintik, így csak a járdán közlekedhetnek, úttesten és bicikliúton nem,
- vagy a rendőrség gyakorlata alapján segédmotoros kerékpárnak sorolják be, így azonban csak az úttesten lehet vele menni, illetve lakott területeken kívüli kerékpárutakon.
Utóbbi értelmezés azonban nem minden kapitányságon egységes, így a rendőrök kreativitására van bízva, hogy éppen hova sorolják az elektromos rollereket – tudtuk meg a közlekedésmérnöktől.
Előfordult például olyan eset is, amikor két e-rolleres ütközését két gyalogos balesetének minősítette a kiérkező járőr.
Most nem azért, de tényleg érdekel hogy az miért „kavarás” ha koncz felszólal ebben az ügyben?Teljesen alkalmatlan a csaj bármire de miért kell ilyen címeket adni?
A kerékpár úton rendszeresen sétálnak, kutyával is sokszor – senki nem bírságol.
A járdán kerékpározással sem foglalkozik senki, még csak nem is szólnak miatta, pedig az is tiltva van.
Azzal sem kellene foglalkozni, ha az elektromos roller a kerékpárúton halad.
Ez jó is így, ameddig egymásra figyelve normálisan közlekednek az emberek.
A nem elektromos roller játék, sporteszköz, a járdán használható.
Ha az elektromos rollereket lekényszerítik az úttestre, akkor rengeteg baleset lesz a pici kerekek és a gyakori nagy kátyúk miatt.