Bihall a katáról

A kata felülvizsgálata ezért mindenképpen indokolt, ezt szorgalmazták a megye vállalkozói is, akiknek a véleményét kikérte a témában a testület. Bihall Tamástól megtudtuk: egyhangúlag erősítették meg, hogy a katához kötődő adó- és járulékfizetés elkerülését, az „adóoptimalizálást” és a rejtett foglalkoztatást ki kell vezetni a rendszerből. A kisvállalkozások egyszerű és kedvező adózási formájának megőrzését ugyanakkor fenntartandónak tartják, arra viszont nehéz választ adni, hogy milyen vállalkozói csoportokra kellene fókuszálnia a megreformált változatának – mondta a megyei kamara elnöke.

Az adóhatóságnak eddig is módjában volt akár célzottan vizsgálni a katás adózói kört, hiszen minden katásnak bevallást kell benyújtania február 28-ig, amelyben az 1 millió forint fölötti bevételeket tételesen fel kellett sorolni. Az ellenőrzésnek ez a lehetősége a kötelező online számlaadat-szolgáltatás tavalyi bevezetése óta naprakész információvá vált, így foglalkoztatási szempontból is feltűnhet, ha a katás vállalkozó a bevételének jelentős részét vagy akár az egészet egy kifizetőtől kapja – fogalmazta meg Homor József okleveles adószakértő. A katások majdani nyugdíjára tekintettel is szükség van a reformra, de ezt az éveken át sikeres adózási lehetőséget nem lenne szerencsés felszámolni. Tovább kellene fejleszteni, abból kiindulva, hogy a katások nem adócsalók – szögezte le. Jelentős számban vannak köztük egyéni vállalkozók, mikro- és kisvállalkozások, amelyek a megélhetésüket a saját kezükbe vették, és nem az állami segélyrendszerből kívánnak megélni, hanem próbálnak tenni a saját megélhetésük és fennmaradásuk érdekében.

A kata megőrzésére megoldás lehet, hogy növelik az ellenőrzésük hatékonyságát, de az is, hogy bizonyos tevékenységeket a jövőben kizárnak ebből a körből. Az adóhatóság támpontot tudna adni akár ahhoz is, vélte az adószakértő, hogy melyek azok a területek, foglalkozási körök, ahol jellemzően vélelmezhető visszaélések tapasztalhatók.

boon.hu