Az orosz-urkán háború árnyékában közadatigényléssel próbáltuk megtudni, mennyi és milyen állapotú óvóhely van Miskolcon. Az önkormányzat és a Katasztrófavédelem egymásra mutogatott, de adatokat nem adtak ki. A cégadatbázisból viszont annyi kiderült, hogy egy bunker végső tulajdonosai biztosan orosz részvényesek, és egyelőre nem hagyták helyben az üzletet, hogy az épületben szabadulószobát alakítson ki egy vállalkozás.
Miután Romániában elkezdték kiosztani a lakosságnak az atomtámadás esetén használandó jódtablettákat, és szinte naponta riasztották a magyar légvédelmet az ukrán háború kapcsán, nem tűnik pánikkeltésnek, ha egyre több ember kezd érdeklődni arról, hová bújhatunk el, ha a szükség úgy hozza.
Megkértük ezért a miskolci városházát, hogy küldjék el számunkra a használható miskolci óvóhelyek listáját. Arra is rákérdeztünk, kitől kaphat tájékoztatást a lakosság a szűkebb környezetük polgári védelemmel kapcsolatos kérdéseire, és hogy mennyi pénzt költ a város az óvóhelyek karbantartására.
A városháza hamar rövidre zárta a kérdés. Szerintük ugyanis
a feltett kérdések megválaszolásában a Katasztrófavédelem az illetékes.
„Mivel az Önkormányzatnak nincs kötelezettsége életvédelmi építmények üzemeltetésére-fenntartására, így nem is feladata azok karbantartása. Kérem, kérdésével a katasztrófavédelemhez forduljon” – írták válaszlevelükben.
Ezeknek az állításoknak viszont ellentmondani látszik, hogy – hasonlóan más önkormányzatokhoz – a miskolci is tart időről időre gyakorlatokat például helyi vegyi katasztrófákkal kapcsolatban. Az önkormányzati tulajdonban lévő minap.hu portál tavaly éppen egy ilyen gyakorlatról számolt be.
A gyakorlaton a mentőszolgálat, a rendőrség, a katasztrófavédelem, a polgármesteri hivatal, a Miskolc Holding a MIVÍZ, az MVK, a Városgazda és a népegészségügyi szolgálat illetékes szakemberei mellett a rendészet munkatársai is részt vettek. Az illetékes szakemberek a Miskolci Önkormányzati Rendészet (MIŐR) műveleti központjában gyűltek össze. A polgármesteri hivatal közrend és közbiztonsági referense a minap.hu-nak elmondta, az ilyen és ehhez hasonló gyakorlatoknak nagy szerepe van abban, hogy az érintett szervek rutinosan és gyorsan tudjanak reagálni akkor, ha nagy a baj. Miskolc alpolgármestere pedig úgy fogalmazott, hogy kiemelt jelentőségű, hogy az ilyenkor szükséges protokollt minden illetékes elsajátítsa.
A megnevezett Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság (BAZ MKI) emailben feltett kérdéseinkre nem reagált, ezért közérdekű adatkérelmet nyújtottunk be. Ebben rákérdeztünk a miskolci városi óvóhelyek pontos címére és védelmi fokozatára (például hogy hány ember fér be), valamint arra is, hogy vészhelyzetben hogyan történik a lakosság kiértesítése, és milyen feladatai vannak a polgármesternek.
Az erre érkezett válasz szerint viszont hivatalos (papír alapú) kataszteri nyilvántartás már nem létezik, a
BAZ MKI pedig nem minősül adatkezelőnek az óvóhely-kataszter vonatkozásában.
Hozzátették, „többek között a polgármester felelős a lakosság veszélyhelyzeti tájékoztatása tekintetében, melynek tartalma különösen a katasztrófaveszély, a bekövetkezett esemény, a védekezés, az irányadó magatartási szabályok, a lakosságvédelmi intézkedések, az elrendelt korlátozások, valamint a további tájékozódási lehetőségek és a helyreállítás időszakában az elemi lakhatási feltételek megteremtése, a külön döntés szerinti kárenyhítés lehetőségei, valamint a helyreállítás.”
Vagyis az óvóhelyekkel kapcsolatban egyik fél sem adott érdemi tájékoztatást.https://atlatszo.hu/orszagszerte/2022/07/05/orosz-tulajdonosai-vannak-egy-magyar-ovohelynek-miskolcon/
Nyugi.
A Polgármester és a Katasztrófavédelmi Igazgató se tud sehová se menekülni balhé esetén.
Van olyan Miskolcon, hogy polgármester? Döbrögi legfeljebb csak a titulusában az.
Ne bántsd szegényt! A „Pali baba és a 40 politikus” mesét azok valósították meg, akik azt hitték, hogy velük a város. Most aztán b@szhatják.
A bábért nem kár
Paks 11,5 forintért termel meg 1kwh energiát, amit Orbán 150 forintért fog eladni neked
Bár a kormány szerint a gáz 913 Ft/m³ lesz, a világpiaci ára csak 213 Ft. Az áram 242 Ft/KWh lesz, bár az EU.-ban csak 63 Ft.
Ha tényleg ekkora energia-veszélyhelyzet van felmerül a kérdés, hogy miért kell nekünk Európa legnagyobb tűzijátéka?!
– Csókolom, Mari néni, meghoztam az új villanyszámlát! Tetszett már várni, ugye?
– Ne szórakozzon velem, Józsikám, mert már így is szétbasz az ideg! Mennyivel lett több?
– Lényegében semmivel.
– Hogyhogy „lényegében semmivel”?!
– Hát, csak mögé írtak néhány nullát.