A gazdagabb szülők kölykei elhúztak Horvátba’ nyaralni, a csóróbbakat meg lezavarták a nagyszülőkhöz a tanyára

A tanévnek vége, a gazdagabb szülők kölykei elhúztak Horvátba’ nyaralni, a csóróbbakat meg lezavarták a nagyszülőkhöz a tanyára. Aki a városban maradt, bandákba verődve kószálhat a napsütötte betonon, és azt csinál, amit akar.

Így van ez például a Római parton, ahol a tavalyi siker után ismét lesz szabadstrand. 1973 és 2021 között nem lehetett legálisan fürödni a Dunában Budapest közigazgatási határain belül, aztán hosszú küzdelemmel a számtalan Duna-közeli újítást kidolgozó Valyo aktivistái elérték, hogy végre ismét lehessen. És idén megint.

Július 15. és augusztus 20. között minden nap 11 és 19 óra között bárki fürdőzhet a Kossuth Lajos üdülőpart 15–17. előtti partszakaszon. A népszerű Fellinitől és a Nap Bácsitól néhány kacsakő-hajításnyira található strandon bólyák jelölik a legfeljebb 120 centis vízmélységet, ameddig be lehet menni a folyóba. A sodrástól itt nem kell tartani, mint ahogy a víz minőségétől sem. Az a mérések szerint, akárcsak tavaly, idén is kiváló.

Kutyát nem szabad bevinni, de annak ellenére, hogy belépő nincs, szolgáltatások vannak: vízimentő-szolgálat, ingyenes ivóviz, mosdó, pelenkázó, zuhanyzó, biciklitároló és napágyak is vannak. A tavalyi tapasztalatok alapján a jó és ingyenes ötlet tömegeket vonz, így aki teheti, inkább hétköznap látogasson ide.

LEMARADTUNK, DE JÓ HELY/1 – BREADPIT

4 évvel a 2018-as első kiadás után idén ismét kiadjuk a 444 jó hely Budapesten könyvet. A munka már megkezdődött, aminek legkellemesebb része, hogy egymás után fedezzük fel az olyan jó helyeket, amik az utóbbi években nyíltak. Ezek jellemzően olyan helyek, amik nem a belváros legközepében vannak, viszont bőven megéri értük autóba, biciklire vagy trolibuszra ülni. Remek példa erre a zuglói Breadpit, aminek összesen két hibája van: kaotikus előtte a parkolás, és egy szóvicc a neve.

A Breadpit egyik nagy erőssége maga az üzlethelyiség. Gyakorlatilag egy családi ház és annak kertje lett pékségnek átalakítva, aminek köszönhetően sokkal, de sokkal tágasabb, mint Budapest bármelyik hasonló intézménye. A pingpongasztallal és gyereksarokkal is felszerelt kertben órákat el lehet üldögélni, és az emeleti beltérben is bőven van hely, és még egy gyereksarok.

A Breadpiten érezni, hogy a környék lelke, ahol az itt ejtőző kisgyerekes családok és a csak egy gyors kávéért és a napi kenyérért az iroda felé beugró kertvárosiak egyaránt megtalálják a számításukat. A hely méretéből fakadóan a választék is széles, kenyerek és péksütemények terén egyaránt. Szokatlanul sokféle szendvicset készítenek, és a kávékínálat is túlmutat a mindenhol kaphatónál, például a mindenhol felszolgált espresso-tonic közeli rokonával, az espresso-naranccsal.

FESZTIVÁL KONCERTEKKEL

Nagyon bátran ugrott bele a fesztiválszervezésbe 2022-ben a Reflektor csapata. Olyasmivel próbálkoznak, amivel eddig itthon senki: egy (elsősorban) kurrens, (elsősorban) angolszász, (elsősorban) gitárzenékre épülő, többnapos rendezvény színpadra állításával, ahol az erős koncerteken kívül semmilyen egyéb, más fesztiválokon megszokott program nincs. Se más művészeti ágak, se mindenféle nappali programok, se éjszakai sátrazás, csak zene.

Az eredetileg egy külpesti susnyásba tervezett Reflektor végül az Akvárium klub több helyszínén kerül megrendezésre július 14-16. közt, de ennek csak örülhet, akit úgyis csak a zene, és nem a külvárosi közlekedés érdekel. A három napon át, négy helyszínen zajló Reflektoron szinte minden percben szólni fog valami érdekes, mi elsősorban az alábbi öt koncertet ajánljuk:

  • Squid – 2021 egyik legnagyobb dobása voltak, klasszikusan brites posztpunkkal és a dobok mögött ülő frontemberrel.
  • Porridge Radio – Akárcsak a Squid, ők is a posztpunk és az indie határán mozognak, csak ők 2020-ban futottak be, és női énekesük van.
  • Temples – A 2010-es években nagyot futó neopszichedélia egyik vezető együttese először jut el Magyarországra.
  • Joel Culpepper – A soul, az r’n’b és úgy általában a fekete zenék állása 2022-ben.
  • Nightmares on Wax – Az ember, akinek lemezjátszóin a downtempo és a trip hop 30 éve nem csúszott át jellegtelen giccsbe.

-(x)-
-(x)-

Július 8-án a Kobuci Kertben adja egyetlen önálló budapesti koncertjét idén nyáron Дeva. Takács Dorina nagyon rövid alatt elképesztő karriert futott be magyar népzenével átszőtt, sejtelmes popzenéjével.

10-én pedig az A38-on mutatja be az Anti-Flag, hogy az 1990-es évek ma már bátran klasszikusnak nevezhető punkjában bőven van még élet.

LEMARADTUNK, DE JÓ HELY/2 – GRUMPY MONKEY

Valamennyi jó budapesti kávézó közül a Grumpy Monkey érkezett a legtávolabbról. Minden azzal kezdődött, hogy egy Magyarországról az újhullámos kávézás nagyhatalmába, Ausztráliába költöző pár Brisbane-ben sikerre vitt egy kávézót. 2021-ben aztán megnyitották az első testvérintézményt, a nagyon távoli Budapesten. A néhány éve még sivatag, ma már kifejezetten zöld mikronegyedben a Váci út és a Lehel utcák közt, kilátással az árnyas Kassák térre.

Kevéssé meglepő módon a Taksony utca a brisbane-i kávés életérzést igyekszik a lehető leghűbben visszaadni. Ebben nagy segítségükre van saját, levelestésztára specializálódott péküzemük, ahonnan jó croissant-ok, cruffinok és egyéb péksütemények kerülnek ki. A kávék hozzák az ausztrál színvonalat, különös tekintettel a szigetország nagy találmányaira, a flat white-ra, és az olaszhoz képest valamivel több tejjel készített aussie cappuccino.

4! KIÁLLÍTÁS

Tót Endre: Warum male ich? (07.29-ig, acb Galéria) – Az évtizedek óta Németországban élő Tót 1982-85 között teljes titokban készült festményei, amik majdnem negyven éve összetekerve pihentek a művész pincéjében.

A fény metamorfózisa (07.31-g, Műcsarnok) – Borza Teréz porcelánművész életmű-kiállításán nem csak porcelánból, hanem merített papírból, márványból és kőből készült alkotásai is helyet kapnak. Összeköti őket „a fény jelenségének, a transzparenciának a plasztikai megragadása.”

Still In Bloom (09.13-ig, Molnár Ani Galéria) – A növénycsendélet évszázadokon át volt a festészet egyik kötelező köre. Ezen a kiállításon négy magyar művész idézi fel, vagy éppen értelmezi át teljesen a műfajt.

Meg nem épült Budapest (Közlekedési Múzeum) – Az Északi Járműjavítóban újranyitó Közlekedési Múzeum új kiállítása szinte mindent bemutat, amit Budapestre álmodtak, de ilyen-olyan okból nem valósítottak meg. Föld alá bújtatott Nagykörút a Blaha Lujza téri kereszteződésben, kétszintes autópálya-körgyűrűről a Hungárián, a várost keresztül-kasul átszelő gyorsforgalmi útvonalak, és megannyi nagyon jó és nem annyira jó ötlet.

LEMARADTUNK, DE JÓ HELY/3 – FAZEKAS CUKRÁSZDA

Rákosszentmihály-külsőn, közel Budapest végéhez, egy jellegtelen sarokházban nem számít az ember különösebb kulináris kalandokra. A Fazekas cukrászda apró üzlethelyiségébe belépve azonban egyből látszik, hogy itt a fagylaltot komolyan gondolják. Nem a Magyarországon szinte mindenhol használt látványpultban mutogatják az aktuális ízeket, hanem gondosan állandó hőmérsékletre behűtve, a klasszikus cintányéros pultból.

Fazekas Ádám cukrászmester hagyományosabb ízek mint a málna és a sós karamell mellett Magyarországon ritkábban felbukkanó alapanyagokból (pekándió), és az ebben a szakmában ritkán használt ízekből (kovászos uborka, tökmagolaj) is készít fagylaltot, többnyire sikerrel. Valódi gyümölcsből van itt a jégkása is, és a borzalmas emlékű csavaros fagyi is újjászületett itt, házi készítésű soft ice formájában.

4! BULI

Jamie 3:26 (07.08., Pontoon) – Történelmileg úgy alakult, hogy a klasszikus house Magyarországon nem annyira népszerű. A Love Is The Message-krú bulijain ezt a csorbát igyekeznek kiköszörülni, ezúttal a chicagói szcéna egyik meghatározó DJ-jével.

Sunburst x Budabeats (07.09., A38) – Budapest legrégebb óta futó színvonalas nappali bulija most a Budabeats-kollektívát látja vendégül a hajó orrán.

Bal de la rue (07.09., Francia Intézet) – A július 14-i francia nemzeti ünnep hétköznapra esik, úgyhogy a hagyományos utcabált néhány nappal korábban rendezik meg Budapesten. Ételek és italok, zene és tánc, persze mindez a legszigorúbban franciául.

Perdu (07.15., Pontoon) – Egy fiatal holland DJ és „kozmikus arpedzsó, grandiózus szintihegyek, menetelő ütemek.”