Nyílt levél Bartha György önkormányzati képviselőhöz
az újabb kiliándéli parkolólétesítés kapcsán
„A városlakók, és azok, akik városi ingatlant kívánnak vásárolni, egyaránt igényt tartanak a zöld környezetre. A zöld környezet szebbé teszi a várost, hozzájárul a lakók testi és mentális egészségéhez, támogatja közösségek létrejöttét, számos környezeti előnnyel jár, több növénynek és állatnak nyújt élőhelyet – és mindezeken túl társadalmi értékteremtő szerepet tölt be. A zöld környezetbe érdemes befektetni.” Jane Jegind
Képviselő Úr,
Ön a miskolciak befizetett adójából a közelmúltban ismét parkolót épített, melynek eredményeképp a kerület lakói egészségtelenebb környezethez, rosszabb életminőséghez jutnak – ide értve a gépjárműtulajdonosokat is, akik sok esetben épp a közösségi közlekedés elmaradt fejlesztése miatt kényszerülnek a személyautók igénybevételére. De azok is kényszerűen finanszírozzák a beruházást, akik életkorukból vagy élethelyzetükből adódóan nem tudják igénybe venni azt. Nincsen válasza arra a kérdésre, a folyamatos parkolóépítés hogyan szolgálja a Miskolc által vállalt zöld-város (Green-City) alapelvek érvényesülését, az egészséges és élhető város megteremtését, továbbá gyermekeink ökológiailag fenntartható jövőjét. Az Európai Parlament 2019 végén egész Európai Unióra kiterjedő klímavészhelyzetet hirdetett. Ön azzal kívánja biztosítani a kiliániak életminőségét, hogy minden évben újabb, igazoltan egészségre ártalmas hőszigetet létesít és zöldterületeket számol fel? Magyarország Alaptörvénye (P) cikkében is kiemelt hangsúlyt kap a természeti erőforrások és a biológiai sokféleség védelme, fenntartása, a jövő nemzedékek számára való megőrzése. Ismer olyan magasabb szintű jogszabályt, amely azt írja elő, hogy a miskolci adófizetők pénzéből méregdrágán autóparkolókat létesítsenek, hogy azután ingyenesen örökös használatra odaadják azt néhány autótulajdonosnak?
Számos lehetőség áll rendelkezésre a környezetrombolás elkerülésére: (1) a meglévő parkolók optimális hasznosításának lehetősége megfelelő festék révén gyakorlatilag ingyen megoldható; (2) továbbá rengeteg közterületen álló, forgalomból kivont jármű áll Kiliánban – konkrétan az építés helyétől körülbelül 60 méterre is –, pusztán fel kellene hívni a tulajdonosok figyelmét, hogy ez szabálytalan. Ha társadalmilag nem elfogadott, hogy eldobunk egy zsebkendőt vagy cigarettacsikket, akkor miért nem szankcionáljuk azokat az autótulajdonosokat, akik roncsaikkal szennyezik a köztereinket – ezzel is plusz parkolók építését ösztönözve?
Ugyanakkor égető szükség mutatkozna egy városrendezési- és fejlesztési szakértelmet felmutató parkolási koncepcióra, amelyet kizárólag széleskörű szakmai konszenzus és társadalmi egyeztetés esetén lenne szabad megvalósítani! Ez sokat segíthetne a zöldterület és a parkolófelület megfelelő arányának kialakításában, az átgondolatlanul rögtönzött megoldások visszaszorításában. Természetesen átgondolt, valóban társadalmi egyeztetéssel elfogadott koncepcióra nemcsak a parkolóhelyekkel, hanem városrészünk (ill. városunk) rendezését, jövőjét illetően is szükség lenne!
A parkolólétesítési beruházásoknak ráadásul komoly költségvonzata van, és nem magától értetődő, hogy e több milliós tételeket ne lehetne nagyobb közhaszonnal járó, sokkal több ember életminőségét javító fejlesztésekre fordítani; olyan fejlesztésekre, amelyek történetesen az itt lakó autótulajdonosok gondjain is enyhítenének – például: sűríteni lehetne a 21-es járat közlekedését, ki lehetne javítani a balesetveszélyessé lett járdákat, elkezdődhetne azok akadálymentesítése vagy épp az általános iskola előtti gyalogátkelők közlekedésbiztonsági átalakítása, növelni lehetne a zöldterületek kiterjedését, támogatni lehetne átgondolt koncepciót felmutató fásítási programokat és játszótérfejlesztéseket. Több, mint 10 éve nincs forrás a 30km/h-s övezet felfestésére a Könyves és Kandó utcákban. Nem sokkal fontosabb a gyermekek, az idősek vagy a fogyatékkal élők megvédése?!
Tehát kívánatos irány a parkolólétesítésre költhető pénzösszegek felhasználásának társadalmasítása, például annak felmérése és megszavaztatása, hányan szeretnék a rendelkezésre álló összegeket parkolólétesítések helyett másfajta fejlesztési célok megvalósítására fordítani. Nem érkezett válasz azon kérdésünkre, mennyibe került pontosan az épített három férőhelyes parkoló, holott az Önkormányzat a közbeszerzéseket és költségvetéseket is érintő átláthatóságot ígért Nagy-Miskolc címmel hirdetett programjában. A Minap egyik cikke alapján a Miskolcon 2021-ben létesített parkolók ára beállóhelyenként elérte a 812 500 Ft-ot.
Jelenleg Ön mindenki egészségét szolgáló zöldterületeket szüntet meg, ingyenesen közterületet biztosít egyes járműtulajdonosoknak, akik kvázi alanyi jogon sajátítják ki azt a maguk számára. Sokak számára erősen vitatott az efféle gyakorlat. Ha ingyen közterületet biztosít az egyes lépcsőházakban lakó autótulajdonosok számára, úgy igazságos, hogy a parkolót igénybe nem vevő lakók anyagi kompenzációban részesüljenek, mondjuk például ingyenes éves MVK bérlet, ingyenes kerékpár, roller vagy egyéb mikromobilitási eszköz formájában. Vagy épp parkolóhasználati díjat kellene felszámolni, amelyet a városrész infrastruktúrájának és zöldterületeinek fejlesztésébe lehetne visszaforgatni. Amennyiben egy lakóközösség megszüntetné a háza előtti parkolót abból a célból, hogy ott inkább parkot hozzon létre, támogatná a kezdeményezésüket? Hiszen nemcsak a parkolóhelyek bővítésére, de a rekreációt biztosító zöldterületek kiterjedésének növelésére is jogos igény mutatkozik. Ön azonban előszeretettel csak egyes autótulajdonosok érdekeit tartja szem előtt, holott az autóstársadalom is erősen megosztott a parkolólétesítések kérdésében. Sokan hajlandók áldozatokat is vállalni egy élhetőbb és egészségesebb városi környezet kialakítása érdekében, hiszen gyalogosként vagy a zöld környezet iránt elkötelezett városlakóként is élik a mindennapjaikat.
Tájékoztatást kérünk arról, százalékos arányban hány lakástulajdonos kérése szükséges egy parkoló létesítéséhez. Egy adott parkolóépítés esetében képviselő úr mely lakókat tekinti érintettnek, milyen szempont szerint dönt ebben a kérdésben? Ön ahelyett, hogy felmérné az összes „érintett” lakástulajdonos igényeit, tendenciózusan közérdekű igényként állítja be egyesek magánérdekeit egy „lakossági egyeztetésnek” aposztrofált eseményre hivatkozással. Ingyenesen parkolót biztosít azoknak a hangos gépjárműtulajdonosoknak, akik felháborítónak tartják, ha nem közvetlenül a saját bejárati ajtajuk előtt parkolhatnak az autójukkal!
Eközben a városrész zöldterületei, a több-kevesebb eredménnyel járó faültetések ellenére, pusztulnak, arányuk pedig csökken. Pontos adatot nem ismerünk, de talán a városrész valamennyi lakója tud példákat, hány helyen létesített(ek) parkolóhelyet, szüntettek meg zöldterületet az utóbbi években. Képviselő úr rendelkezik pontos adattal arról, hogy a városrész zöldterületei hány négyzetméterrel, illetve milyen arányban csökkentek az utóbbi néhány – mondjuk csak az utóbbi öt – évben, többek között új parkolóhelyek kialakítása miatt? Van arról információja, hogy a város milyen értéken tartotta nyilván a megszüntetett zöldterületeket, vagy arról, hogy a zöldterületek helyén létesülő parkolóhelyekkel a város területei mekkora értékvesztést szenvednek el? Ha igen, kérjük, ossza meg a lakossággal a számszerű adatokat! Továbbá kíváncsiak vagyunk, a zöldterületek utóbbi években tapasztalt felszámolása hogyan befolyásolja az újabb és újabb döntéseket az új parkolóhelyek kialakításáról? Vagy ez nem is szempont? Könnyen megeshet, hogy a mostani építmény helyén álló fák anyagi értéke jóval meghaladja a parkolóberuházás értékét, s így valójában károkozás történt – legalábbis, ha tekintetbe vesszük a Magyar Faápolók Egyesületének értékszámítási ajánlását.
Közel másfél hónapja már, hogy a nyilvánosság mellett képviselő úrral is megosztottuk azokat az észrevételeinket és javaslatainkat, amelyeket városunk készülő új településrendezési tervével kapcsolatban fogalmaztunk meg. Észrevételeink és javaslataink között szerepelt többek között, hogy a lakótelepek közterületein – valamennyi városrész esetében, de Kiliándélen különösen – elfogadhatatlanul alacsonynak tartjuk a zöldfelületek minimális arányaként a 30 %-ot, ahogyan azt a véleményezett terv tartalmazza. Kezdeményeztük az említett arányszám növelését, ill. minimálisan a jelenlegi zöldfelületi arány fenntartását. Kezdeményezésünkhöz hiába kértük többször is képviselő úr támogatását, (eddig) ez elmaradt. Vajon képviselő úr Kiliándél zöldfelületeinek csökkentését elfogadhatónak tartja, ezért nem támogatja a jelenlegi arány fenntartását? Esetleg azért nem támogatja, mert nem szeretné, ha a zöldfelületi arányszám gátat szabna a további, átgondolatlan parkolóépítéseinek? Különösen égető kérdések ezek akkor, amikor a Bükkben erdőtűz tombol, illetve amikor a fás liget és a kövezett út felszíni hőmérséklete között akár 20-30 Celsius-fok különbség is előfordulhat.
Azt sem értjük továbbá, miért nem számítanak azoknak a felméréseknek az eredményei, ahol Kiliándél lakosai magas arányban fejezték ki a zöldterületek megőrzése iránti igényüket – 2019 tavaszán például három kérdést tartalmazó kérdőívvel fordultunk a helyi lakosokhoz, s közel hetven kérdőívet dolgoztunk fel. 2021. július 29-én a Kilián Észak Közösség facebook csoportban a képviselő úr hosszú idő óta előszőr kérdezte meg a lakosokat a tervezett parkolólétesítéssel kapcsolatban, és bizony jelentős arányú volt a lakossági elutasítás.
A Mókus liget felszámolásának „kompenzációjaként” az Otthon téri szervízút Ön által (is) ígért megszüntetése, zöldítése valóban pozitív fejlemény lesz, amennyiben tényleg megvalósul (?), azonban úgy látjuk, az legfeljebb üdítő kivétel lehet, a városrész zöldterületeivel kapcsolatos negatív tendenciát sajnos nem állítja meg és nem feledteti.
Elégtelennek tartjuk tehát a szélesebb nyilvánosság kizárásával zajló „társadalmasítási eljárásokat”, s kellő nyomatékkal ismételten hangsúlyozzuk, hogy a parkolólétesítés nem csak azokat a lakosokat érinti, akik közvetlenül az adott lépcsőházakban élnek, hanem a városrész alapvető és kiemelten fontos közügye. Az efféle ad hoc, szakmai koncepciót és társadalmi egyeztetést egyaránt nélkülöző, az élhető és zöld városrész jövőjét egyszerűen feláldozó gyakorlatot messzemenően elítéljük, és minden lehetséges fórumon tiltakozunk ellene!
Várjuk válaszait! Tisztelettel: Kiliándéli Közösség
Miskolc, 2022. július 10.
Lehet, hogy egy kép erről: szöveg