A kormány hétfőn benyújtotta az Országgyűlésnek az új kata törvényt, derül ki a Pénzügyminisztérium közleményéből. A Semjén Zsolt által benyújtott törvényjavaslat értelmében a legjelentősebb változás az lenne, hogy az új szabályok értelmében a katásoknak csak magánszemélyektől származhatna bevétele. Kivételként egyedül a taxisokat nevezi meg a törvényjavaslat.
A közlemény úgy fogalmaz, hogy a kormány a katát továbbra is az alacsony összegű, kevés adminisztrációval járó, egyszerű adózási formát kínál a legkisebb vállalkozásoknak, és az új szabályozásra azért van szükség, mert a beérkező adatok és a kamarai visszajelzések alapján egyes munkaadók katás jogviszonyba kényszerítették munkavállalóikat, ezzel az államkasszát, a munkavállalókat és a tisztességes adózókat is megkárosították
„Az új kata eddiginél magasabb, évi 18 millió forint bevételi értékhatárig kínál egyszerű és kedvezményes adózási módot a legkisebb egyéni vállalkozóknak. Az adó mértéke minden kisvállalkozónak havi 50 ezer forint. Az új kata szabályai egyértelmű viszonyokat teremtenek a színlelt munkaviszony kizárása érdekében is: az adózási formát csak a lakosság részére saját szolgáltatást nyújtó, terméket értékesítő egyéni vállalkozók választhatják. Az új katásoknak így csak magánszemélyektől származhat bevétele, kivételt képeznek a taxis személyszállítást végzők, akiknél a kizárólag lakossági értékesítés a szolgáltatás jellegéből fakadóan a gyakorlatban megvalósíthatatlan lenne” – fogalmaz a közlemény.
A kormány gyorsan elfogadtatná az új szabályokat: a közlemény szerint amennyiben az Országgyűlés megszavazza, az új kata szabályai 2022. szeptember 1-én hatályba lépnek, a választásról szóló nyilatkozatokat legkésőbb szeptember 25-ig kell benyújtani az adóhivatalhoz. Azok, akik nem kívánnak élni az új kata lehetőségével, választhatják az átalányadóra váltást is, amely 2021. január 1-je óta az egyik legkedvezőbb adózási mód. Ezeknek a vállalkozóknak több idejük lesz
Ezt már sokkal korábban meg kellett volna lépni, mert a KATA eredeti céljával ez a szabályozás van összhangban. Amikor kiderült, hogy a bért terhelő adók és járulékok kijátszására használja sok cég és a munkavállalóiból vállalkozót csinál, akkor kellett volna szigorítani. Arra sem gondol senki, hogy a KATÁsnak minimálbér után számolják majd a nyugdíját. Szóval tessenek csak adózni.
Aha.Szóval akkor semmi köze ahhoz hogy orbánék lenullázták a kasszát és kell a mani ugye?
Bizony semmi. Viszont ha az Összefosás p.sz. győzött volna, már seggfejséged is vásárolhatna téli tüzelőnek teamécsest és virágcserepet, és meghívhatná „melegedni” a szomszéd niggert.
Ja, és a gyurcsótány horda körbezárta volna az országot, nehogy az a francos világgazdasági válság betörjön ide. Nomeg már mehettél volna Ripacsszkíjhoz harcolni.
„Még a baloldali Népszava is arról írt már két éve a KATA kapcsán, hogy az ma már jobban bünteti a becsületesen, bejelentett fizetésért dolgozókat, mint ahogy azt a bevezetésekor számolták.
Jobban megérte ugyanis vele csalni, hiszen például egymillió forintos fizetésnél a katás adóteher mindössze 6 százalék, míg ugyanez munkaviszonyban veri az ötven százalékot.
Az elmúlt években túl népszerű lett, a cégek nagymértékben szervezték ki munkavállalóikat katázó vállalkozásokba, így jelentős adót spóroltak, ezzel pedig a munkavállalók jelentős nyugdíj-várománytól estek el.
A Pénzügyminisztérium tervei szerint új kata szabályai egyértelmű viszonyokat teremtenek a színlelt munkaviszony kizárása érdekében is: az adózási formát csak a lakosság részére saját szolgáltatást nyújtó, terméket értékesítő egyéni vállalkozók választhatják.
‼️Alternatíva lehet az átalányadó az egyéni vállalkozók számára, amelynek kedvezőbb feltételei már 2022 január 1-től életbe léptek. Az átalányadózó vállalkozónak a tevékenysége alapján alkalmazható vélelmezett költséghányad szerint számolt jövedelme alapján kell megfizetnie az adókat és járulékokat. Az adóalap akár 10 százalék is lehet, emellett egy mentesített jövedelemrész is bevezetésre kerül. Az éves minimálbér felét el nem érő jövedelem után 2022-től nem kell személyi jövedelemadót fizetni, ami bizonyos esetekben járulék és szochomentességet is jelenthet”