A gender- és LMBTQI-ellenes mobilizáció Magyarországon és Lengyelországban

Az elmúlt években látványosan felerősödött a gender- és LMBTQI-ellenes mobilizáció Magyarországon és Lengyelországban is. A téma a magyar és a lengyel kormány és kormánypártok politikájának egyik központi elemévé és a hatalom megszerzésének és megtartásának egyik fő eszközévé vált. A látványos hasonlóságok mellett azonban különbségek is megfigyelhetők a két ország között.

Ezek feltárására vállalkozott a Political Capital: kutatás keretében lengyel partnerünkkel, a Projekt: Polska Alapítvánnyal közösen megvizsgáltuk a magyar és a lengyel gender- és LMBTQI-ellenes mobilizáció fejlődését, politikai, társadalmi és jogi kontextusát, főbb szereplőit és narratíváit.

A kutatás mellett zártkörű kerekasztal-beszélgetést és nyilvános konferenciát is szerveztünk, hogy a mobilizáció érintettjei tapasztalatokat és ötleteket cseréljenek, és közösen gondolkodjanak a mobilizicációval szembeni fellépés lehetőségeiről.

konferencia visszanézhető itt, összefoglalója pedig itt olvasható: Conference summary- How to counter anti-gender and anti-LGBTQI mobilisation in Hungary and Poland

A zártkörtű kerekasztal összefoglalója itt olvasható: Online Roundtable Summary – How to counter anti-gender and anti-LGBTQI mobilisation in Hungary and Poland

A projekt során két podcastot is készítettünk (hamarosan elérhetők lesznek):

  • Dombos Tamás (Háttér Társaság), Kováts Eszter (a témában frissen PhD-fokozatot szerzett kutató) és Sarkadi Nagy Márton (Átlátszó) a magyarországi mobilizációt elemezték magyar nyelvű podcastunkban.
  • Kováts Eszer (a témában frissen PhD-fokozatot szerzett kutató), Milosz Hodun (Projekt:Polska Alapítvány) és Víg Dávid (Amnesty Magyarország) a magyar és lengyel helyzetet hasonlította össze angol nyelvű podcastunkban.

A projekt létrejöttét a Friedrich Naumann Foundation for Freedom támogatta. Kiemelt köszönettel tartozunk továbbá Milosz Hodunnak, lengyel partnerünknek, valamint három személynek, akiknek korábbi kutatásai és munkái elengedhetetlenek voltak a mi kutatásunkhoz, és akiktől számos meglátást kölcsönöztünk. ABC-sorrendben: Bálint Kata, az Institute for Strategic Dialogue elemzője, Kováts Eszter, a genderellenes politika kutatója, aki frissen doktorált a témában, és Sarkadi Nagy Márton, az Átlátszó újságírója.https://pcblog.atlatszo.hu/2022/06/30/a-gender-es-lmbtqi-ellenes-mobilizacio-magyarorszagon-es-lengyelorszagban/