Betett az Ukrajna elleni orosz invázió a visegrádi négyek kooperációjának – állapította meg a Le Figaro. A francia lap szerint Budapest és Varsó között a jogállamiság ügyében volt megállapodás, azonban ennek már vége.
Erős viharokat élnek a V4-ek az ukrajnai háború óta, pedig a regionális együttműködés már 31 évre tekint vissza. Ennek igazolására a francia jobboldali lap idézi a cseh miniszterelnököt, aki azt mondta pár napja, hogy nagyra becsüli a korábbi eredményeket, de jelenleg éles nézetkülönbségek mutatkoznak a tagok között. Azt azonban részben a visegrádi egyeztetések eredményének tudta be, hogy Magyarország támogatta az EU minden határozatát és nyilatkozatát.
Petr Fiala abból az alkalomból nyilatkozott, hogy a Csehország Prágába csődítette a világlapok képviselőit, mert meg akarta ismertetni velük a soros cseh uniós elnökség legfőbb törekvéseit. A meghívottak között volt Anne Rovan, a Le Figaro brüsszeli tudósítója, aki azt is feljegyezte, hogy házigazdának fogalma sincs, mikor találkoznak legközelebb a cseh, lengyel, magyar és szlovák megbízottak. Mint emlékezetes, március végén éppen az invázió miatt elmaradt a védelmi miniszterek budapesti találkozója, Orbán Viktornak a háborúról vallott álláspontja miatt.
Ziga Faktor, az Europeum elemző intézet brüsszeli irodájának vezetője úgy látja, hogy az évek során a csehek javarészt a szlovákokhoz álltak közel, a magyarok viszont a lengyelekhez húztak, ezért korábban inkább a V2+2 elnevezés tűnt jogosnak, illetve időnként a V2+1+1-es formula. Ondrej Ditrych, a prágai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetétől azonban ezt megtoldja azzal, hogy a belső klíma megmérgeződött, miután Orbán a fórumot eszközként akarta használni az EU elleni ideológiai hadjáratban. Ehhez Szlovákia nem volt partner, így évek óta igyekszik felpuhítani a közép-európai klub határozatait.
Majd jött az invázió, amely nagyon betett a kooperációnak. Egy uniós diplomata szerint Budapest és Varsó között volt ugyan megállapodás a jogállam ügyében, de annak immár vége. A két ország között jelenleg árok húzódik, a magyar miniszterelnök nem számít többé ideológiai atyamesternek. A budapesti álláspont láttán újra közeledett egymáshoz a lengyel és a cseh kormány. Orbán viszont egyre inkább elszigetelődött, pláne, hogy a legutóbbi cseh választásokon megbukott hű szövetségese, Andrej Babis.
A regionális együttműködési miniszter, a Kalózpárt elnöke még most is füstölög azon, hogy a magyar vezető egy héttel a választás előtt személyesen korteskedett kollégája mellett. Ám az új cseh koalícióban, így Fiala pártjában nem mindenki nézi rossz szemmel a magyar ellenállást az unióval szemben.
Ily módon nem lesz könnyű dolga odahaza a következő fél évben a kormányfőnek, aki az európai demokratikus intézmények erősítését nevezte a cseh elnökség egyik hangsúlyos feladatának. Arról beszélt a minap EP-képviselők előtt, hogy az európai társadalmakat egyfolytában támadják olyanok, akik semmire sem becsülik a közös értékeket, megvetik a szabadságot, a demokráciát, az emberi jogokat és a jogállamot. Ám a normákat meg kell védeni velük szemben.
Utóbbi kitétel nagy valószínűséggel Budapestnek szólt, amely mind többször veti be a vétót, miután a Bizottság továbbra sem folyósítja számára a milliárdokat az újjáépítési alapból. Hogy azután a csehek mire lesznek képesek az év végéig a magyar és a lengyel jogállam kényes kérdésében, az előreláthatólag döntő lesz Prága hitelessége szempontjából – mutat rá a Le Figaro tudósítása.
MELYIK SZEMEDBE, GYURI ?
Szirénhangok Macronnak ????
Ahogy Hofi mondta vagy 20 éve!
Viktorka megcsinálta a Visegrádi egyeket!
ITT VAN!
Ahogy Hofi mondta vagy 20 éve!
Viktorka megcsinálta a Visegrádi egyeket!
ITT VAN!